Kaloşvar Otelleri Ara

En uygun Kaloşvar otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz Kaloşvar otellerini listele.

Şehir, ilçe, tema, otel adı ara
Giriş ve Çıkış Tarihi
Giriş ve çıkış tarihini seçin
Konuk Sayısı
2 Yetişkin

Kaloşvar Hakkında

Romanya’daki Transilvanya Bölgesi’nin başkenti olan Cluj-Napoca, ülkenin en önemli turistik kentlerinden birisidir. Somesul Mic Nehri kıyılarında yer almaktadır. Romanya’nın Bükreş’ten sonra ikinci büyük kenti olan Cluj-Napoca; mimarisi, çevre düzenlemesi ve ambiyansı ile iyi korunmuş tarihi bir şehirdir. Osmanlı döneminde ‘Koloşvar’ adıyla anılan Cluj Napoca, ülkenin kuzeybatısında konumlanmıştır. Kuruluşu Roma İmparatorluğu dönemine rastlayan kente M.Ö. 2 yüzyılda ‘şehir’ statüsü verilmiştir. Adını 12. yüzyılda kentin etrafını çevreleyen Castrum Clus’dan almıştır ve bu ad Latince’de ‘kapalı’ anlamına gelmektedir.

Cluj-Napoca; kültürel, bilimsel, ticari ve endüstriyel faaliyetler açısından ülkenin en önemli kentidir. Son yılların teknoloji yatırımları bu şehirde yoğunlaşmıştır. Bu yüzden Cluj-Napoca, Romanya’nın teknokenti olarak bilinmektedir. Ülkenin en büyük üniversitesi olan Babes-Bolyai Üniversitesi’ne ev sahipliği yapan şehir, aynı zamanda kalabalık bir öğrenci nüfusunu barındırmaktadır. Akademik alanlardaki önemli çalışma ve araştırmalar bu kentten çıkmaktadır

Osmanlı İmparatorluğu’nda ilk matbaayı kuran İbrahim Müteferrika bu kentte doğmuştur. Uzun yıllar Avusturya-Macaristan İmparatorluğu sınırları içinde yer alması nedeniyle, kentte yoğun bir Macar nüfus bulunmaktadır. Cluj-Napoca’nın mimari alanda en büyük simgesi, kentin anameydanı Union Squere’deki St. Michale Kilisesi’dir. Metropol Ortadoks Katedrali, Casa Matia Corvin, Terzi Kalesi, Ulusal Tiyatro, Botanik Bahçesi, Central Park, Eczane Müzesi, Transilvanya Etnoğrafya Müzesi ve etnoğrafik park Romulus Vuia kentin görülmeye değer turistik gezi noktalarıdır. Soğuk ve ılıman iklim etkisindeki şehir, yaz ve kış aylarında önemli ölçüde yağış almaktadır. Cluj Avram Lancu Uluslararası Havaalanı kentin 9 km. doğusundadır.

Kaloşvar Galeri