Tayvan Ülke Rehberi

Ülke Künyesi

Haritada Göster
Ülke:
Taiwan
Bilinen İsimleri:
Vize:
Dil:
Mandarin
Nüfus:
23,57 milyon
Tel Kodu:
+886
Zaman Dilimi:
GMT+8
Konsolosluk:
Para Birimi:
Yeni Tayvan Doları
Din:

Genel Bilgiler / Rehber

Tayvan Adası, Pescadores Adaları ve küçük adacıklardan oluşan Tayvan, 7 Aralık 1949 yılında bağımsızlığını kazanmasına rağmen pek çok ülke tarafından tanınmayan bir Doğu Asya ülkesi. Çin’in bağımsızlığını tanımadığı ve çeşitli yaptırımlar uyguladığı Tayvan; Hong Kong, Güney Kore, Singapur ile birlikte dört Asya kaplanından biri ve son 50 yılın en hızlı büyüyen ekonomileri arasında. Bilişim, elektronik ve mühendislik alanlarında dünyanın en gelişmiş ülkelerinden olan Tayvan; binlerce çeşit ağacın bulunduğu tropikal ormanları, büyüleyici plajları, hareketli gece pazarları ve eğlenceli gece hayatıyla turizm konusunda da bölgenin en gelişmiş ülkeleri arasında.

Halkın %90 gibi büyük bir bölümünün Budizm, Konfüçyüsçülük ve Taoizm gibi çeşitli dinlere inandığı ülkede bulunan etkileyici tapınaklar, mabetler ve kutsal alanlar da tüm dünyadan kültür meraklılarını ülkeye çekiyor. 23 milyonu aşkın nüfusu ve her yıl ülkeyi ziyaret eden milyonlarca turiste rağmen suç oranlarının çok düşük olduğu Tayvan, dünyanın en güvenli ülkeleri arasında gösteriliyor.

Sokak lezzetleri ve balık restoranlarının çok popüler olduğu ülkede dünyanın en yüksek gökdelenlerinden biri olan Taipei 101, büyüleyici doğa manzaraları sunan Laomei Green Resifi, ülkenin en büyük pazarlarından Shillin Gece Pazarı, Pescadores Adaları, Lungshan Tapınağı ve Wuji Tianyuan Tapınağı, turistlerin Tayvan gezilerinde mutlaka ziyaret ettiği yerlerden.

Ne Zaman Gidilir

Yengeç dönencesinin ortadan ikiye böldüğü Tayvan Adası’nın doğu bölümleri dağlık, batı bölümleri ise düz ve bu coğrafi özellikler iklim üzerinde etkili oluyor. Tayvan genelinde yıl boyu sıcak ve nemli subtropikal iklim özellikleri görülüyor. Özellikle kış aylarının çok yağışlı geçtiği ülkede mayıs ve eylül aylarında da sert muson yağmurları görülebiliyor.

Haziran ve eylül ayları arasını kapsayan yaz döneminde, 30 dereceyi aşan yüksek sıcaklar ve nemin olduğu ülkede yaz sonunda ise çok şiddetli fırtınalar ve tayfunlar yaşanıyor. Yıllık sıcaklıklarının ortalama 25 ile 30 derece arasında değiştiği Tayvan’da kış aylarında ise sıcaklıklar ortalama 15 derece civarında. Ülkeyi gezmek için güzel zamanlar ise hem sıcaklıkların hem de yağışların az olduğu ilkbahar ve sonbahar ayları.

Nasıl Gidilir?

İstanbul'dan Tayvan başkenti Taipei’ye direkt veya aktarmalı uçuşlarla rahatlıkla gidebilirsiniz. Türk Hava Yolları'nın haftada 3 tane direkt uçuşunun olduğu Taipei’nin yanı sıra Kaohsiung, Tainan, Taoyuan, Magong, Taitung Country, Chiayi ve Hualien şehirlerine de aktarmalı uçuşlarla gitmeniz mümkün. İstanbul ile Taipei arası uçak yolculuğu direkt uçuşlarda 12 saat, aktarmalı uçuşlarda ise 13-15 saat arasında sürüyor. Aktarmalı uçuşlarla Tayvan’a gidecekseniz, aktarma yapılacak ülke için de transit vize almanız gerekiyor.

Gece Hayatı

Çok renkli ve hareketli gece hayatı ile bilinen Tayvan'da özellikle Başkent Taipei, Taichung, Taoyuan, Kaohsiung, Tainan gibi büyük ve turistik şehirlerde lüks gece kulüplerinden her tarz müzik dinleyebileceğiniz kaliteli barlara, plaj ve sokak partilerinden eğlenceli festivallere kadar pek çok seçenek bulabilirsiniz. Hem eğlenmeyi seven Tayvanlılar hem de turistlerden dolayı ülkenin şehirleri çok zengin eğlence mekanı alternatiflerine sahip.

Geleneksel yöntemlerle demlenmiş biralar, pirinç şarabı ve sorgum votkasının çok tüketildiği ülkenin başkenti Taipei’de Xinyi, Ximending ve Zhongshan bölgeleri, onlarca çeşit eğlence merkeziyle turistlerin en çok uğradığı yerler arasında. Şehrin en lüks gece kulüplerinden olan Mint Lounge, dans gösterilerinin düzenlendiği Apocalypse Now, moda etkinlikleriyle ünlü Den, Roxy 99, Twins Bar; Taichung şehrinde Spin, Show House ve Amanking, Tainan şehrinde ise Dive Bar, Bar TCRC, Big&Long Bar, en popüler eğlence mekanlarından sadece bazıları. 

Alişveriş / Ne Alınır

Turistler için çok çeşitli alışveriş alternatiflerine sahip olan Tayvan şehirlerinde devasa gökdelenler içindeki lüks alışveriş merkezlerinden renkli gece pazarlarına, yöresel ürünler satılan sokak tezgahlarından zanaatkar atölyelerine kadar birçok alışveriş mekanı bulunuyor.

Yeşim taşı ve mercanlarla yapılan el sanatı ürünleri, yöresel motifler işlenmiş maskeler, Aborjinlerin yaşadığı adalardan getirilen el yapımı takılar ve süs eşyaları, Çin porseleni ve çay takımları, vazolar, onlarca çeşit şifalı bitki, kokulu mumlar, egzotik baharatlar, değerli taşlarla süslü mücevherler, elektronik eşyalar ve ülkeye özgü su mermerleri hazırlanan biblolar, Tayvan’da çok satılan hediyelik eşyalar arasında.

Taipei’deki Dunhua Yolu, 24 saat açık kitap dükkanları ve antikacılarıyla çok popüler. Başkentin alışveriş cennetleri olan Jhongsiao, Sinyi ve Ximending bölgelerinde de büyük alışveriş merkezleri, çarşılar ve butik mağazalar bulabilirsiniz. Shilin, Huaxi ve Yansan gece pazarları ise hem yüzlerce çeşit hediyelik eşyayı incelemek hem de Tayvan sokak lezzetlerini tatmak için uğrayabileceğiniz yerlerden. Kaohsiung şehrinin dünyaca ünlü Liuhe Gece Pazarı, Tainan şehrinde ise Zhongzheng Xingxiang Alışveriş Bölgesi, alışveriş yapmak için uğramanız gereken yerler arasında.

Festivaller ve Fuarlar

 • Mazu Uluslararası Festivali (Mart, Taichung)
 • Fener Festivali (Mayıs, Taipei)
 • Jinshan Ateş Balıkçılık Festivali (Mayıs-Haziran Taipei)
 • Dragon Tekne Festivali (Haziran, Taipei)
 • Yanshui Arı Kovanı Havai Fişek Festivali (Haziran, Tainan)
 • Tayvan Uluslararası Balon Festivali (Temmuz, Taichung Luye)
 • Yimin Festivali (Temmuz, Fangliao)
 • Zhongyuan Festivali (Ağustos, Taipei)
 • Güz Ortası Festivali (Eylül-Ekim, Taipei)
 • Yunlin Uluslararası Kukla Sanatları Festivali (Ekim, Yunlin County)

Fuarlar

 • Tayvan Uluslararası Tekne Fuarı (Mart, Kaohsiung)
 • Taichung Şarap ve Alkollü İçecekler Festivali (Nisan, Taichung)
 • Wood Taiwan Uluslararası Ağaç İşleme Makineleri ve Malzemeleri Fuarı (Nisan, Taipei)
 • Computex Taipei ICT Expo Uluslararası Bilgisayar Fuarı (Haziran, Taipei)
 • Gastronomi ve Şarap Fuarı (Haziran, Taipei)
 • Taipei Uluslararası Yemek Gösterisi (Haziran, Taipei)
 • FOODTECH Taipei Uluslararası Gıda Makineleri ve Teknoloji Fuarı (Haziran, Taipei)
 • Tayvan Uluslararası Helal Gıda Fuarı (Haziran, Taipei)
 • Tayvan Uluslararası Medicare & Healthcare Fuarı (Temmuz, Taipei)
 • TAIPEI DANGDAI Çağdaş Sanat Fuarı (Temmuz, Taipei)
 • BIO ASIA Biyoteknoloji Endüstrisi Fuarı (Temmuz, Taipei)
 • TCFB TAICHUNG Uluslararası Çay ve Kahve Fuarı (Temmuz, Taichung)
 • Uluslararası Sağlık ve Medikal Kozmetoloji Fuarı (Temmuz, Taipei)
 • Lojistik ve Taşımacılık Uluslararası Fuarı (Ağustos, Taipei)
 • Uluslararası Endüstriyel Otomasyon Fuarı (Ağustos, Taipei)
 • Uluslararası Plastik ve Kauçuk Endüstrisi Fuarı (Eylül-Ekim, Taipei)
 • E-ticaret Uluslararası Fuarı (Ekim, Taipei)
 • Metal Teknolojisi Sektörü Uluslararası Ticaret Fuarı (Ekim, Taichung)
 • NOWISM Tayvan Moda ve Aksesuar Fuarı (Ekim, Taipei)
 • Taipei Sanat Fuarı (Ekim, Taipei)
 • Lazer ve Fotonik Teknolojileri Uluslararası Ticaret Fuarı (Ekim, Taipei)
 • Yaşlılar için Tesisler ve Yaşam Tarzı Uluslararası Fuarı (Kasım, Kaohsiung)

Tatiller / Önemli Günler

1 Ocak Yeni Yıl

1 Ocak Tayvan Kuruluş Günü

7-22 Şubat Çin Yeni Yılı

29 Şubat Barış Günü

3 Nisan Çocuklar Günü

1 Mayıs İşçi Bayramı

10 Ekim Ulusal Gün

12 Kasım Chiang Kai Shek’in Doğum Günü

25 Aralık Anayasa Günü

31 Aralık Yılbaşı

Dikkat Edilmesi Gerekenler

- Ülkenin resmi para birimi olan Tayvan dolarının dışında dolar ve euro gibi yabancı paralar çoğu yerde kabul edilmiyor. Ayrıca pek çok küçük mağaza ve dükkanda da kredi kartı yerine sadece nakit kabul ediliyor.

- Tayvan’da dini mekanlar, müzeler ve resmi dairelerde fotoğraf veya video çekmek yasak. Özel izin alarak veya belirli bir ücretle bazı turistik mekanlarda fotoğraf çekilmesine izin veriliyor.

- Sinemalar ve mağazalarda sigara içmenin yasak olduğu Tayvan’da çoğu restoran, kafe ve barda ise sigara içilebiliyor.

- Tayvan restoranlarında kaşık ve çatallar yerine çoğunlukla yemek çubukları kullanılıyor.

- Suç oranlarının düşük olduğu ülkede yine de kalabalık eğlence mekanları ve plajlarda yanınızda çok fazla nakit para veya değerli eşya bulundurmamalısınız.

- Mayıs ve haziran aylarında muson yağmurlarının etkili olduğu ülkeyi bu dönemde ziyaret etmek önerilmiyor.

Ulaşım

50.000 kilometreden fazla asfalt kara yolu ağlarıyla donatılmış Tayvan’da otobüsler, minibüsler ve araba kiralayarak hemen her şehre rahatça ulaşmanız mümkün. Yüksek hızlı trenlerin hem yerel halk hem de turistler tarafından yoğun olarak kullanıldığı ülkede Taipei, Panchiao, Taoyuan, Hsinchu, Taichung, Chiayi, Tainan, Kaohsiung, Tsuoying ve Doğu Taipei, Nankang, Miaoli, Changhua, Yunlin arasında hizmet veren hızlı trenler günde 100’e yakın sefer yapıyor.

Taichung Uluslararası Havalimanı, Taoyuan Uluslararası Havalimanı ve Kaohsiung Uluslararası Havalimanı gibi büyük havalimanlarının yanı sıra 40’dan fazla küçük havalimanının bulunduğu Tayvan’da China Airlines, Daily Air, EVA Air, Mandarin Airlines, Tigerair Taiwan, Uni Air ve Starlux Airlines havayollarının düzenlediği iç hat uçuşlarıyla da her şehre rahatça gidebilirsiniz.

Milyonlarca nüfuslu Taipei gibi büyük Tayvan şehirlerinde ulaşım ise çoğunlukla metro, otobüs, minibüs ve taksiler ile sağlanıyor. Özellikle metroların yoğun kullanıldığı şehirlerde Taipei metrosu, Yeni Taipei metrosu, Taichung metrosu, Taoyuan metrosu ve Kaohsiung hızlı transit metrosu, en geniş güzergâhları olan metro ağları.

Kültür

23 milyondan fazla nüfuslu Tayvan, büyüleyici doğal güzelliklerinin yanı sıra çok zengin bir kültürel çeşitliliğe sahip. Halkın neredeyse %90’ının Budizm, Konfüçyüsçülük ve Taoizm gibi dinlere inandığı ülkede Hristiyanların oranı %5, Müslümanların oranı ise %1 civarında. Ülkenin her şehrinde bulunan birbirinden güzel tapınaklar ve mabetler, turistlerin en çok ziyaret ettiği yerler arasında. Nüfusun %95’ini Han Çinlerinin oluşturduğu ülkede Malay-Polinezyalılar ve 16 yerel etnik grup da yaşıyor.

Mandarin Çincesinin resmi dil olarak kabul edildiği Tayvan’da özellikle kırsal bölgelerde adanın yerel dili olan Hakkaca da yaygın olarak konuşuluyor. %99 gibi yüksek bir okuma yazma oranına sahip ülkede pek çok saygın üniversite var. Sanayisi bilime ve teknolojiye dayanan Tayvan’da üniversitelerde de özellikle mühendislik, matematik ve bilişim eğitimleri veriliyor.

Yüzlerce yılda Çin'in Konfüçyüs eğitim ile şekillenen Tayvan kültüründe disiplin ve itaat ön plana çıkıyor. Oldukça apolitik olan Tayvanlılar, politika veya din hakkında konuşmaktan hoşlanmıyor ve turistlere karşı çok yardımseverler. Sağlıklı yaşam tarzının benimsendiği Tayvan’da her şehirde jimnastik salonları, açık hava spor alanları ve sağlık merkezleri görmeniz mümkün.

Tayvanlılar arasında batıl inançlar da oldukça yaygın. Medyumluk ve falcılığın çok sevildiği ülkede çocukların isimleri ve etkinlikler bile gezegenlerin hareketlerine göre belirleniyor. Ayrıca ülkede pek çok yerel ritüel ve hayvan kurban etme ayinleri de sıkça yapılıyor.

Tayvan’ın yöresel mutfağı ise ağırlıklı olarak Çin mutfağından etkilenmiş durumda. Sıcak ve soğuk denizlerin kesişme noktasında olduğundan yüzlerce çeşit balık yakalanan ülkede sofraları taze deniz ürünlerinin yanı sıra pirinç, hamur işleri, et yemekleri, çeşit çeşit baharatlar ve soslar süslüyor. Sokak yemekleri konusunda çok zengin olan Tayvan’da bitkisel çaylar, pirinç şarabı ve sorgum votkası da en çok tüketilen alkollü içecekler arasında.

Ekonomi

Son 50 yılın en hızlı büyüyen ekonomilerinden biri olan Tayvan; Hong Kong, Güney Kore ve Singapur ile birlikte dört Asya kaplanından biri konumunda. Ülkenin ekonomisi büyük oranda sanayi ürünleri, balıkçılık, turizm ve ormancılık sektörlerine dayanıyor. Tüm dünyaya elektronik ürünler ve devreler, otomobiller, petrol yağları, yarı iletkenler, plastik, petrokimya ürünleri ve optik cihazlar ihraç eden ülke, diğer ülkelerden ise ham petrol, çelik, kömür ve doğal gaz gibi ürünler ithal ediyor.

Binlerce çeşit ağaçla çok zengin bir bitki çeşitliliğine sahip ülkede kereste ve ormancılık da çok yaygın. Özellikle kâfur ağacından üretilen özel yağlar konusunda dünya lideri olan Tayvan, bir ada ülkesi olması ve sıcak-soğuk denizler arasında bir noktasında bulunmasından dolayı balıkçılık konusunda çok gelişmiş. Balıkçılığın yüzlerce yıldır yapıldığı adada onlarca çeşit deniz ürünü de dünyaya ihraç ediliyor.

En çok ticareti Amerika Birleşik Devletleri, Japonya, Güney Kore, Hong Kong ve Singapur ile yapan Tayvan'da nüfusun büyük bölümü turizm gibi hizmet sektörlerinde ve sanayide çalışıyor. 2019 verilerine göre 586 milyar dolar yıllık gayri safi milli hasılası olan ülkede kişi başı milli gelir ise 24.827 dolar ile oldukça yüksek.

Vize Nasıl Alınır?

2013 yılında Türkiye ile Tayvan yapılan anlaşmayla birlikte ülke, Türk vatandaşlarına sınırda vize uygulaması başlattı. 30 güne kadar konaklama imkanı sağlayan bu vizeler, Taipei’deki Taoyuan Uluslararası Havaalanı’nda veriliyor. Sınırda vize uygulamasında istenen belgeler arasında ise 6 ay geçerliliği olan ve 2 boş sayfası bulunan bir pasaport, vize başvuru formu, 2 tane biyometrik fotoğraf ve 24 dolar civarında vize harcı isteniyor.

30 günden fazla Tayvan’da konaklamayı planlayan Türk vatandaşlarının ise Tayvan turistik vize, Tayvan ticari vize, Tayvan eğitim vizesi veya Tayvan aile-arkadaş ziyaret vizesi gibi seyahat amaçlarına göre vize seçeneklerden birine başvurması gerekiyor. Vizeler için istenen belgeler arasında ise 10 yıldan eski olmayan ve dönüş tarihinden itibaren 6 ay daha geçerli bir pasaport, Tayvan vize başvuru formu, nüfus cüzdanı fotokopisi, 2 tane biyometrik fotoğraf, seyahat sağlık sigortası, çalışanlar için son 3 ayın maaş bordrosu, şirket sahipleri için faaliyet belgeleri ve imza sirküleri gibi çeşitli belgeler yer alıyor.

Türkiye Temsilcilikleri

Taipei Türk Ticaret Ofisi

Adres: No:333 Keelung Rd., section 1, suite:1905, 19F, Taipei, 110, Taiwan

E-posta: tr-office.taipei@mfa.gov.tr

Telefon: +886-2-27 57 73 18, 27 57 64 07, 27 57 61 15

Faks: +886-2-27 57 94 32 

Para birimi