Gökçeada depremiyle bir kez daha kendini hatırlatan deprem, Zorunlu Deprem Sigortası yani DASK’ı yeniden gündeme getirdi. Gerçekten de deprem kuşağında bir ülke olmamıza ve bir takım zorunluluklara rağmen hala yeterince evin DASK’ı yok.

DASK verilerine göre, Türkiye'deki toplam konut sayısı yaklaşık 17 milyon iken, sigortalı konut sayısı 5,8 milyon düzeyinde bulunuyor. Bu rakamlar da Zorunlu Deprem Sigortası kapsamında Türkiye'deki sigortalılık oranının yüzde 34,1 seviyesinde olduğunu gösteriyor.

İlk sırada Marmara Bölgesi var

Finansgündem.com sitesindeki bir habere göre sigortalı konutların, bölgelere göre dağılımına bakıldığında ise en yüksek sigortalılık oranının Marmara Bölgesi'nde olduğu görülüyor. Marmara Bölgesi'ndeki sigortalılık oranı yüzde 42,6 iken, burayı yüzde 34,7 ile İç Anadolu Bölgesi izledi. Üçüncü sırada yüzde 31,4 ile Ege Bölgesi ardından yüzde 27,5 ile Karadeniz Bölgesi, yüzde 27,4 ile Akdeniz Bölgesi, yüzde 22,5 ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve yüzde 23,2 ile Doğu Anadolu Bölgesi geliyor. Yürürlükteki söz konusu poliçelerden elde edilen prim tutarı ise 633,5 milyon lira oldu.

En büyük ödeme Van’da yapıldı

Doğal Afet Sigortaları Kurumu’nun (DASK) internet sitesinde yer alan verilere göre, Zorunlu Deprem Sigortası uygulamasının başladığı tarihten bu yana deprem için açılan 20 bin 587 dosya kapsamında 154,9 milyon lira ödeme yapıldı. Söz konusu ödeme içindeki en büyük tutar ise 23 Ekim 2011 tarihinde Van'da yaşanan deprem için ayrıldı. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nın (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgilere göre, Van'daki 23 Ekim ve 9 Kasım 2011 depremlerinde toplam 644 kişi hayatını kaybetmiş, 1.966 kişi yaralanmış, 252 kişi ise enkazlardan sağ olarak kurtarılmıştı.

Sizin de evinizin zorunlu deprem sigortası yoksa https://www.enuygun.com/sigorta/dask sayfamızdan kolayca online DASK sigortası yaptırabilirsiniz.

DASK tarafından söz konusu depremlere ilişkin açılan dosya sayısı 6 bin 481, ödenen tazminat ise 118,9 milyon lira oldu. DASK'ın verilerine göre, yürürlükteki poliçe adedi 5,7 milyon, sigortalılık oranı ise yüzde 34,1 düzeyinde.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2314 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.