Çimkent Otelleri Ara

En uygun Çimkent otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz Çimkent otellerini listele.

Şehir, ilçe, tema, otel adı ara
Giriş ve Çıkış Tarihi
Giriş ve çıkış tarihini seçin
Konuk Sayısı
2 Yetişkin

Çimkent Hakkında

Kazakistan’da, Güney Kazakistan Eyaleti’nin merkezi olan Shimkent, ülkenin Almaata ve Astana’dan sonra üçüncü büyük kentidir. Sayram Nehri’nin vadisinde, Özbekistan sınırının yanıbaşında bulunan Shimkent, ülkenin ekonomik ve kültürel değeri yüksek olan şehirlerinden birisidir. Yakın bir geçmişte Shimkent’in, Kazakistan’ın en eski yerleşim yeri olduğu açıklanmıştır. Kuruluşu 2200 yıl öncesine kadar gitmektedir. Yaygın bilinen tarih ise, bölgeye M.S. 12. yüzyılda inşa edilen bir kervansarayın kentin temellerini attığı ve bu kervansarayın çevresinde genişleyen yerleşim biriminin zamanla Shimkent’i oluşturduğudur.

Şehir, tarihte daha çok İpek Yolu üzerinde bir konaklama merkezi olarak kullanılmıştır. Türkistan-Sibirya Demiryolu Hattı’nda, önemli bir kavşakta bulunan kent, ülkenin endüstriyel olarak gelişmiş şehirlerinden birisidir. Petrol, kurşun ve çinko işleme tesisleri başta olmak üzere; ilaç, çimento, tekstil, deri ve gıda üretim faaliyetleri kent ekonomisinde söz sahibidir. Shimkent’te 6 km. uzunluğunda, çocukların kullanımına adanmış bir demiryolu hattı bulunmaktadır. Hat; hayvanat bahçesi, arboretum, parklar ve hipodrom gibi farklı eğlence merkezleri arasında geçiş ve ulaşım sağlamaktadır.

Abay Parkı, Ken-Baba Parkı, Dram Tiyatrosu, Kukla Tiyatrosu, Afgan Savaş Anıtı, El Farabi Türbesi, Tarih Müzesi ve Spartak kentin görülmeye değer turistik gezi noktalarıdır. Ayrıca Shimkent, bölgedeki antik kentleri keşfetmek için elverişli bir noktada bulunmaktadır. Kentte soğuk ve ılıman bir iklim hakimdir. Shimkent Uluslararası Havaalanı şehrin 13,2 km. kuzeybatısındadır.

Çimkent Galeri