Otomatik BES için maaşınızdan ne kadar kesinti yapılacak?

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Ocak 2017'de başlayacak olan otomatik BES sistemi ücretli çalışan milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiriyor. 45 yaşın altındaki 13 milyondan fazla çalışanın otomatik bağlanacağı bu sistemde kesintiler nasıl olacak? İsteyen nasıl emekli olacak? Cayma ve çıkma koşulları var mı?

Otomatik tüm çalışanlar dahil oluyor

Ocak 2017'den itibaren çalışanlar otomatik olarak sisteme dahil olacak. Eğer otomatik BES sistemine dahil olmak istemiyorsanız ilk iki ay içerisinde sistemden çıkmanız gerekiyor. Sistemde kalıp ancak ödeme güçlüğü çektiğiniz zamanlarda hesabınızı dondurma hakkınız da var. Peki maaşlardan kesintiler nasıl olacak?

Kazanca göre kesinti

Kesintiler SGK'ya ödenen kazancınıza göre olacak. Örneğin asgari ücretle çalışıyorsanız otomatik BES için maaşınızdan aylık 49 TL kesilecek. Ancak maaşınız daha yüksekse kesinti de daha fazla olacak. Örneğin 2.000 TL kazancı olanın aylık ödeyeceği BES ücreti 60 TL, 2.500 TL aylık ücret alanın 75 TL , 3.000 TL maaşı olanın da 90 TL olacak. 4.000 TL maaş alanın 120 TL, 5.000 TL maaş alanın 150 TL ve 6.000 TL maaş alanın da kesintisi 180 TL olacak. Sizin maaşınız bu saydığım rakamların aralarında bir tutar ise bu oranlara yakın kesintiniz olacaktır. 10.000 TL ve üzeri maaşlarda ise kesinti 321 TL olacak. Bu kesintilerden sadece fon işletim kesintisi olacak o da 3 TL ile 10 TL arasında değişiyor.

 

İsteyen 2 ay içinde çıkabilecek

Ve daha önce BES'in varsa da yine sisteme otomatik dahil oluyorsunuz. İstersiniz her iki BES fonunu da devam edebilirsiniz. Peki diyelim BES fonuna dahil olmak istemiyorsunuz. O zaman da ilk iki ay içerisinde çıkmak istediğinizi belirtip çıkış yapabiliyorsunuz. BES fonuna dahil olanlar isterseler en az 10 yıl kalmak ve 56 yaşını doldurmak kaydıyla emekli olabilir. Zorunlu BES nedir, kimler etkilenecek başlıklı yazımızdan BES ile ilgili daha ayrıntılı fikir sahibi olabilirsiniz. 

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar