Bugün 17 Ağustos 2011… Türkiye’nin başına gelen en ciddi felaketlerden birinin 12. yıldönümü. Duygusallık; tüylerinin diken diken olması, o günü tekrar hatırlamak ve sonrasında yaşanılanların gözlerin önüne gelmesi apayrı ve üzücü. Ancak burada çok önemli bir konuya değinmeden geçmek, daha doğrusu o konunun önemini anlatmak bize düşüyor.

Deprem ülkesi gerçeğinden yola çıkılarak Eylül 2000 tarihinde kurulan Doğal Afet Sigortaları Kurumu'nun (DASK) yoğun çabaları ise Zorunlu Deprem Sigortası'nın gelişimine büyük bir ivme kazandırsa da 11 yılda ülkemizdeki sigortalı konut sayısı çok düşük oranlarda kalıyor.
DASK verilerine göre ülkemiz genelinde 13 milyon konut bulunurken bu konutların zorunlu olmasına rağmen sadece 3.5 milyonun sigortası mevcut. Bu rakam oldukça düşündürücü ve üzücü. İsminde zorunlu ibaresi bulunmasına rağmen, trafik sigortası vb gibi denetleme yapılmadığı için, sadece konut alırken yaptırılan, sonrasında ise yenilenmeyen bir sigorta türü oluyor.

DASK yaptırmayı ihmal etmeyin


328 depremde 22.6 milyon TL hasar ödendi
DASK verilerine göre; Ülkemizde en yoğun kentleşmenin yaşandığı ve 4 milyon 416 bin 74 konutun yer aldığı Marmara Bölgesi, deprem sigortasına en fazla ilgi gösteren bölge. Bölgede, yüzde 35,5'lik bir oranla 1 milyon 567 bin 538 konut Zorunlu Deprem Sigortası (ZDS) yaptırdı.
Marmara Bölgesi'ni yüzde 29,9 ile İç Anadolu, yüzde 25,6 ile Ege, yüzde 19,6 ile Akdeniz, yüzde 19 ile Karadeniz, yüzde 16.5 ile Doğu Anadolu ve yüzde 14,2 ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi izledi. Bugüne kadar Türkiye genelindeki 12 milyon 988 bin 669 konuttan sadece yüzde 27,2'si deprem sigortası yaptırdı. Ülkede 3 milyon 531 bin 987 binanın deprem sigortası bulunuyor.
Deprem sigortasına 17 Ağustos ve 12 Kasım 1999 depremlerinde en büyük hasarın yaşandığı iller ilgi gösterdi. Bolu yüzde 58,5 ile en fazla sigorta yaptıran il olurken, yüzde 52,5 ile Düzce ikinci, yüzde 45,5 ile Yalova üçüncü olarak sıralandı. Kayıtlı 2 milyon 714 bin 462 konuta sahip olan ve büyük bir deprem beklentisi yaşanan İstanbul'da DASK'a olan ilgi yüzde 37,9'da kaldı. Kentte sadece 1 milyon 29 bin 588 binaya sigorta yaptırıldı. Bugüne kadar toplam 351 milyon 545 bin 804 lira prim toplanırken, meydana gelen 328 deprem sonrasında hasar sahiplerine toplam 22 milyon 659 bin 919 lira ödeme yapıldı.
Yüzde 25 sigortalılık oranını artıralım
DASK nedir herkes biliyor ancak yaptırıyor musunuz sorusuna çok basit şekilde hayır denebiliyor. Yetkililer; Yapılan bilgilendirme çalışmalarına ek olarak, zorunlu deprem sigortasının daha sağlam bir kanuni ve hukuki altyapı ile desteklenmesinin, arzu edilen sigortalılık oranına ulaşılmasına ilave katkı sağlayacağını söylüyor.
DASK yaptırmak oldukça kolay. Bu özel ve üzücü günde DASK’ın nasıl yapılacağına dair ufak ipuçlarını vererek, herkesi bilinçli bir tüketici olarak DASK yaptırmaya davet edelim. Unutmayın; deprem öldürmez, bina ve bilinçsiz kafalar öldürür.
En ucuz sigorta türü DASK
En ucuz sigorta türlerinden biri olan DASK’ı yaptırmak çok kolay. Yıllık 30-40 TL'lerden başlayıp 150-200'lere çıkan bir prim ödemesi söz konusu. Her yere harcadığımız bu ufak rakamları, bu hayati konu için de harcayabiliriz.
Nasıl yaptıracağız?
ZDS satışı, Türkiye'deki 30 sigorta şirketine bağlı yaklaşık 15.700 yetkili acente ve sigorta acentesi banka şubeleri tarafından yapılıyor. Sigorta şirketleri, ZDS yaparken bir anlamda aracılık görevini üstleniyor.
- Zorunlu Deprem Sigortası, primleri son derece düşük, erişilmesi kolay bir sigorta türü.
- Birinci deprem risk bölgesindeki 100 m² betonarme bir konut ayda sadece 12 TL'ye zorunlu deprem sigortasıyla güvence altına alınabiliyor.
- Zorunlu deprem sigortası poliçesi yenilemelerinde prim tutarı üzerinden yüzde 20 indirim yapılıyor.
- En az 8 dairenin bir arada yaptığı toplu başvurularda da yüzde 20 indirim uygulanıyor.

DASK yaptırmayı ihmal etmeyin

Tuğba Hacıbayramoğlu
2314 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.