New York - Gent Uçak Bileti Ara

Yaklaşık Seyahat Mesafesi
5.837 Km
Yaklaşık Uçuş Süresi
7 saat 10 dk
En Son Satış
2 günden önce
Yarınki Hava Durumu
(Gent) 14°C / 7°C
Şu anda Gent Yerel Saati
GMT +2

New York Şehir Merkezinden Havalimanına Ulaşım

John F Kennedy Havalimanı

New York’un neresinde olursanız olun metro sistemine bağlanarak havalimanı yakınında Jamaica ya da Howard Beach İstasyonlarına gelebilirsiniz. Bu istasyonlardan da AirTrain hattını kullanarak JFK Havalimanı’ndaki dilediğiniz terminale kadar gelebiliyorsunuz.

Aşağı Manhattan ya da Brooklyn’den JFK Havalimanı’na gelmek isterseniz metronun A hattına binip Howard Beach istasyonuna kadar gelebilirsiniz. Ardından AirTrain’e binerek istasyondan terminallere ulaşabilirsiniz. Bindiğiniz yere göre değiştiği için bu yolculuk yaklaşık 60-75 dakika sürüyor.

Manhattan merkezden havalimanına gelecekseniz bu kez metronun E hattını ya da Long Island Rail Road (LIRR) trenlerini kullanabilirsiniz. Her ikisinde de Jamaica İstasyonu’nda inip AirTrain’e binerek havalimanı terminallerine geçmeniz gerekiyor. LIRR en hızlı, metro ise en ucuz yöntem. Queens’in kuzeyinden ya da Brooklyn’in güneyinden gelecekler ise metronun J veya Z hattını kullanabilirler. Metro ve trenler her 5-10 dakikada bir hareket ediyor.

Havalimanı servisleri olan NYCAirporter otobüs servisleri de bir başka alternatif. Manhattan’daki Penn Station, Grand Central Terminal ve Port Authority Bus Terminal duraklarından binebileceğiniz bu servislerle ortalama 90 dakikada havalimanında oluyorsunuz. Bu servisi kullananların değişen trafik durumunu da hesaba katarak temkinli davranmalarında fayda var. Otobüsler duraklardan her 30 dakikada bir hareket ediyor. 

Havalimanı Bilgileri

New York’un uluslararası uçuşlarda en yoğun havalimanı olan JFK International Airport (1, 2, 4, 5, 6 ve 8 numaralı terminaller olmak üzere 6 yolcu terminali ile hizmet veriyor. 50 ülkeden 100’e yakın havayolu şirketinin iniş yaptığı bir yer olan bu büyük havalimanında terminaller arası geçiş AirTrain trenleri ile sağlanıyor. Terminalin çeşitli bölümlerinde toplam 15 bin araca hizmet verebilen araç park yerleri var. Uzun ya da kısa dönemli park etme imkânı bulunuyor.

Havalimanın hemen yakınında Crowne Plaza, Comfort Inn, Days Inn, Radisson ve Gardens Inn olmak üzere toplam 5 tane büyük otel bulunuyor. Bu otellerin shuttle hizmetlerinden faydalanmak için öncelikle AirTrain’lere binerek Federal Circle Station’a gitmeniz gerekiyor. Bu otellere buradan kalkan servislerle ulaşabiliyorsunuz. Havalimanının 6 yolcu terminalinde de yiyecek içecek gibi birşeyler atıştırmak isterseniz pek çok seçeneğiniz var. Dunkin’ Donuts, Mc Donalds, Euro Cafe, Starbucks, New York Hotdog, Eat&Go Istanbul, Wendy’s, Buffalo Aild Wings, Subway bunlardan sadece bazıları.

Alışveriş yapmak isterseniz bu konuda da seçenekler sınırsız. Duty Free mağazaları olarak International Shops Duty Free, DFS Duty Free, is Duty Free, Duty Free Americas gibi mağazalar var. Ayrıca L’Occataine, Pandora, Swatch, Hudson, Victoria Secret, M&M’a Store, Best Buy, Guess, Hermes, Mont Blanc, Bvlgari gibi pek çok markanın mağazasını bulabiliyorsunuz. British Airways, American Airlines, Delta Air Lines, Emirates, KLM, Air France gibi çeşitli havayollarının Lounge servisleri de tüm terminallere dağılmış bir şekilde bulunuyor.

Lounge hizmetinin en yoğun olduğu terminaller 1. Ve 4. Terminal. Havalimanında toplam 22 Lounge bulunuyor. Havalimanında internet ise ücretli veriliyor. Günlük ya da aylık sınırsız ya da saatlik kullanım ücreti ödeyerek bağlanabilirsiniz.

15/11/2016 Tarihinde Güncellenmiştir.

Newark Liberty Intl Havalimanı

Manhattan merkezde yer alan ve ana istasyonlardan biri olan New York Penn Station’dan NJ Transit ya da Amtrak trenlerine binerek yaklaşık yarım saat içerisinde Newark Libery Airport Station’a gelebilirsiniz. Buradan da her 3 dakikada bir hareket eden AirTrain’lerle uçuşunuz olduğu terminale yaklaşık 10 dakikada gidebilirsiniz.

Havalimanı servisleri olan Newark Airport Express otobüs servisleri de bir başka alternatif. Manhattan’daki Bryant Park, Grand Central Terminal ve Port Authority Bus Terminal duraklarından binebileceğiniz bu servislerle ortalama 60 dakikada havalimanında oluyorsunuz. Bu servisi kullananların değişen trafik durumunu da hesaba katarak temkinli davranmalarında fayda var. Otobüsler duraklardan her 30 dakikada bir hareket ediyor.

Havalimanı Bilgileri

Newark Libery Havalimanı New York’ta ilk açılan havalimanıdır. JFK Havalimanından sonra yolcu yoğunluğu açısından ikinci sırada yer alır. A, B ve C terminalleri olmak üzere toplam 3 yolcu terminali vardır. A ve B terminalleri 4 katlı binalardan oluşur. C terminali diğerlerinden sonra inşa edilmiştir United Airlines ve United Express uçuşlarına ev sahipliği yapıyor. 

Terminalleri arası ya da araç park yerlerine ulaşım için JFK’ de olduğu gibi bu havalimanında ücretsiz hizmet veren AirTrain trenleri kullanılıyor.

Havalimanının 3 yolcu terminalinde de yiyecek içecek gibi birşeyler atıştırmak isterseniz pek çok seçeneğiniz var. Dunkin’ Donuts, Starbucks, Subway, Market Fresh, Villa Pizza, Phillip’s Seafood, Wendy’s, Java Moon Cafe, World Bean bunlardan sadece bazıları.

Alışveriş yapmak isterseniz bu konuda da seçenekler sınırsız. Duty Free mağazaları olarak EJE Duty Free, Duty Free Shop, Dufry Duty Free gibi mağazalar var. Ayrıca Swatch, Hudson, Best Buy, The Body Shop, Sunglass Hut, MAC, L’Occataine gibi pek çok markanın mağazasını bulabiliyorsunuz. British Airways, American Airlines, Delta Air Lines, Jet Airways, Virgin Atalntic, Lufthansa, Porter Airlines gibi çeşitli havayollarının Lounge servisleri de tüm terminallere dağılmış bir şekilde bulunuyor.

Lounge hizmetinin en yoğun olduğu terminal ise B Terminali. Havalimanında internet ise ücretli veriliyor. Günlük ya da aylık sınırsız ya da saatlik kullanım ücreti ödeyerek bağlanabilirsiniz.

02/05/2016 Tarihinde Güncellenmiştir.

Havalimanından Gent Şehir Merkezine Ulaşım

Belçika’nın önemli şehirlerinden biri olsa da küçük bir yüzölçümüne sahip olan Gent’te havalimanı bulunmuyor. Kente ulaşım için en çok tercih edilen havalimanları başkent Brüksel’de bulunan Brüksel Uluslararası Havalimanı ve Anvers şehrinde bulunan Anvers Uluslararası Havalimanı.

Her iki havalimanından da Gent’e taksi veya shuttle servislerle ulaşabilirsiniz. Daha rahat ve özgür bir ulaşım aracı tercih ediyorsanız araç kiralama firmaları ile anlaşabilirsiniz. Çok daha düşük maliyetli olan tren yolculuğu ise bir diğer alternatif.

Taksi

Hem Brüksel Havalimanı’nda hem de Anvers Havalimanı’nda sizi Gent şehrine götürecek bir taksi kolaylıkla bulabilirsiniz. Belçika’da taksi ulaşımı genel olarak maliyetli ve her iki havalimanından da Gent’e taksi ile gitmek her ne kadar konforlu olsa da ortalama 100 euro tutabiliyor.

Shuttle Servis

Brüksel ve Anvers Havalimanları’nda özel firmalar tarafından işletilen shuttle servisler bulunuyor. Bu servislerle konforlu bir yolculuk yaparak Gent’e ulaşmanız mümkün. Ancak shuttle servislerin maliyetinin de taksilerden çok farklı olmadığını unutmamalısınız.

Araç Kiralama

Seyahatinizde ulaşımınızı kiralık araçla yapmayı planlıyorsanız öncelikle uluslararası geçerliliği olan bir sürücü ehliyetine sahip olmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Brüksel Havalimanı, Gent şehir merkezine yaklaşık 70 km. uzaklıkta yer alıyor. Brüksel Havalimanı’nda kiraladığınız araçla E40 otoyolunu takip ederek ortalama 45 dakika sürecek bir yolculuğun ardından Gent’e rahatça ulaşabilirsiniz.

Anvers Havalimanı ile Gent şehir merkezi arasındaki mesafe ise yaklaşık 65 km. Anvers’ten Gent’e gidebilmek için E17 otoyolunda ilerlemeniz gerekiyor.

Tren

Belçika demiryolu taşımacılığının en yaygın olduğu ve aktif olarak kullanılan ülkelerden biri. Uçağınız Brüksel Havalimanı’na da inmiş olsa Anvers Havalimanı’na da inmiş olsa, trenle kolayca Gent’e ulaşabilirsiniz.

Brüksel Havalimanı’ndan trene binip Midi İstasyonu’nda aktarma yaparak Gent şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Anvers Havalimanı’na iniş yaptıysanız 52 numaralı trene binip beş durak sonra Berchem İstasyonu’nda inmeli ve 722 numaralı trene aktarma yapmalısınız. 

Her iki havalimanından Gent şehir merkezine yolculuk toplam 1 saat 15 dakika kadar sürüyor. Aktarmalar dâhil bilet fiyatı ise 20 eurodan daha düşük.

05/02/2018 Tarihinde Güncellenmiştir.
Gent Ortalama Sıcaklık
Gün
Min
Maks
Cum
7ºC
14ºC
Cum
Cmt
9ºC
15ºC
Cmt
Paz
10ºC
19ºC
Paz
Pzt
10ºC
20ºC
Pzt
Sal
11ºC
19ºC
Sal
Haritada Görüntüle
Para birimi
x