Çankırı Otelleri Ara

En uygun Çankırı otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz Çankırı otellerini listele.

Şehir, ilçe, tema, otel adı ara
Giriş ve Çıkış Tarihi
Giriş ve çıkış tarihini seçin
Konuk Sayısı
2 Yetişkin

Çankırı Hakkında

Roma ve Bizans dönemlerinde dahi yerleşim alanı olarak kullanılan Çankırı, aynı isimle bilinen ilin merkez ilçesi. Geçmişte Pontus Rumları, Selçuklular ve daha sonra Osmanlı Devleti’nin hakimiyetine giren Çankırı, Cumhuriyetin ilanının ardından bir süre Kastamonu’ya bağlı kaldı. Tatlıçay ve Acıçay’ın bir araya geldiği noktada kurulan Çankırı, önceleri daha çok kale kent görünümündeydi. Takip eden yıllarda ise birbiri ardınca yükselen apartmanlarıyla günümüzdeki modern şehir görüntüsüne kavuştu.  

Ankara, Karabük, Kastamonu, Bolu, Kırıkkale ve Çorum’la komşu olan şehrin merkezinde yaklaşık 80 bin nüfus yaşıyor. Çankırı’da bitki örtüsünün çok güçlü olmaması, erozyon tehdidini beraberinde getiriyor. Bu nedenle de merkez ilçe ve çevresinde tarım çok gelişmiş durumda değil. Çankırı’nın dar sokaklarında gezerken Selçuklular tarafından 1200’lü yıllarda yaptırılan Taş Mescit’i, Ulu Sultan Süleyman Camii’ni ve Çankırı Müzesi’ni görebilirsiniz. Özellikle Çankırı Müzesi’nde gezerken şehrin binlerce yıla dayanan köklü tarihine dair pek çok harika eseri inceleme şansınız var.

Çankırı’nın merkezinde yerel hediyeliklerden ve yörede yetiştirilen taze meyvelerden alabileceğiniz çarşıda dolaşmayı ihmal etmeyin. Şehirde gece hayatı ve eğlence denince ise hemen geleneksel ‘’yaran meclisleri’’ akla geliyor. Çok uzun zamandır Çankırı esnafı arasında devam eden bu ilginç etkinlikler yöresel aktivitelere katılmanın hayalini kuranlar için hayli ideal. Şehrin yemekleri ise daha çok buğday ve hamur ağırlıklı tatlardan meydana geliyor. Tatar böreği, hamurdan bükme, mantı ve gözleme Çankırı’yı ziyaret ettiğinizde tadabileceğiniz birbirinden enfes yöresel yemeklerden yalnızca bazıları. Ayrıca doğal köy yumurtası ve ev yapımı reçelleriyle Anadolu’da olduğunuzu hissettirecek mekanlarda yine Çankırı geziniz sırasında leziz bir kahvaltı molası verebilirsiniz.