Mısır Otelleri Ara

En uygun Mısır otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz Mısır otellerini listele.

  • Otel Bul
  • Rezervasyon Sorgula
Şehir, ilçe, tema, otel adı ara
Giriş ve Çıkış Tarihi
Giriş ve çıkış tarihini seçin
Konuk Sayısı
2 Yetişkin

Mısır Hakkında

Kuzey Afrika’da yer alan, kuzeyden Akdeniz ve doğudan Kızıldeniz ile çevrelenmiş olan Mısır’ın Sina Yarımadası ile Asya Kıtası’nda da toprakları bulunuyor. Nijerya’dan sonra Kuzey Afrika’nın ikinci büyük ülkesi olan Mısır, batıdan Libya, güneyden Sudan, kuzeydoğudan Filistin ve İsrail ile sınır komşusu. Medeniyetin beşiği olarak bilinen Orta Doğu’da yer alan ülkenin, gerek kültürü gerekse tarihi geçmişi açısından adeta eşi benzeri yok.

Geçmişi çok eskilere dayanan ülkenin tarihi esasında milattan önce 5000 yıllarında kurulmuş olan Aşağı ve Yukarı Mısır krallıkları ile başlıyor. Resmi adıyla Mısır Arap Cumhuriyeti, idari olarak “muhafaza” adını verdikleri 29 valilikten meydana geliyor. Başkenti Kahire dışındaki diğer önemli şehirleri arasında İskenderiye, Luxor, Abu Simbel, Aswan, Port Said, Süveys, Dimyat, Şarm El Şeyh, Hurghada, Dahab, Marsa Matruh ve Marsa Alam bulunuyor.

Yaklaşık 56 milyona yakın nüfusa sahip olan ülkenin resmi dili Arapça olup; ülkede kullanılan para birimi ise Mısır Lirası. Mısır ekonomisi temel olarak hayvancılık, tarım ve turizm sektörlerinden oluşuyor. Çok yağış almadığından dolayı tarıma elverişli toprakları bol bulunmasa da Nil Vadisi'nde yapılan tarım, ülkenin belli ölçüde gelir sağlamasına yetiyor.

Başlıca tarım ürünlerinden olan pamuk, ülkenin ihraç ettiği ürünler arasında büyük role sahip. Madencilik anlamında ise Mısır, fosfat, manganez, çinko ve altın madenleri bakımından oldukça zengin. Turizm sektörü ise ülkenin başlıca geçim kaynaklarının başında geliyor.

Dini ve kültürel zenginliklerinin yanı sıra sadece Mısır piramitlerini görmek için ziyaret den birçok turist var. Dünyanın yedi harikasından biri olan piramitler ve İskenderiye Feneri, kral mezarları, sfenksler, en ön önemli turizm gelir kaynaklarını oluşturuyor. Birçok milletin etnik, dini ve kültürel izlerini taşıyan ülkede en çok ziyaretçi çeken yerler; Memlükler, Emeviler, Abbasiler ve Osmanlılardan kalma cami ve medreseler ile tarihi han ve kervansaraylar. 1980 yılına kadar dünyanın ekonomisi en az gelişmiş ilk on ülkesinde yer alan Mısır, bu tarihten sonra ekonomisini hızla geliştirerek Afrika’nın en zengin ülkelerinden biri olmayı başarmıştır. 

Çöl havasının hüküm sürdüğü ülkede yaz mevsimi çok sıcak ve kurak geçerken; kışlar, yaz aylarına göre daha serin yaşanıyor. Mayıs ile ekim ayları arasındaki dönem oldukça sıcakken; kasım ile nisan ayları arası daha rahat geçiyor. Çöl sıcakları deyiminin tam anlamıyla yaşandığı Mısır’da özellikle yaz aylarında gölgede sıcaklığın 40 dereceyi geçtiği görülüyor. Dünyadaki en az yağış alan ülkelerin başında gelen Mısır’ın yağış alan nadir bölgelerinden biri olan Sina Dağları’ndaki sıcaklık çok bunaltıcı olmuyor. Sahra’dan deltaya kadar uzanan hamsin rüzgarları ise genelde mevsim geçişlerinde görülmekle birlikte kum ve toz fırtınalarına neden olabiliyor.

Ülkede düzenlenen az sayıda festivalin dışında Müslüman bir ülke olmasının da etkisiyle Mısır'da her dini bayram büyük bir özenle kutlanıyor. Ülkede düzenlenen en popüler festivallerin başında gelen ocak ayındaki Uluslararası Nil Çocuk Şarkı Festivali, tam bir şenlik havasında geçmekle beraber ülkede çocuklarla ilgili en önemli etkinliklerden biri. Bir diğer festival ise her yıl ekim ayında düzenlenen Paraohs Rally Festivali’nin dünya çapında bir ünü var. Diğer festivalleri ise; yine ekim ayındaki Sostice at Abu Simbel ve aralık ayında gerçekleşen Sphinx. Eşsiz kültürel yapısının dünya çapında bir üne sahip olması ve bu kültürün geleneksel Mısır mutfağına yansıması, ülkeyi ziyaret eden turistlerin fazlasıyla ilgisini çekiyor.

Balıkçılığın oldukça gelişmiş olduğu Mısır’ın her köşesinde bir balık restoranına ya da balık pazarına rastlamanız olası. Bu balık pazarı ya da marketlerinin yakınında bulunan küçük büfelerde ise satın aldığınız balığı istediğiniz şekilde çok uygun fiyatlara pişirtme imkanı buluyorsunuz. Ful Medames adını verdikleri ünlü mezesi, genelde balıkların yanında servis ediliyor. Koshary adındaki makarnaları, lahana, pirinç, nohut ve domates sosu ile yapılıyor. Tropik meyvelerin bolca tüketildiği Mısır mutfağının olmazsa olmazlarından şekerkamışı suyunu ise sokaklarda satın alıp tüketmeniz mümkün.

Türkiye Cumhuriyeti bordo pasaport sahipleri Mısır’a yapacakları ziyaret için vizeye tabi tutuluyor. Mısır’a yapacağınız ziyaret öncesinde bütçenize en uygun uçak biletini Enuygun.com yardımıyla hızla ve kolayca bularak satın alabilirsiniz.

Mısır Ülke Rehberi

Mısır'da Nerede Kalınır?

Sharm El Sheikh
Sharm El Sheikh

Sharm El Sheikh otellerini gör
Aswan
Aswan

Mısır’ın güneyinde, Nil Nehri’nin doğusunda, küçük bir yarımada üzerinde yer alır. Antik Mısır kentlerinden birisidir. Tarihteki ilk adı, eski Mısır Tanrıçası Swenet’den geldiği rivayetiyle ‘Swenet’ olan Aswan, Nil Nehri üzerindeki ilk şelaleye de ev sahipliği yapmaktadır. ‘Granit’in ana yurdu kabul edilen Aswan, aynı zamanda ‘dikilitaşların dün

Aswan otellerini gör
Marsa Matruh
Marsa Matruh

Mısır’ın Akdeniz Kıyıları’nda yer alan sahil kenti Mersa Matruh (Marsa Matruh), ülkenin ‘saklı cenneti’ olarak tarif ediliyor. Akdeniz’in en güzel plajlarına sahip şehir, Kuzey Mısır’daki Matruh İli’nin de idari merkezi konumunda. Libya sınırı ile İskenderiye arasındaki Mersa Matruh, tarihi çok eskilere dayanan bir Mısır kenti. Antik Mısır dönem

Marsa Matruh otellerini gör
Port Said
Port Said

Mısır’da bulunan Süveyş Kanalı’nın Akdeniz girişinde yer alan iki liman kentinden biri olan Port Said, aynı zamanda ülkenin en önemli turizm ve sanayi kentlerinden de biri… Ülkede insani gelişmişlik açısından ikinci sırada bulunan şehir, Asya ve Afrika üzerine kurulu olmasıyla da İstanbul’la birlikte iki kıta üzerine kurulu tek metropolitan şehi

Port Said otellerini gör
Assiut
Assiut

Assiut otellerini gör
El Kharga
El Kharga

Nil Nehri’nin 200 km batısında yer alan Kharga, Batı Çölü’nün içinde yer alan bir vahada kurulu. Kharga Mısır vahaları arasında en moderlerinden birisi. Çağdaş mimariyle kurulan bu çöl şehrinde hemen her ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz ve kendinizi çölün ortasında gibi değil sıradan bir şehirde gibi hissedersiniz. Kent palmiye, akasya ve hünnap ağ

El Kharga otellerini gör

Mısır Seyahat Yazıları