İsteğe bağlı sigorta nasıl yaptırılır?

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

İsteğe bağlı sigorta, SGK sistemine dahil olarak prim ödeyebileceğiniz bir sistemdir. Bu sistem sayesinde dışarıdan prim ödeyerek emekli olabilme hakkı elde edersiniz. Peki isteğe bağlı sigorta nasıl yaptırılır?

Bunun için ikametgahınızın bulunduğu yerdeki sigorta müdürlüğüne başvurabilirsiniz. Burada gerekli evrakları doldurarak prim ödemeye devam etmeniz gerekir. İsteğe bağlı sigortanın şartları nelerdir?

  • 18 yaşını doldurmuş olmak
  • Sigortalı çalışmamak

Genel Sağlık Sigortası kapsamına da alınırsınız

Bu iki şarta sahipseniz ve çalışmıyor ancak emeklilik hakkınızı sürdürmek istiyorsanız isteğe bağlı sigorta yaptırabilirsiniz. İsteğe bağlı sigorta primi yaptıran bir kişi, genel sağlık sigortası primi de yatıracağı için genel sağlık sigortası kapsamına da alınırlar. Sağlık hizmetlerinden de istedikleri gibi faydalanabilir.

5510 sayılı Kanunun yürürlük tarihinden önce; her üç Kurumda da isteğe bağlı sigortalılığa devam edenler, herhangi bir işleme gerek kalmadan 4(b) kapsamında isteğe bağlı sigortalı olacaklardır. Bu kişiler 5510 sayılı Kanun hükümlerine tabidirler.

Prim ödemesi aylık en az 342 TL

2014 yılı isteğe bağlı sigorta primleri de belli oldu. Buna göre aylık en az 342,72 en fazla 2227,68 TL ödeme yapılabilir. Anlayacağınız aylık 342 TL prim ödeyerek isteğe bağlı sigorta yaptırabilirsiniz.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar