İsteğe bağlı sigorta, kişinin her hangi bir işte çalışmadan, prim ödemek suretiyle genel sağlık sigortasına tabi olmasını sağlayan ve koşulları oluşturduğu taktirde emekli olmasını sağlayan bir sigorta türüdür.

Kimler isteğe bağlı sigorta yaptırabilir

18 yaşını dolduran her Türk vatandaşı isteğe bağlı sigortaya başvurabilir. Primlerini de yatırarak hem genel sağlık sigortası kapsamına alınır hem de emeklilik için gereken primlerini ödemeye başlamış olur. İsteğe bağlı sigorta yaptıran kişiler 5510 sayılı Kanun hükümlerine tabidirler. T.C sınırları içerisinde ikamet eden Türk vatandaşıysanız ve 18 yaşını doldurduysanız isteğe bağlı sigortadan faydalanabilirsiniz. Ev hanımları da bu sigortadan yararlanabilir. Ya da evden vergi kapsamına alınmayan eli işi işleriyle uğraşanlar da bu sigortayı yaptırabilir.

Primler nasıl yatırılır

Peki bu sigorta türünde primler nasıl yatırılır? Sorusuna yanıtınızı ise İsteğe bağlı sigorta nasıl yaptırılır yazımızdan öğrenebilirsiniz. İsteğe bağlı sigorta yaptırmak isteyenlerin 2014 yılının ilk altı ayı için ödemesi gereken prim alt limiti 342 TL’dir. 2014 yılının ilk 6 ayında ödenebilecek en yüksek prim miktarı ise aylık 2.227’yi geçemez. Bağlı bulunduğunuz Sigorta müdürlüğüne başvurarak isteğe bağlı sigorta talebinde bulunabilirsiniz. Bunun için yukarıda belirttiğimiz gibi 18 yaşından büyük olmak yurt içinde ikamet etmek ve herhangi bir işyerinde çalışmamış olmanız gerekmektedir.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2314 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.