Özel sağlık sigortası olan kişi sayısı iki katına çıktı!

betulsungurlu
İçindekiler

 

Karşılaştırma sitesi Enuygun.com’un analizine göre Türkiye’de özel sağlık sigortası olan kişi sayısı son iki sene içerisinde %80 arttı. Öte yandan aynı dönemde sektörün oluşturduğu sağlık sigortası primlerindeki artış %46’da kaldı. Genellikle şirketler tarafından çalışanlarına yönelik olarak yaptırılan grup sağlık poliçe sayısında azalma görülürken, ferdi olarak yaptırılan özel sağlık sigortası poliçe sayısındaki artışın %366 olarak gerçekleşmesi dikkat çekiyor.

Son iki yılda ferdi özel sağlık sigorta poliçe sayısı 4 katına çıktı

Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği verileri ile hazırlanmış Enuygun.com’un analizine göre 2009 yılı Kasım sonu itibariyle Türkiye’de özel sağlık sigortası poliçesine sahip kişi sayısı 1,28 milyon iken bu rakam 2011 Kasım ayı itibariyle 2,28 milyona yükseldi. Aynı dönemde sigorta şirketlerinin oluşturduğu prim miktarı 1,17 milyar TL’den 1,71 milyar TL’ye yükseldi. Bir başka deyişle sigortalı sayısındaki yaklaşık iki katı büyüme, prim artışına yalnızca %46 oranında katkı sağladı.


2009 Kasım sonu itibariyle Türkiye’de genellikle şirketlerin çalışanlarına yönelik yaptırdığı ve grup sigorta diye anılan özel sağlık sigortası poliçe sayısı 6943 adet iken bu rakam 2011 Kasım ayı itibariyle 6610 adete geriledi. Bu vesile ile özel sağlık sigortasına sahip kişi sayısı ise aynı dönemde 750 binden 792 bine yükseldi. Ferdi olarak yaptırılan özel sağlık sigortası poliçe sayısı ise 360 binden 1,32 milyona yükseldi. Bu ferdi poliçeler aracılığıyla özel sağlık sigortasına sahip olan kişi sayısı ise 532 binden 1,49 milyona çıktı.


Türkiye’deki toplam özel sağlık sigortalı kişi sayısındaki bu önemli artışta bireysel olarak yaptırılan poliçelerin etkili olduğunu belirten www.enuygun.com Baş Analisti Betül Sungurlu “İki sene önce şirketlerin çalışanlarına yaptırdığı özel sağlık sigortaları aracılığıyla sigortalı olanların toplam sigortalılara oranı %58 iken şimdi grup sigortaların ağırlığı %35’e gerilemiş durumda. Sektör bireysel olarak yaptırılan özel sağlık sigortası poliçeleri ile büyüyor. Son iki yılda ferdi özel sağlık sigorta poliçe sayısı 4 katına çıktı. Bu oldukça önemli bir gelişme! Farkındalığın ve sağlığa verilen önemin arttığına işaret ediyor” dedi.


Sungurlu ayrıca “İki sene önce sektörde ferdi özel sağlık poliçe sayısının kaskoya oranı %11 iken bu rakam 2011 Kasım sonu itibariyle %34’e yükselmiş durumda. Hala aracımızı sağlığımızdan daha çok önemsiyor olsak da sağlık sigortaları büyüyor. Çünkü sağlık hizmetlerinden beklentilerimiz artıyor. Sektörde ürün çeşitliliğinin artması, sağlık sigortası poliçe primlerinin daha ödenebilir seviyelere gelmesinin bunda katkısı büyük elbette. Öte yandan her sigortada olduğu gibi sağlık sigortalarında da sadece prim fiyatına değil,  prim teminat ilişkisine bakarak en uygunu seçmek gerekiyor. Bunun için de birden fazla sigorta şirketi ile çalışan bağımsız acentelerin uzman çalışanlarından bilgi alarak karşılaştırma yapmak önemli’, dedi.

betulsungurlu
Betül Sungurlu
362 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Uzman Yazarlar