International Havalimanı Uçak Bileti Ara

Harita verileri 2020 Google
Şehir Merkezinden International Havalimanı'na Ulaşım

Mariupol Uluslararası Havalimanı, Ukrayna’nın Mariupol şehrinin merkezine sadece 5 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Buna karşılık havalimanı bir süredir uçuşlara kapatılmış durumda. Bu nedenle eğer Mariupol’dan uçakla seyahat etmeyi planlıyorsanız, tren veya otobüslerle yakınlarda bulunan diğer Ukrayna şehirlerine gelebilirsiniz.

Mariupol ile uluslararası havalimanlarının bulunduğu şehirler arasında araç kiralayarak da seyahat etme şansınız var. Ancak uzak mesafeler nedeniyle bu alternatifin toplu taşımaya kıyasla daha yorucu ve maliyetli olabileceğini unutmayın. 

Taksiyi kent merkezinden tren garına ve otobüs terminaline ulaşmak için bir transfer aracı olarak kullanabilirsiniz. Bu sayede bavullarınızla birlikte merkezden tüm bu araçlara kolaylıkla aktarma yapabilirsiniz.  Tren ve otobüslerle Donetsk, Kiev veya Kharkiv’e gelerek seyahatinize devam edebilirsiniz.

Otobüs

Mariupol’un çok büyük bir şehir olmaması nedeniyle ülke içindeki diğer bölgelere ulaşım genellikle otobüs ve trenlerle sağlanıyor. Otobüs veya trenle en yakın havalimanına gelebilir ve buradan uçağınıza aktarma yapabilirsiniz. Mariupol’da bulunan otobüs terminaline ise şehrin neredeyse her bölgesinden taksiyle sadece birkaç dakika içinde ulaşabilirsiniz.

Otobüs saatleri seyahat dönemlerine göre farklılık gösterebiliyor. Bu nedenle otobüse binmeden mutlaka güncel saatleri kontrol etmelisiniz. Yolculuk gideceğiniz şehrin uzaklığına bağlı olarak birkaç saat veya daha uzun sürebiliyor.

Tren

Ülke içinde trenler pek çok şehre ulaşımda aktif olarak kullanılıyor. Mariupol Uluslararası Havalimanı’nın bir süredir uçuşlara kapalı olması nedeniyle Ukrayna’nın diğer şehirlerine ulaşımda da trenlerden yararlanabilir ve uçağınıza yetişebilirsiniz.

Özellikle uzak kentlere yapacağınız tren yolculuklarında ise olası rötar ve gecikmelerden etkilenmemek adına planlanan zamandan birkaç saat öncesinde yola çıkmanızda fayda var. Trenleri ülkenin farklı kentleri arasında yolculukta kullanabileceğiniz gibi bazı şehirlerde varış noktanıza ulaştığınızda şehir merkezinden havalimanına transferde de bu pratik ve hızlı araçlardan yararlanabilirsiniz.

Güncel tren seferleri ve aktarma detayları için rotanızı ve seyahat tarihinizi belirledikten sonra araştırma yapabilirsiniz. Tren bileti satın alırken veya aktarmaları planlarken otellerden yardım alabilirsiniz. Mariupol’dan diğer kentlere trenle ulaşım ülkeye daha önce gelmeyen ziyaretçilere de son derece uygun bir alternatif. Tren ücretleri ise varış noktanıza ve trenin özelliklerine göre değişebilir. Buna rağmen ülkede ulaşım maliyetleri çok yüksek değil. Havalimanına gelmek için bineceğiniz trenlerin biletini de uygun fiyata satın alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Mariupol Havalimanı’nın Ukrayna içinde düzenlenen yerel ve yurt dışına yapılan uluslararası uçuşlara kapatılmış olması yolcuları diğer şehirlerde bulunan havalimanlarına yönlendiriyor. Mariupol’dan Kiev, Kharkiv veya Donetsk’e transferde tercih edilebilecek bir diğer hızlı seçenek ise araç kiralamak. Özellikle trenlere kıyasla kiralık araçla yolculuk önemli oranda zaman kazandırabilir. Mariupol’dan araç kiralayarak yakınlardaki havalimanlarına seyahat etmenin dezavantajı ise daha yorucu olabilmesi. Eğer zaman kazanmanız ve mümkün olduğunca hızlı bir şekilde havalimanına ulaşmanız gerekiyorsa, çok fazla düşünmeden şehirde bulunan araç kiralama ofislerine gelebilirsiniz. Kiralama işlemlerini herhangi bir sorun yaşamadan tamamlamak içinse yanınızda ülkede kabul edilen sürücü belgesi ile seyahat sırasında gerekebilecek pasaport gibi belgelerinizin bulunduğuna emin olmalısınız.

Özel Transfer

Mariupol’dan bölgedeki havalimanlarına ulaşımda tercih edilebilecek diğer bir hızlı ve konforlu seçenek ise özel transfer araçları. Özel sürücüsü ile birlikte yolcuların hizmetine sunulan Kiwitaxi gibi özel transfer araçları bulunduğunuz noktadan alarak varış noktanıza bırakıyor. Üstelik kapıdan kapıya ulaştıran bu araçları tercih ederek aktarma gerekmeden, nerede olursanız olun direkt olarak havalimanına gelebilirsiniz. Özel transfer aracına ödemeniz gereken ücreti belirleyen başlıca faktör ise kalkış ve varış noktanız arasındaki mesafe. Çok fazla tercih edilmeyen tarihlerde seyahat ederek veya bazı dönemlerde düzenlenen kampanyalarla daha ucuza havalimanına transfer şansı bulabilirsiniz.

Havalimanı Bilgileri

Mariupol şehir merkezinin yakınlarında bulunan Mariupol Havalimanı bir süredir ticari uçuşlara kapalı. Bu nedenle Kiev, Donetsk ve Kharkiv gibi diğer Ukrayna şehirlerinde bulunan havalimanları kullanılıyor. Mariupol ile havalimanları arasında ulaşımda ise genellikle otobüsler, trenler ve kiralık araçlar tercih ediliyor.

Kiev ve Kharkiv’de yer alan uluslararası havalimanlarından Ukrayna içine olduğu gibi farklı ülkelere de seferler düzenleniyor. Havalimanlarında Ukrayna’nın kültürel özelliklerini yansıtan renkli hediyelik eşyalar, konforlu özel dinlenme salonları, anne ve babaların kullanımına sunulan aile odaları mevcut. Havalimanarında tüm bu hizmetlerin yanında leziz kahveler ve atıştırmalıklar alabileceğiniz kafe ve restoranları deneyebilirsiniz.

Ülkede bulunan neredeyse tüm havalimanlarında uçağın kalkış saatine kadar zamanınızı gazete ve dergileri inceleyerek veya alışveriş yaparak geçirebilirsiniz. Üstelik Kharkiv ve Kiev’deki havalimanlarının uluslararası bölümlerinde parfüm, şeker, çikolata, anahtarlık ve çikolata gibi pek çok alternatifi de bulacaksınız.

21/08/2018 Tarihinde Güncellenmiştir.
Mariupol Seyahat Rehberi
Mariupol Ortalama Sıcaklık
Gün
Min
Max
Cmt
Paz
Pzt
Sal
Çar
Cmt
Paz
Pzt
Sal
Çar
22ºC
22ºC
20ºC
16ºC
18ºC
30ºC
33ºC
32ºC
25ºC
27ºC
Haritada Görüntüle
Para birimi
x