Sağlık sigortasında önemli değişiklikler

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Sağlık sigortasında radikal değişikliklere imza atıldı. 6 ay sonra yürürlüğe girecek olan özel sağlık sigortası yönetmeliğine göre artık ömür boyu yenileme alan sigortalı için aleyhte değişiklik yapılamayacak. Hastalık geçirmesi halinde risk primi yükseltilemeyecek. Ayrıca sigortalı olduktan sonra ortaya çıkacak hastalıklar için de teminat düşürülemeyecek.

Teminat düşürülmeyecek

Hürriyet gazetesinde yer alan habere göre Özel sağlık sigortası yaptıranların en büyük sıkıntılarından biri olan ömür boyu yenileme ve teminat limitleri konusunda önemli gelişmelere imza atıldı. 6 ay sonra yürürleğe girecek özel sağlık sigortası sözleşmelerinde artık ömür boyu yenileme alan vatandaş aleyhine değişiklikler yapılamayacak. Örneğin ömür boyu yenileme aldıktan sonra kanser olan bir hastanın primleri yükseltilemeyecek. Yani sigorta firması ‘Hasta oldun primin yükseldi’ diyemeyecek. Yine sigorta yaptıktan sonra ortaya çıkacak rahatsızlıklar için de teminat limiti l düşürülümeyecek. Ortaya çıkan hastalık için ek prim ödenmeyecek ve sigortalının katılım payı arttırılmayacak.

Sigortalının vefatı halinde

Yeni değişiklikte sigortalının vefatı durumunda şirketin hak etmediği prim sigorta ettirene, vefat eden sigortalının aynı zamanda sigorta ettiren olması durumunda ise kanuni varislerine sözleşme özel şartlarına göre iade edilecek. Sigortalının tedavi görürken vefat etmesi durumunda, tedavi süresi içerisinde oluşan giderler sözleşmenin teminat kapsamı ve şartları dahilinde sağlık hizmeti sunucusuna veya kanuni varislerine ödenecek.

Enuygun.com’dan kolayca teklif alabilirsiniz

Siz de özellikle tüketici lehine önemli değişikliklerin olduğu özel sağlık sigortası yaptırmayı düşünüyorsanız tek tek şirket şirket dolaşmayın. Bir kaç şirketten aynı anda teklif alma fırsatı yakalayabilirsiniz. Hemen sağlık sigortası sayfamızı tıklayarak sigorta başvurusu yapabilir ve uzmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar