Gümüldür Otelleri Ara

En uygun Gümüldür otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz Gümüldür otellerini listele.

Gümüldür Hakkında

İzmir’le mesafesi 50 km olan, Menderes ilçesine bağlı Gümüldür’in tarihi Helenistik döneme kadar uzanıyor.  Bölgedeki ilk yerleşim yeri Karialılar tarafından kurulmuş Lebedos antik kenti. 16. Yüzyılda ise Kağızman Türklerinin bölgeye geldiği ve nüfus mübadelesine kadar Rumlarla birlikte burada beraber yaşadığı biliniyor.

8 kilometrelik bir sahil şeridi bulunan beldenin denizi soğuk ve aniden derinleşen eğimli bir yapıya sahip. Esintinin hiç eksik olmadığı sahil kesimi dalış yapmak için de çok uygun ve yaz aylarında yerli yabancı turistlerin gelişiyle nüfusu oldukça artıyor. Gümüldür turizm açısından göz dolduran bir yer olmasının yanında, satsuma mandalinasıyla da ünlü. Ülkemizdeki mandalinaların yüzde sekseni burada yetişirken dünyanın en lezzetli mandalinalarının da Gümüldür mandalinası olduğu söyleniyor. Ekim ve kasım aylarında mandalina ağaçlarıyla turuncu bir renge bürünen Gümüldür’de halk geçimini mandalina tarımından ve hayvancılıktan sağlıyor.

Beldede tarihle buluşabileceğiniz noktalar ise; Deniz kenarında bulunmayan tek İyon kenti olan Klaros ve M.Ö. 8 ve 7. Yüzyıla tarihlenen Anadolu’nun en eski kentlerinden olan Kolophon. Bölgede bulunan Orman Kampı hem denize girebileceğiniz hem de çadır kurarak konaklayabileceğiniz muhteşem konaklama yerlerinden.

Gümüldür’ün İzmir Adnan Menderes Havaalanı’na mesafesi 35 km ve iki nokta arasında sürekli otobüs seferleri de düzenleniyor.

Gümüldür Galeri

x