Priştine Uçak Bileti Ara

* Uçak bileti fiyatları anlık olarak değişiklik gösterebilir.

Priştine Hakkında

Kosova’nın en büyük kenti ve başkenti Priştine, Balkanlar’ın en küçük şehirlerinden biri. Toplam 198 bin kişinin yaşadığı kentte, Arnavutlar, Boşnaklar, Romanlar ve Türkler yaşıyor. Ülkenin; finans, eğitim, kültür merkezlerinin bu kentte toplandığı görülüyor. Obilic ve Kosova Polje şehirleri arasındaki Priştine, Sar Dağları'nın gölgesinde kalıyor. Yani kentten bu dağları çıplak gözle görmek ayrı bir keyif verebilir. Ayrıca Badovac Gölü de Priştine’den sadece birkaç kilometre uzaklıkta kalıyor. Priştine’de yazın dereceler 28, kışın ise 7 santigrat seviyelerinde seyrediyor. Osmanlı’nın uzun yıllar hüküm sürdüğü Priştine’nin, Türk gezgin Evliya Çelebi’nin Seyahatmesi’ne de konu olduğu dikkati çekiyor. 1600’lü yıllarda kenti ziyaret eden Evliya Çelebi, buranın yeşil bahçelerinden ve şarap için yetiştirilen üzüm bağlarından bahsediyor.

Kentteki Saat Kulesi, Kosova Müzesi, Yeniden Doğu Anıtı, Büyük Priştine Hamamı, Germia Parkı, Etnografya Müzesi ve Priştine Çarşısı’nı ziyaret edilecek yerler arasına yazmak gerekir. 1912’e kadar Osmanlı, 1915’e kadar Sırbistan, 1918’e kadar Bulgaristan, 1999’a kadar Yugoslavya ve 2008’e kadar Birleşmiş Milletler yönetimindeki ülke 2008 yılında bağımsızlığını ilan ediyor. Birbirinden farklı etnik grubu içinde barındıran bu ülkenin başkenti Priştine de bu farklılığı bir zenginlik olarak yaşıyor. Yılda 37 bin turistin ziyaret ettiği şehre en çok Arnavutluk, Türkiye, Almanya ve ABD’den insanlar gidiyor. Turistler en çok Priştine şehir merkezi, Batllava Gölü, Gadime Mermer Mağarası’nı ziyaret ediyor. Priştine Üniversitesi olmasından dolayıdır ki şehir merkezindeki, restoranlar ve barlar da devamlı yoğun. Gençlerin yoğunluğunun göze çarptığı Priştine, festival ve konserleri ile de öne çıkıyor.

Havalimanından Priştine Şehir Merkezine Ulaşım

Kosova’nın başkenti olan Priştine’de, şehir merkezine 15 kilometre mesafede Priştine Havalimanı bulunuyor. Hem yurtiçi hem yurtdışı uçuşları yapılan Priştine Havalimanı, ülkenin en önemli havalimanı özelliğini taşıyor. Her yıl çok sayıda yolcunun Priştine’ye gelmesini sağlayan Priştine Havalimanı, orta ölçekli bir havalimanı konumunda.

Kosova’daki tek havayolu ulaşım merkezi olan Priştine Havalimanı’na gidiş geliş için çok sayıda alternatif bulunmakla birlikte, sunduğu hizmetleri ve faaliyetleri ile Priştine Havalimanı yolcular için son derece gelişmiş bir havalimanı durumunda.

Şehir merkezine 15 kilometre ve yaklaşık 20 dakikalık uzaklıkta bulunan Priştine Havalimanı’ndan şehir merkezine farklı ulaşım seçenekleriyle gidebilirsiniz.

Taksi

Priştine Havalimanı’ndan Priştine şehir merkezine veya Kosova’daki herhangi bir şehre yolculuk etmek istiyorsanız, bunu taksiler ile rahatlıkla yapabilirsiniz. Haftanın her günü ve her saati Priştine Havalimanı’ndan binebileceğiniz taksiler, sizin için hem hızlı hem konforlu hem de güvenilir bir tercih olabilir.

Otobüs

Şehir merkezine gitmek için taksilere göre daha ekonomik bir ulaşım aracı tercih etmek istiyorsanız, Priştine Havalimanı’ndaki otobüslere binebilirsiniz. Havalimanından binebileceğiniz otobüsler, haftanın her günü 2 saat aralıklarla kalkıyor. Sizin için daha hesaplı olan otobüsler ile şehir merkezine ve ülkenin diğer şehirlerine rahat bir yolculuk yapabilirsiniz.

Araç Kiralama

Şehir merkezine ulaşımda tercih edebileceğiniz bir diğer seçenek araç kiralama. Priştine Havalimanı terminal binası içerisinde bulunan araç kiralama ofislerinden istediğiniz marka aracı kiralayabilme şansına sahipsiniz. Böylece şehrin merkezine rahat, keyifli ve hızlı bir yolculuk yapabilirsiniz. Kiralayacağınız araçları isterseniz kendiniz kullanabilir veya özel şoför de talep edebilirsiniz. Havalimanı terminal binasında bulunan araç kiralama firmaları arasında; Prishtina, King, Autolux, Europcar, Hertz, Kosova Trade, Mara, Sixt, Shotani, Auto Sherreti ve Inter Rent yer alıyor.

15/11/2016 Tarihinde Güncellenmiştir.
Priştine Ortalama Sıcaklık
Gün
Min
Maks
Sal
6ºC
14ºC
Sal
Çar
8ºC
17ºC
Çar
Per
8ºC
17ºC
Per
Cum
8ºC
17ºC
Cum
Cmt
6ºC
16ºC
Cmt
Uçuş Süreleri
1s 40dk
1s 10dk
1s 10dk
1s 30dk
1s 50dk
1s 20dk
1s 20dk
1s 50dk
Haritada Görüntüle
Para birimi
x