Konut sigortası almadan önce doğru karşılaştırın!


Betül Sungurlu
| 2 Dakikalık Okuma| 159 |Güncellenme : 10 Aralık 2019

Konut sigortaları, genellikle sigorta şirketlerinin yangın sigortalarına farklı teminatlar ekleyerek oluşturdukları paket poliçelerdir. Ortak teminat çoğunlukla yangın olsa da yangının çıkış sebebi, sadece yangın riskine karşı alınmış poliçeleri bile farklılaştırabiliyor. Bu sebeple doğru karşılaştırma yapmayı mümkünse birden fazla sigorta şirketinin poliçelerini karşılaştırma imkânına sahip tarafsız şirketlere bırakmak daha doğru bir yaklaşım olur. Böylece hem sadece size gerekli teminatları satın almış hem de bu teminatları en uygun fiyatı sunan şirketten alarak risklerinizi optimum fiyata güvence altına almış olursunuz.

Konut sigortalarında sunulan teminatlar aşağıdaki gibi sıralanabilir:

Yangın, sel ve su baskını, dâhili su, duman, yıldırım, infilak, kötü niyetli hareketler (grev, lokavt, terör vb.), hırsızlık, kara, deniz ya da hava taşıtları çarpması, yer kayması, deprem, kar ağırlığı, ferdi kaza, bahçe, peyzaj çevre düzenleme, enkaz kaldırma, cam kırılması, eşya, mali sorumluluk teminatları…

Okurken bile “bu teminata benim ihtiyacım yok ki” dedirten detay teminatlar gözünüze çarpmış olabilir. Örneğin;

  • Deniz kenarında bir eviniz yoksa deniz taşıtları çarpması teminatına ihtiyacınız yok demektir.

  • Akdeniz gibi kar yağmayan bir bölgede yaşıyorsanız kar ağırlığı teminatının size bir faydası olmaz.

  • Bahçeli bir evde değilseniz bahçe, peyzaj çevre düzenleme sizin riskiniz değildir.

  • Üst katlarda oturuyorsanız sel baskını sizi çok da ilgilendiren bir konu değildir.

 

Tüm bunlardan yola çıkarak konut sigortalarını trafik ya da deprem sigortaları gibi standart teminat sunan poliçeler olmadığını bir kez daha ifade etmiş olalım ve de sadece fiyat karşılaştırması yapmanın doğru yaklaşım olmadığını...

Teminatlar dışında poliçe primini etkileyen diğer bir önemli konu ise bulunduğunuz deprem bölgesinin derecesi. Örneğin A şirketi aynı teminatlara sahip eşyasız 100 metrekarelik bir daireyi deprem riski yüksek bir bölgede ortalama 200 TL’ye; deprem riski daha düşük bölgede ise 140 TL’ye fiyatlıyor. B şirketi ise aynı daireleri ortalama 300 TL prim fiyatı ile sigortalayabiliyor. Benzer şekilde teminatları aynı olan 20 bin TL’lik eşya sigortası için A sigorta şirketi ortalama 50 TL fiyat uygularken, başka sigorta şirketinin uyguladığı fiyatlar 75 TL’nin üzerine çıkabiliyor.

Karşılaştırmaya ayrıca muafiyetleri de eklemek gerekiyor. Örneğin daha düşük fiyat veren sigorta şirketi bunu muafiyet uygulaması ile yapabilmiş olabiliyor. Bu da hasar anında muafiyet oranında daha az tazminat alacağınız anlamına geliyor.

Sonuç olarak ilk olarak bağımsız sigorta acenteleri ile size gerekli teminatları tespit etmeniz, sonrasında bunlar için sigorta şirketlerinin sunduğu fiyatlamaları değerlendirmeniz sigortada bilinçli tüketici olarak izlenmesi gereken yol olarak karşımıza çıkıyor.

Betül Sungurlu
454 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.