Konut kredilerinde düşen faizler konut satışlarına da yansıdı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2012 yılının 4.üncü dönemine ilişkin istatistikler açıklandı. Buna göre konut satışları bir önceki çeyreğe göre yüzde 21,5, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 5,8 oranında artarak 125 bin 815 oldu.

İstatistiki Bölge Birim Sınıflaması (İBBS) Düzey 2'de bulunan 26 bölge içinde bir önceki çeyreğe göre, konut satışlarındaki en yüksek artış yüzde 50,6 ile İzmir bölgesinde gerçekleşti. Aynı çeyrekte, en fazla düşüş gösteren bölge ise yüzde 1,7 ile Kırıkkale, Aksaray, Niğde, Nevşehir, Kırşehir oldu.

22 bölgede artış var

Konut satışlarında, 2012 yılı 4'üncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre 22 bölgede artış gerçekleşti. En çok artış gösteren bölge yüzde 73,2 oranı ile Van, Muş, Bitlis, Hakkari oldu. Aynı dönemde Adana, Mersin ise yüzde 3,9 ile en çok düşüş gösteren bölge olarak belirlendi.

Trakya’da artış yüksek

Söz konusu dönemde Türkiye genelinde konut satışlarında, 4 çeyreklik ortalamalara göre yüzde 3 oranında artış gerçekleşti. Değişim oranlarına bakıldığında en yüksek artış gösteren bölge yüzde 24,4 ile Tekirdağ, Edirne, Kırklareli, en fazla düşüş gösteren bölge ise yüzde 25,1 ile Ağrı, Kars, Iğdır, Ardahan olarak hesaplandı.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2334 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.