Kuzey İrlanda Ülke Rehberi

Ülke Künyesi

Haritada Göster
Ülke:
Birleşik Krallık
Bilinen İsimleri:
Vize:
Dil:
İngilizce
Nüfus:
66,65 milyon
Tel Kodu:
+44
Zaman Dilimi:
GMT+1
Konsolosluk:
Para Birimi:
İngiliz Sterlini
Din:

Genel Bilgiler / Rehber

Köklü tarihi ve kültürel zenginliğiyle Büyük Britanya adasında bulunan ve Birleşik Krallık'ın en büyük ülkesi olan İngiltere seyahat tutkunları için zengin bir deneyim vadediyor. Müzeleri, doğa güzellikleri, özgün mimarisi ve son derece çeşitli alışveriş imkanlarıyla ziyaretçilere hem metropol hayatının hızlı ve konforlu yönlerini hem de sevimli kasabaların sakin ve rahatlatıcı havasını sunuyor.  

Kuzeyde İskoçya ve batıda Galler ile komşu olan ülke Avrupa Kıtası'nın batı sınırında konumlanıyor. İngiltere, Britanya takımadalarında Avrupa'ya en yakın olan ülke. En dar kısmı 52 km genişliğinde olan Manş Denizi ile Fransa'dan ayrılıyor. Burada bulunan Manş Tüneli ülkeyi Fransa üzerinden Avrupa Kıtası'na bağlıyor. 

Dünyanın önde gelen kültürel ve ticari kentlerinden biri olan başkent Londra dünyanın en fazla turist çeken şehirlerinden biri. Büyük Britanya adasının güneydoğusundaki Thames Nehri üzerinde duran Londra, iki bin yıl önce Roma İmparatorluğu tarafından kurulmuş. UNESCO tarafından dünya kültür mirasları listesine alınan ve halihazırda İngiltere Parlamento binası olarak hizmet veren Westminster Sarayı gibi görenlerde hayranlık uyandıran birçok tarihi binaya sahip olan Londra aynı zamanda Dünya Kültür Başkenti olarak kabul ediliyor. Londra’dan dışarı çıktığımızdaysa galerileri ve kültür sanat etkinlikleriyle tanınan Manchester, The Beatles, Black Sabbath ve Oasis gibi grupların çıkış noktası olarak müzik tarihine kazınmış Liverpool ve Birmingham, dünyanın en prestijli üniversitelerine ismini veren tarihi Oxford ve Cambridge, Romalılar tarafından kurulan ve kaplıcalarıyla dünya miraslarına adını yazdıran tarihi Bath şehri  kesinlikle ziyaret edilmesi gereken şehirler.  

İngiltere yalnızca gezginlerin değil, iş insanlarının ve öğrencilerin de odak noktalarından biri. Geniş bir kültürle tanışmak ve eşsiz deneyimlere yelken açmak istiyorsanız Avrupa'nın kıyısındaki bu ada ülkesi sizi hayal kırıklığına uğratmayacak. 

Ne Zaman Gidilir

Ilıman deniz ikliminin karakteristiğini sergilediği için İngiltere'yi yılın her mevsiminde ziyaret etmek mümkün olsa da tatil planlarınız için en ideal zamanlar havanın genelde kuru ve ılık olduğu ilkbahar ve sonbahar ayları olabilir. Ülke ekstrem sıcak ve soğuk havalardan etkilenmediği için yaz ayları da tatil seçeneği için uygun olsa da turizm döneminin yoğunluğundan etkilenmek istemiyorsanız rengarenk çiçeklerin filizlendiği ilkbahar aylarında ya da ağaçların yavaşça renk değiştirdiği serin sonbahar aylarında yapılacak geziler son derece keyifli olacaktır. Yine de siz siz olun şemsiyenizi yanınızdan eksik etmeyin. Özellikle başkent Londra aniden bastıran sağanak yağmurlarıyla biliniyor. 

Nasıl Gidilir?

Dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biri olan İngiltere'ye İstanbul'dan haftanın her günü uçuş bulmak mümkün. Başkent Londra; sanayi ve kültür merkezleri Birmingham ile Manchester şehirlerine İstanbul üzerinden direkt uçuş imkanları mevcut. Farklı şehirlere yapacağınız seyahatler için Londra üzerinden aktarma seferleri bulabilirsiniz. Bunun dışında şehirlerarası otobüs seyahati yapmak isterseniz ülkenin her yerine kolaylıkla bilet bulabilirsiniz. Kapsamlı bir demiryolu ağına sahip olan ülkede trenle seyahat de oldukça konforlu. Biletlerinizi internet üzerinden kolayca alabilir ve yolculuk boyunca İngiltere'nin farklı doğal güzelliklerine tanık olabilirsiniz. 

Gece Hayatı

Capcanlı şehirlerle dolu olan İngiltere'de gece hayatının sunduğu alternatifler de en az diğer kültürel aktiviteler kadar çeşitli. Gece kulüplerinin gözde mekanlar olduğu başkent Londra'da kendinizi müziğin ritmine bırakabilir ya da hemen her adımda karşılaşacağınız bir pub'da keyifli bir gece geçirebilirsiniz. Farklı bir gece planı peşindeyseniz Kraliyet Opera Evinde bir müzikale gidebilirsiniz. Alternatif canlı müziğin merkezi sayılan Soho bölgesi ve Rock müziğin kalbinin attığı Camden Town Londra'da gece hayatının yoğunlaştığı bölgelerden yalnızca ikisi. Manchester ve Liverpool gibi müzik kültürüyle öne çıkan şehirlerdeyse canlı müzik ve konser imkanları oldukça fazla. 

Alişveriş / Ne Alınır

İngiltere ziyaretinizde biraz da alışveriş yapmak istiyorsanız Londra'da dünyaca ünlü markaların mağazalarına ev sahipliği yapan Oxford Street ve Regent Street'e uğramalısınız. Bütçenize daha uygun alternatifler ve özgün hediyelik eşyalar almak içinse rotanızı Camden Town'a çevirebilirsiniz. Bir şehri geziyorsam bit pazarlarına uğramadan yapamam diyorsanız Portobello Road Market, Brick Lane Market ve Covent Garden Market ise giyimden gıdaya geniş bir seçki sunuyor. Manchester şehrinde bulunan Trafford Centre İngiltere'nin en büyük ve kalabalık alışveriş merkezlerinden biri. Alışveriş merkezinde birçok uluslararası marka ile birlikte bir su altı akvaryumu ve sinema salonu da bulunuyor. 

Festivaller ve Fuarlar

İngiltere yıl boyunca beş yüzden fazla festivale ev sahipliği yapıyor. Dünya çapında tanınan ve yüzbinlerce kişinin katıldığı Glastonbury Müzik Festivali her yıl haziran ayında gerçekleşiyor. Sonbahar gelmeden hemen önce Ağustos ayında iki gün boyunca düzenlenen Notting Hill Karnavalı rengarenk kostümlerle göz kamaştırıcı bir Karayip karnavalı etkinliği olarak karşımıza çıkıyor. Frieze Art Fair ise New York, Los Angeles ve Londra'da gerçekleşen uluslararası bir çağdaş sanat fuarı. Frieze London her yıl ekim ayında Londra'da sergileniyor ve tüm dünyada sanatseverlerin ilgisini çekiyor. Yüzlerce festivale ek olarak İngiltere'de her yıl sayısız fuar organizasyonu da düzenleniyor. Her yıl altı ayda bir yapılan The London Textile Fair uluslararası şirketlerin katılım gösterdiği önemli bir tekstil fuarı. 

Tatiller / Önemli Günler

1 Ocak (Yeni Yıl),

İyi Cuma,

Paskalya,

5 Mayıs (Banka Tatili),

6 Mayıs (Mayıs Günü Bayramı),

3 Haziran (Altın Jübile Bayramı),

4 Haziran (İlkbahar Bayramı),

26 Ağustos (Yaz Bayramı),

25 -26 Aralık (Noel)

Dikkat Edilmesi Gerekenler

İngiltere'de trafik soldan aktığı için araba kiralama hizmetlerinden yararlandığınızda ya da karşıdan karşıya geçerken dikkatli olmanızda fayda var. 

Ülkede yaygın olarak üçlü priz kullanıldığı için yanınıza uygun bir adaptör almanız gerekiyor. 

İngiltere'nin ölçü birimleri ülkemizden farklı, özellikle alışveriş yaparken ons, inç ve pound gibi farklı birimleri hesaplayabilmek için önceden hazırlıklı olmak işinizi kolaylaştırabilir. 

Bazı zamanlarda yoğunluk nedeniyle metro turnikeleri açık kalabiliyor ancak bunu ücretsiz geçişle karıştırmayın. Dalgınlığınız size 80 pound değerinde bir ceza olarak geri dönebilir. 

Türkiye'de yaygın olanın aksine İngiltere'de çoğu bar self servis olarak hizmet veriyor. 

Ulaşım

İngiltere ulaşım konusunda dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biri. Dünya'daki ilk yer altı metro hattı olan Londra Metrosu 1863 yılında hizmete girmiş ve şimdi şehrin her bölgesine erişim kolaylığı sağlıyor. Yolculuğunuz sırasında şehrin havasını solumak isterseniz kültürel bir ikon haline gelmiş iki katlı kırmızı otobüsleri tercih edebilirsiniz. Metro hatlarında ve otobüs seyahatlerinde şehir içi ulaşım kartı olan Oyster Card geçerli. Otomat ve büfelerden kartınızı satın alabilir ve yükleme yapabilirsiniz. Dikkat etmeniz gerekenler biri de 9 farklı bölgeye ayrılmış olan Londra'nın her bölgesinde farklı bir fiyat tarifesi uygulaması mevcut. 

Kültür

İngiltere zengin bir tarihe ve kültürel arka plana sahip bir ülke. Dünyaca ünlü müzeleri, sanat galerileri, dünya mirası listesine alınmış onlarca şehri ve mimari eseriyle yeni kültürlerle tanışmak isteyenler için alternatifler bitmek bilmiyor.  

Victoria and Albert Müzesi, Tate Modern ve British Museum gibi ülkenin önemli müzelerinde eşsiz eserleri görebilirsiniz. Royal Opera House birbirinden güzel bale, opera ve müzikal gösterileriyle katılımcıları büyüleyen seçkin bir kurum. Mimari açıdan etkileyici birçok binaya sahip olan İngiltere'nin Parlamento Binası olarak hizmet veren Westminster Sarayı, UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirasları listesine eklenmiş. Edebiyat tarihine önemli yazarlar kazandıran ülkenin en büyük yazarları arasında William Shakespeare, Thomas Moore ve Charles Dickens sayılabilir. Ülkenin en popüler spor dalı olan futbol ile birlikte tenis, at yarışı, golf ve kriket de İngilizler tarafından sıkıca takip ediliyor. 

Ekonomi

Serbest pazar ekonomisine dayalı olan İngiltere ekonomisi dünyanın en güçlü ekonomilerinden biri. Birleşik Krallığın parçası olan 4 ülke içinde en büyük ekonomiye sahip olan İngiltere eğer bağımsız bir ülke olsaydı tek başına dünyanın en büyük 10 ekonomik gücünden biri olurdu.

City of London, Londra şehrinin göbeğinde yer alan ve isim benzerliğiyle birbirine sıklıkla karıştırılsa da farklı bir belediye başkanı ve şehir meclisi tarafından yönetilen Avrupa'nın en büyük finans merkezi. İngiltere kimya ve ilaç sektörü başta olmak üzere havacılık, uzay sanayi, yazılım ve silah endüstrisi gibi sektörlerde dünyada ilk sıralarda yer alıyor. 

Vize Nasıl Alınır?

İngiltere'ye seyahat edebilmek için umuma mahsus, hizmet ve hususi pasaport sahibi olan Türkiye vatandaşlarının Birleşik Krallık Vizesi başvurusu yapması gerekiyor.  

Vize için gerekli belgeler arasında vize başvuru formu, 2 adet biyometrik fotoğraf, konaklama bilgileri, son 3 aya ait maaş bordrosu (imzalı ve kaşeli), vadesiz banka hesap özeti, SGK işe giriş belgesi, çalışılan şirkete ait imza sirküleri, vergi levhası, resmi gazete ilanı kopyası, banka hesap özeti, ev tapusu ve araç ruhsatları (varsa), sağlık sigortası ve gidiş-dönüş uçak bileti bulunuyor. Başvurulan vize türüne bağlı olarak gerekli belge sayısı da değişiklik gösterebiliyor.  

Birleşik Krallık Büyükelçiliği tarafından belirlenen ilgili vize başvuru merkezlerine müracaat ederek vizenizi alabilirsiniz. Birleşik Krallık vize başvurusunun sonuçlanması ortalama 15 iş günü sürüyor. 

Türkiye Temsilcilikleri

Londra Büyükelçiliği 

Adres: 43 Belgrave Square London, UK 

Tel: +44 20 73 93 02 02 

Faks: +44 20 73 93 00 66 

E-posta: embassy.london@mfa.gov.tr 

Görev Bölgesi: Büyük Britanya, Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı, Man ve Manş Adaları 

Türkiye Londra Başkonsolosluğu 

Rutland Lodge, Rutland Gardens, Knightsbridge 

London SW7 1BW  

Tel: 00 44 20 7591 69 00 

00 44 20 7591 69 01 

Fax: 00 44 20 75 91 69 11  

e-mail: turkishconsulate@btconnect.com 

web: www.turkishconsulate.org.uk 

Türkiye Londra Eğitim Müşavirliği 

Turkish Education OfficeTigris House, Suite 2, 

256 Edgware Road 

London W2 1DS, UK  

Ögrenci kabulü aşağıda belirtilen saatlerde yapılmaktadır: 

Pazartesi : 09.00 – 13.00 

Salı: 09.00 – 13.00 

Çarşamba : Çarşamba günleri öğrenci kabulü yapılmamaktadır. 

Persembe : 09.00 – 13.00 

Cuma: 09.00 – 13.00 

Telefonla randevu alınabilen saatler: 14:00-17:00 

web: http://www.meblem.org.uk  

Faks: 

(İngiltere içinden): 020.7724.9989 

(İngiltere dışından): 0044.20.7724.9989 

Telefon: 

(İngiltere içinden): 020.7724.1511 

(İngiltere dışından): 0044.20.7724.1511 

Para birimi