Avanos Otelleri

En uygun Avanos otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz Avanos otellerini listele.

Avanos Hakkında

Nevşehir'e bağlı Avanos şehir merkezinin yaklaşık 18 km kuzeyinde yer alıyor. Avanos antik çağlardan beri önemini koruyan bir yerleşim yeri. Ürgüp ve Göreme gibi turistik başka lokasyonlara olan yakınlığı da Avanos'u turizm açısından değerli hâle getirir.

Avanos'un en önemli kültürel mirası Hititler döneminden başlayarak günümüze kadar devam ettirilen çömlekçilik sanatı. Bu el sanatının ve seramik işçiliğinin yapılışı atölyeleri ziyaret ederek izlenebilir ve güzel el işçiliği örneklerinden anı eşyası veya hediyelik olarak alınabilir.

Bağcılık da Avanos için önemli bir kaynak. Evde şarap yapımı yörede bir gelenek halinde ve genel olarak çok lezzetli oluyor. Ancak yöreye özgü doğru tadı arayanlar gerçek testi şaraplarının izini sürmeliler.

Avanos ve çevresinde gezilip görülecek çok fazla yer bulunuyor. Bu nedenle kent ziyaretçileri önceden çok iyi bir program hazırlamalı. Zelve Vadisi ve Keşişler Vadisi olarak da bilinen Paşabağı yöresi peribacaları oluşumlarının en güzel izlenebileceği bölge. Yine bu bölge Hıristiyanlık dini açısından çok önemli olan eski mağara kiliselerine de ev sahipliği yapıyor. Ayrıca 4. yy'dan günümüze ulaşan Belha Manastırı da görülmeye değer. Avanos'un 13 km kuzeyindeki dört katlı Özkanak Yeraltı Şehri ise mutlaka gezilmeli. 13. yy'da iki dönümlük bir alana inşa edilen Saruhan Kervansarayı ve sanatla coğrafi koşulların birleşiminin yansıdığı tarihi Avanos Evleri de görülecek yerlerden bazıları. Sabah çok erken bir saatte uyanmanız gerekse de havalı balonlarla yapılan gezilere katılabilir ya da sadece balonların oluşturduğu görsel şöleni izlemeye gidebilirsiniz. Ayrıca her yıl mayıs ayında Avanos'ta düzenlenen Cappadox Festivali çok çeşitli etkinlikleri bir araya getiriyor.

Avanos'ta karasal iklimin etkileri gözlemlenir. Kış mevsimi çok sert ve soğuk geçer. Yaz ayları ise sıcak ve kurak olur. Kenti ziyaret etmek için en uygun dönem bahar ayları olarak kabul edilse de son yıllarda butik oteller tarafından yaygınlaştırılan şömine ve şarap konsepti kentin kış mevsiminde de turizm açısından hareketlenmesini sağladı.

Avanos Galeri

Avanos Semtleri

x