Urumiye Uçak Bileti Ara

Urumiye Hakkında

Urumiye köklü bir geçmişe sahip olan ve kuruluşundan itibaren birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan eski bir şehir. İran’ın kuzeybatısında yer alan Urumiye Batı Azerbaycan Eyaleti’nde yer alıyor ve nüfusun büyük kısmını Azeri halk oluşturuyor. Urumiye Türkiye sınırına sadece 50 km uzaklıkta bulunuyor.

Urumiye yarı kurak soğuk bir iklime sahip. Kışlar çok soğuk, yazlar ise sıcak ve kurk olur. Bahar mevsimleri daha ılıman bir havaya sahip olduğundan şehri ziyaret için en uygun dönem olarak kabul edilir.

Şehirde ulaşım halk otobüsleri ve taksilerle sağlanabilse de halkın büyük kısmı şahsi otomobillerini kullanmayı tercih ediyor. Kentte bulunan Urumiye Uluslararası Havalimanı, Batı Azerbaycan Eyaleti’nin ilk uluslararası havalimanı olma özelliğini taşıyor.

Urumiye ve spor denilince akla voleybol gelir. İran’ın voleybol başkenti olarak kabul edilen şehirde bu spor çok önemli bir yere sahip ve kentin voleybol takımı önemli başarılara imza atıyor. Kentte bulunduğunuz süre içinde voleybol maçına denk gelirseniz yerel halkla bu heyecanı paylaşmanızı tavsiye ederiz.  

Urumiye Gölü ve çevresindeki doğal park alanları kentin en çok ziyaretçi toplayan noktaları. Park-e Saat ve Ellar Bagi Park gibi yerler hem güzel bir manzara izleme alanı oluşturuyor hem de piknik yapma, doğa yürüyüşü gibi imkânlar sunuyor. Ayrıca kentte tarih, arkeoloji, antropoloji ve sanat konularında dört ayrı müze bulunuyor.  Şeriatla yönetilen ve nüfusunun nerdeyse tamamı Müslüman olan bu şehirde Mar Sargiz Kilisesi’ni ziyaret etmek ilginç olabilir.

Havalimanından Urumiye Şehir Merkezine Ulaşım

Urumiye Havalimanı, şehir merkezine ulaşım için çok fazla alternatif sunmuyor. Eğer şehirde bir tanıdığınız varsa sizi havalimanından almalarını isteyebilirsiniz. Kentteki otellerin standart bir havalimanı servis hizmeti yok ancak talepte bulunursanız araç ayarlamak konusunda size yardımcı olurlar. Taksiye binerek de rahatça şehir merkezine ulaşmak mümkün. Havalimanı çok kolay bir güzergâhta yer aldığından korkmadan araç kiralayabilirsiniz. Ucuz bir ulaşım aracını tercih ediyorsanız havalimanından şehir merkezine giden halk otobüslerini kullanabilirsiniz.

Araç Kiralama

Eğer seyahatiniz için araç kiralamaya karar verirseniz havalimanından çıktıktan sonra 11 numaralı otoyola girin ve güney yönünde dümdüz ilerleyin. Normal şartlarda 20 dakika içerisinde şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Otobüs

Havalimanı önünden kalkan otobüslerle şehir merkezine çok uygun fiyata gidebilirsiniz.

Taksi

Havalimanı çıkışında taksileri kolayca görebilirsiniz. Taksi ile şehir merkezine yaklaşık 20 dakikada ulaşmak mümkün. Şoförle önceden fiyat konusunda anlaşmanızda fayda var.

22 Ara 2016 Tarihinde Güncellenmiştir.

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Urumiye uçak bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?

Enuygun, Urumiye varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Urumiye uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Urumiye uçuşları hangi havalimanına düzenleniyor?

Urumiye uçuşları Urumiye Havalimanı'na düzenleniyor.

Urumiye yolculuğu uçakla kaç saat sürüyor?

Adana-Urumiye 1 saat 40 dakika, Ankara-Urumiye 1 saat 20 dakika, Antalya-Urumiye 1 saat 30 dakika, Bodrum-Urumiye 1 saat 50 dakika, Gaziantep-Urumiye 1 saat 20 dakika, İstanbul-Urumiye 1 saat 40 dakika, İzmir-Urumiye 1 saat 50 dakika, Trabzon-Urumiye 1 saat 10 dakika sürüyor.

Hangi hava yolları direkt Urumiye uçuşu düzenliyor?

AnadoluJet İstanbul şehirlerinden direkt Urumiye uçuşları düzenliyor.

Urumiye uçak bileti alırken HES kodu kullanmam gerekiyor mu?

Evet, Urumiye uçak bileti satın almak için yolcu bilgileri aşamasında göreceğiniz HES kodu alanına size özel HES kodunuzu yazmanız gerekiyor. HES kodu nasıl alınır başlıklı yazımızda aradığınız cevapları bulabilirsiniz.

Uçuş Süreleri
1s 40dk
1s 20dk
1s 30dk
1s 50dk
1s 20dk
1s 40dk
1s 50dk
1s 10dk
Haritada Görüntüle
Urumiye Hakkında Daha Fazla
Urumiye Alternatif Ulaşım
Para birimi