Madrid - Birmingham Uçak Bileti Ara

Yaklaşık Seyahat Mesafesi
1.338 Km
Yaklaşık Uçuş Süresi
1 saat 40 dk
En Son Satış
2 günden önce
Yarınki Hava Durumu
(Birmingham) 16°C / 14°C
Şu anda Birmingham Yerel Saati
GMT +1

Madrid Şehir Merkezinden Havalimanına Ulaşım

Şehir Merkezinden Havalimanına Gidiş Trafik problemi olmadığı için tren ya da metroyu kullanarak belirlenen sürelerde havalimanına problemsiz bir şekilde ulaşabilirsiniz. Metro ile havalimanına gelmek için 8 nolu hatta binmeniz gerekiyor. Bu hat Nuevos Ministerios İstasyonundan başlıyor havalimanın tüm terminallerine yaklaşık 12 ile 15 dakika arasında ulaşıyor. Nuevos Ministerios durağına ulaşmak için bulunduğunuz yerdeki diğer metro hatlarını ve çeşitli metro geçişlerini kullanabilirsiniz. Chamartin, Nuevos Ministerios, Atocha ve Principe Pio duraklarından bineceğiniz RENFE trenlerinin C1 hattı da havalimanının 4. Terminaline kadar geliyor. Yolculuk süresi bineceğiz yere göre değişiyor. Chamartin’den havalimanına 11 dakikada, Principe Pio durağından ise 38 dakikada gelebiliyorsunuz.

Atocha istasyonundan kalkan Airport Ekspress otobüsleri de bir başka alternatif. Atocha istasyonuna bulunduğunuz yerden bir başka otobüs hattı ya da metro ile ulaşabilirsiniz. Trafik gibi nedenlerle yolculuk süresini hesaplarken temkinli olmakta fayda var. Özellikle de yoğun saatlerde.

Havalimanı Bilgileri

Madrid’in uluslararası uçuşları ev sahipliği yapan ana havalimanı olan Madrid-Barajas Havalimanı toplam 5 terminalden oluyor. Yeni yapılan 4. Terminali en büyük terminali ve THY, American Airlines gibi birçok firmanın uçuşları buraya gerçekleşiyor. Modern mimarisi ile oldukça etkileyici bir yer. 4S diye bir ilave terminal binası daha var. 1. Terminal havalimanının en eski binası ama büyük terminallerden bir diğeri. Birçok havayolu şirketi yine yoğunlukla bu terminali kullanıyor. 2. Ve 3. Terminal ise diğerlerine göre daha küçük. Hatta 3. Terminali sadece Lagun Air kullanıyor. Terminaller arasında geçiş yapmak isterseniz 24 saat çalışan havalimanı shuttle otobüslerini kullanabiliyorsunuz.

Havalimanında internet sadece ilk 15 dakika ücretsiz. 4 ve 4S terminallerinin tamamında belirli bir ücret ödeyerek internete bağlanabiliyorsunuz. Diğer terminallerin ise sadece gidiş salonlarında, VIP Lounges’larda ve restoran bölümlerinde internete bağlanabiliyorsunuz.

Havalimanında birkaç tane VIP Lounge bulunuyor. 4. Terminaldeki La Revoltosa ve Premium, 4S terminalindeki La Revoltosa, 1. Terminaldeki Cibeles ve 2. Terminaldeki Puerta de Alçala, 3. Terminaldeki Puerto del Sol lounge salonları Priority Pass kartı olanlara açık. Bunlar haricinde 4. Terminalde Iberia havayollarına ait 3 tane daha VIP Lounge bulunuyor. Madrid Barajas Havalimanı alışveriş konusunda da çok fazla seçenek sunuyor. Geziniz sırasında alışveriş yapamadıysanız bunu rahatlıkla havalimanında telafi edebilirsiniz.

Havalimanında Duty Free, gıda, kozmetik, hediyelik eşya, elektronik, giyim, takı ve aksesuar gibi ürünleri satın alabileceğiniz pek çok mağaza bulunuyor. Mağazalar 1. Ve 4. Terminalde yoğunlaşmış olsa da diğer terminallerde de seçenekleriniz var. Adidas, Carolina Herrera, Sunglass Hut, Boss, Burbery, Massimo Dutti, Zara, Micheal Kors gibi pek çok markanın mağazasını bulabilirsiniz.

Havalimanında bir şeyler atıştırmak isterseniz Starbucks, Mc Donalds, Burger King, Paul, Lavazza gibi tanıdık isimlerin yanı sıra çeşitli kafe ve restoranlardan oluşan birçok seçeneğiniz var.

10 Haz 2019 Tarihinde Güncellenmiştir.

Havalimanından Birmingham Şehir Merkezine Ulaşım

Birmingham, İngiltere'nin West Midlands adı verilen bölgesinde yer alan büyük şehirlerden biri. Londra’dan sonra, İngiltere’nin en kalabalık bölgesi olarak bilinen Birmingham, Trent ve Severn Nehirleri’nin havzalarına konumlandırılmış bir şehir. Bu bölgeyi seyahat etmek isteyenler, Birmingham Havalimanı’na uçuyorlar.

Birmingham şehri, iç içe geçmiş beş ana bölgeye ayrılıyor. Birinci bölge, şehir merkezini (New Street) oluşturan en iç kısmı, beşinci bölge ise şehrin çevre kısımlarını oluşturan sınır bölgeleri temsil ediyor. Şehir içerisinde bisiklet ve yürüyerek bazı bölgelere ulaşım sağlanabiliyor.

Toplu taşıma ulaşımını sağlayan Network West Midlands kurumu, yürüme ve bisiklet sürme konusunda vatandaşları ve ziyaretçileri teşvik ediyor. Birmingham’ın tüm çevresi, otobüs hatları ile örülü. Bu hatların çoğunu National Express West Midlands sağlarken, küçük bir bölümünü ise Diamond Buses olarak bilinen otobüsler oluşturuyor. Eğer gün içerisinde birkaç kez otobüsleri kullanmayı düşünüyorsanız, günlük bilet almanız, tek seferlik bilete göre çok daha uygun bir fiyata denk gelecektir.

National Express West Midlands’in sağladığı otobüslerden para ile tek seferlik ve günlük biletlerden satın alabiliyorsunuz ama para üstü kabul edilmiyor. Bu yüzden yanınızda tam para bulundurmanız gerekiyor. Moor Street istasyonu yakınlarında bulunan Pavilions Alışveriş Merkezi’nden daha uzun süre geçerli biletlerden satın almanız da mümkün. Birmingham’da, havalimanından şehir içine ulaşmak için birçok toplu taşıma hizmeti alternatifi sunuluyor. Toplu taşıma araçların çoğu, yolcuları şehir merkezine veya merkezi tren istasyonuna yönlendiriyor. Havalimanı ile şehir merkezi arasında 10 km’den fazla mesafe bulunuyor.

Air-Rail (Yüksek Raylı Sistem)

Birmingham’da Air-Rail olarak adlandırılan, yerden yükseğe konumlandırılan raylı sistem, yolcuları havalimanından Birmingham Uluslararası Tren İstasyonu’na taşıyor. Gün içerisinde, sabah 05:15 ve gece 02:00 saatleri arasında hizmet veren Air-Rail, ikişer dakikalık aralıklarla hareket ediyor ve yolculuk süresi de toplam iki dakika sürüyor.

Tren

Eğer Air-Rail ile Birmingham Uluslararası Tren İstasyonu’na vardıysanız, buradan bineceğiniz trenlerle New Street İstasyonu’na seyahat edebilirsiniz. Bu istasyona yolculuk, on ila yirmi dakika arasında değişiklik gösterebiliyor. Yaklaşık beş ila on beş dakikalık aralıklarla tren bulmanız mümkün. Trenler sabah 06:15’ten 23:15’e kadar hizmet veriyorlar. Trenlerin ücretlendirmesi, otobüslere kıyasla daha yüksek. London Midland tarafından verilen raylı sistem hizmeti, Birmingham’ın içerisinde geniş bir ağa sahip. Şehir içerisinde, turist bilgilendirme ofislerinden tren rotalarını gösteren haritalar edinebilirsiniz. Trenlerin ücretleri, gideceğiniz bölgeye göre değişiklik gösterebiliyor. Birmingham içerisinde üç adet tren istasyonu bulunuyor. New Street Tren İstasyonu, merkezi istasyon olarak biliniyor ve şehir merkezi içerisinde yer alıyor.

Şehir boyunca sefer yapan dört adet tren hattı var. Sarı hat, Wolverhapmton ile Northampton bölgeleri arasında; yeşil hat, Hereford, Stratford-upon-Avon ve Leamington Spa ana durakları arasında; kırmızı hat, Redditch ile Lichfield Trent Valley arasında; mavi hat ise Rugeley Trent Valley ve Walsall ana durakları arasında sefer yapıyor.

Bunların yanı sıra, komşu şehirlere bağlanan daha uzun hatlar da hizmet veriyor. Tren hatların çoğu, belli istasyonlarla birbiriyle bağlanıyor.

Otobüs

900 numaralı otobüs gün içerisinde on beş dakikalık aralıklarla havalimanından şehir merkezine sefer yapıyor. Akşamları ve Pazar günleri, hareket aralıkları yarım saate düşüyor.

97 numaralı otobüs hattı, aynı yöne gitmesine karşın, daha uzun bir rotadan yolunu sürdürüyor. Bu otobüsün en büyük avantajı ise, yirmi dört saat boyunca, saat başı hizmet veriyor olması. 966 numaralı otobüs hattı ise havalimanından Solihull ve Erdington bölgelerine seferler düzenliyor.

966 numara, gündüzleri yarım saatte bir, geceleri ve pazar günleri ise saat başı hareket ediyor. Otobüsler için merkezi bir istasyon yer almıyor. Otobüslerin çoğu, çeşitli lokasyonlardan şehir merkezine seyahat ediyor.

Birçok otobüs, Bull Street, Colmore Row, Moor Street ve Priory Queensway bölgelerinden geçiyor. Otobüsler, genellikle sabah 05:00’da hizmete başlıyor ve gece yarısına kadar sefer yapmaya devam ediyor.

Otobüslerin iki temel hat alanı var. İç bölge (inner circle) hatlarında hareket edenler daha çok şehir merkezine yakınlarda sefer yapıyorlar. Dış bölgede hizmet veren otobüsler (outer circle) şehir merkezine uğramadan, sınır bölgelere ulaşım hizmeti sağlıyorlar.

Bunun yanı sıra, birçok hastane, alışveriş merkezi, ve sayfiye bölgelerine sefer yapan otobüslere de denk gelmek mümkün fakat akşam saatlerinde ve pazar günlerinde bu araçlar çok seyrek sefer yapıyor.

Servis

Havalimanından şehir içinde, Birmingham’s Digbeth Coach istasyonuna ulaşım sağlayan birkaç servis hattı da havalimanında yer alıyor. Bu servislerin ücretleri, otobüs ücretleri ile hemen hemen aynı. Bu servisler, geceleri de hizmet vermeye devam ediyor.

Tramvay

Midland Metro olarak da bilinen tramvay hattı, yer altından giden metro hatlarıyla karışabiliyor. Havalimanından şehir içine sefer yapan bir tramvay hattı bulunmuyor. Şehir içerisinde hizmet veren bir adet tramvay hattı var.

Bu hat, Snow Hill istasyonu, Wolverhampton, Jewellery Quarter, West Bornwich, Wednesbury ve Bilston bölgelerinden geçiyor. Tamvaylar, sabah 06:30 ile 23:30 saatleri arasında çalışıyor. Pazar günleri sefer saatleri, sabah 08:00 ile 23:00 olarak değişiyor.

Taksi

Havalimanından şehir içine taksi ile ulaşım süresi, yirmi dakika ile yarım saat arasında değişiyor. Taksi ile seyahatiniz oldukça konforlu olacaktır, ancak taksi ücretlerinin yüksek olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Feribot

Gas Street Basin olarak bilinen havza boyunca feribotlar da toplu taşıma aracıyla kullanılabiliyor.

Araç Kiralama

Birmingham Havalimanı, uluslararası çapta hizmet veren yedi farklı araç kiralama firmasıyla ortak çalışıyor. Dilerseniz havalimanında, terminal içerisinde yer alan ofislerden araç kiralayabileceğiniz gibi, internetten, uçuşunuzdan önce aracınızı rezerve edebilirsiniz.

10 Haz 2019 Tarihinde Güncellenmiştir.
Görülmesi Gereken Mekanlar

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Madrid-Birmingham uçak bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?

Enuygun, Madrid-Birmingham uçuşları için arama yaptığınızda tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Madrid-Birmingham uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Madrid-Birmingham uçuşları için hangi havalimanlarını kullanabilirim?

Madrid-Birmingham uçuşlarında kalkış havalimanı olarak Barajas Havalimanı, Torrejon Havalimanı, Atocha Tren İstasyonu, varış için Birmingham (GB) Havalimanı, Birmingham New Street Tren İstasyonu kullanabilirsiniz.

Madrid-Birmingham arası uçuş mesafesi kaç kilometre ve uçuş kaç saat sürer?

Madrid-Birmingham arası uçuş mesafesi toplam 1337 kilometre. İki şehir arasındaki uçak yolculuğu 1 saat 40 dakika sürüyor.

Madrid-Birmingham uçuşları için en uygun gün hangisi?

Ortalama fiyatlar incelendiğinde, Madrid-Birmingham uçuşları için en uygun gün: Pazartesi.

Madrid-Birmingham uçak bileti alırken HES kodu kullanmam gerekecek mi?

Evet, Madrid-Birmingham uçak bileti satın almak için HES kodu almanız ve yolcu bilgileri aşamasında göreceğiniz HES kodu alanına size özel HES kodunuzu yazmanız gerekiyor. HES kodu nasıl alınır başlıklı yazımızda aradığınız cevapları bulabilirsiniz.

Birmingham Ortalama Sıcaklık
Gün
Min
Maks
Pzt
14ºC
16ºC
Pzt
Sal
14ºC
17ºC
Sal
Çar
8ºC
15ºC
Çar
Per
6ºC
11ºC
Per
Cum
4ºC
12ºC
Cum
Haritada Görüntüle
Madrid - Birmingham Alternatif Ulaşım
Para birimi