Kredi vadesi boyunca ve kredi şekline göre her yıl yenilenmesi gereken değişik sigortalar da kredinin masrafları arasındadır. Hayat sigortası hemen hemen her kredi türünde uygulanan bir sigorta olarak karşımıza çıkmakta, bankaların borçlunun vefatı halinde kalan kredi borcunu teminat altına almak için gerekli gördüğü bir sigortadır. Konut kredilerinde buna ek olarak DASK ve konut sigortası yapılması istenmektedir. Taşıt Kredilerinde ise zorunlu trafik sigortası ve kasko mecburi istenen sigortalardır. Tüm bu sigortalar her yıl tek ödeme ya da taksitlere bölünmüş ödeme şeklinde tahsil edilir.

Krediye konu olan bu sigortalar, her banka için kredinin ek teminatlarını oluşturur. Kredi alan kişiler tarafından ise genellikle kredi maliyetini artıran unsurlar olarak algılansa da aslında sadece bankaların değil kredi çeken kişinin de risklerini gözönünde bulundurur. Örnek olarak taşıt kredisi kullanarak aldığınız bir otomobilde yaptığınız kaza sonucunda aracınızın kullanılamayacak hale geldiğini varsayarsak, kaskonuzun olmadığı durumda banka, en iyi ihtimalle kalan kredi tutarınınız için sizden ek teminat talep edecektir. Üstelik daha da üzücü olan artık kullanılamaz hale gelen aracınız için hala ödeme yapmanız gerektiği. Oysa kaskonuzun olması durumunda banka sigorta ile muhatap olacak, kalan ödemelerinizi bu sigorta aracılığı ile kapatacak, hatta geriye kalan miktarı size ödeyecektir. Benzer şekilde 10 yıl vadeli konut kredisi aldığınızı ve eşinizin çalışmadığını varsayalım. Bu 10 yıl süresinde başınıza gelen bir kaza sonucu vefat etmeniz durumunda hayat sigortanız bu durumda devreye girecek, kalan kredi tutarınızı kapatacak, böylece çalışmayan eşiniz oturduğunuz evin geri kalan taksitlerini düşünmek zorunda kalmayacaktır.

Kötü senaryolar ya da düşük ihtimaller gibi görünse de gerçekleşmesi halinde bizi ya da yakınlarımızı son derece sıkıntıya sokacak durumlar olması sebebiyle krediye bağlı sigortaların maliyet değil güvence olarak görülmesi gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü kredi sigortalarıyla kendini güvenceye alan sadece banka değil büyük ölçüde kredi kullanıcıları...

Betül Sungurlu
454 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.