Leipzig/halle - New York Uçak Bileti Ara

Yaklaşık Seyahat Mesafesi
6.346 Km
Yaklaşık Uçuş Süresi
7 saat 50 dk
En Son Satış
2 günden önce
Yarınki Hava Durumu
(New York) 25°C / 17°C

Leipzig/Halle Şehir Merkezinden Havalimanına Ulaşım

Almanya’nın Saksonya bölgesine konumlanan, bölgenin en büyük şehri Leipzig, aynı zamanda, endüstriyel alanda oldukça ileri bir şehir. Saksonya bölgesinde bulunan bir diğer şehir Halle ise, Leipzig’e oranla çok daha küçük. Bu iki şehir, ortak bir havalimanını paylaşıyor. Bu şehirleri ziyaret etmek isteyen yolcuları, Leipzig-Halle Havalimanı karşılıyor.

Leipzig şehrinde bisiklet ile dolaşmak, toplu taşıma araçlarına alternatif oluşturan, sık kullanılan bir seçenek. Şehir boyunca nehirler ve kanallar sıklıkla görülse de, birçok bölgede, bisiklet sürücülerine özel parkurlar bulunuyor. Şehir içerisinde toplu taşıma seçenekleri de oldukça fazla. Leipzig’in çoğu bölgesine tramvay ile erişim sağlamak mümkün.

Ayrıca, hemen hemen her bölgeye tren ve otobüs seferleri bulunuyor. LVB adlı firma, şehir içindeki toplu taşıma ağını düzenliyor. Bu firmanın özel ofislerinde, toplu taşıma araçları için kullanılan biletlerden satın alabilirsiniz. Bir adet bilet ile, bir saat boyunca, şehir içi sınırlarına dahil olan 110. bölge (zone 110) boyunca, istediğiniz kadar aktarma yapabiliyorsunuz.

Bunun haricinde, birçok istasyonda bulunan bilet makinelerinden, tramvaylarda yer alan, demir para ile çalışan makinelerden, gazete bayileri, tekel dükkânları ve kırtasiyelerden de bilet bulabilirsiniz. Dilerseniz, LVB ofisleri ve turist bilgilendirme noktalarında satılan Leipzig Kartlar’ını da tercih edebilirsiniz.

Eğer toplu taşıma araçlarını sık kullanmayı düşünüyorsanız, bu kartlar, sizin için daha hesaplı olacak; şehir içinde turistik gezilere katılmayı planlıyorsanız, sizin için özel kampanyalar sunacaktır. Leipzig Kartı’ın günlük, üç günlük, ve birden fazla kişiye özel, üç günlük grup kartları seçenekleri var. Toplu taşıma araçlarını kullanmak istemiyorsanız şehir içinde taksi tutabilir veya araç kiralayabilirsiniz.

Şehir içerisinde, toplu taşıma imkanları arasında en çok tercih edilen seçenek tramvay. Şehrin merkezi bölgesinde bulunan merkezi tren istasyonu, Halle (Saale) Hauptbahnhof olarak adlandırılıyor. Bu istasyon, hem şehir içi, hem de şehirler arası seyahat imkanları sağlıyor.

Toplu taşıma araçlarından faydalanabilmek için, birçok istasyonda bulunan kırmızı makinelerden bilet satın almanız mümkün. Eğer isterseniz, tek kullanımlık biletlerden, isterseniz, birer saat süreyle geçerliliğini sürdüren dört kullanımlık biletlerden, ya da bir hafta boyunca sınırsız kullanabileceğiniz uzun süreli biletlerden faydalanabilirsiniz.

Leipzig'den Havalimanına Ulaşım

Şehir merkezinden havalimanına seyahat etmek için çok sayıda alternatifiniz mevcut. Havalimanı tarafından sağlanan özel servis hatlarını kullanabilir, toplu taşıma seçeneklerinden tren veya otobüsü kullanabilir, taksi tutabilir, ya da araç kiralamayı düşünebilirsiniz.

Servis

Leipzig-Halle Havalimanı tarafından düzenlenen özel servisler, sizi, bulunduğunuz noktadan alarak havalimanına kadar ulaştırıyor. Eğer bu servisler ile seyahat edecekseniz, uçağınızı kaçırma korkusunu asla yaşamıyorsunuz. Servisler, en fazla sekiz adet yolcu kapasitesine sahip. Eğer bu servislerden yararlanmak istiyorsanız, uçuşunuzdan en az bir hafta önce rezervasyon yaptırmanız isteniyor.

Tren (S-Bahn)

Tren yoluyla havalimanına ulaşmak pratik ve hesaplı bir seçenek. Merkezi tren istasyonundan (Leipzig Hauptbahnhof) geçen trenler, havalimanının yakınında bulunan tren istasyonuna seyahat ediyor. Şehir içerisinden havalimanına sefer yapan iki farklı tren hattı bulunuyor.

Intercity (IC) olarak bilinen, şehirler arası tren hattı, saatine göre, yirmi dakika veya yarım saatte bir, merkezi tren istasyonundan havalimanına ulaşıyor. Şehir içi tren seferlerinden S5 ve S5x isimli sefer hatları ise, yarım saatlik aralıklarla Leipzig Messe tren istasyonundan geçerek, on sekiz dakika içerisinde havalimanına varıyor. Şehir içi hatta denk gelirseniz, IC hattına oranla, yolculuğunuz daha hesaplı oluyor.

Almanya’da, daha çok S-Bahn adıyla bilinen trenlerin, Leipzig’teki rotası, kuzey-güney yönünde, şehir merkezinden geçerek, merkezi tren istasyonu, Bayesicher tren istasyonu, Markt ve Wilhelm-Leuschner Platz bölgelerindeki yeraltından geçen istasyonları takip ediyor.

Trenler aracılığıyla, şehrin Connewitz, Stötteritz, Thekla ve Miltitzer Allee gibi sınır çevrelerine de ulaşım sağlayabiliyorsunuz.

Otobüs

Şehir merkezinden yolculuğa başlayan otobüsler, otuz dakikada bir hareket ediyor ve yaklaşık yarım saat içerisinde havalimanına varmış oluyor. Otobüs hattının ücretlendirmesi, trenlere göre daha yüksek. Bunun yanı sıra, şehir içerisinde sefer yapan otuz adet otobüs hattı bulunuyor.

Otobüsler, çoğunlukla sabah saat 05:30’da sefer yapmaya başlıyor ve gece yarısına kadar hizmet vermeye devam ediyor. Nachtbus adı ile bilinen gece otobüsleri, gece yarısından itibaren sefer yapmaya başlıyor. Şehir içerisinde, N1’den N10’a kadar isimlendirilen on adet gece otobüsü yer alıyor.

Bu otobüslerin tamamı, şehrin merkezi bölgesi ile uzak bölgeleri arasında hareket ediyor. Otobüslerin büyük çoğunluğu, tramvay hatlarının merkezi istasyonlarına ulaşım imkanı sunuyor.

Tramvay

Havalimanına doğrudan erişim sağlayan bir tramvay hattı bulunmuyor. Ancak şehir içi ulaşımda tramvay, sık kullanılan bir seçenek. Araçlar, şehrin çoğu merkezi bölgesine ulaşım imkanı sunuyor. Gün içerisinde, birçok tramvay, en az yarım saatlik aralıklarla hareket ediyor. Gece yarısından sonra sefer aralıkları, saat başına düşüyor.

Tramvayların ücreti, trenlere oranla daha hesaplı. Araçlara biniş, saat sekizden sonra, yalnızca ön kapıdan kabul ediliyor ve biletinizi şoföre göstermeniz gerekiyor. Şehir içerisinde, toplam üç adet tramvay hattında seferler düzenleniyor. Araçların rotası, şehrin sınır bölgelerinden merkeze doğru gerçekleşiyor ve haritadan bakıldığında sefer hatları, çok kenarlı bir yıldız formunu meydana getiriyor.

Araç Kiralama

Şehir içinde yer alan Rent a Car ofisleri yardımıyla veya internetten rezervasyon yöntemi ile araba kiralayarak daha özgürce seyahat edebilirsiniz. Ancak Leipzig’te, şehir içinde sıklıkla trafik yoğunluğu meydana geliyor. Ayrıca, şehir merkezine özel araç ile erişim son derece sınırlı. Bu sebeple, özellikle, eğer havalimanına merkezi bölgelerden seyahat etmeyi düşünüyorsanız, araç kiralama uygun bir alternatif değil.

Taksi

Şehir içerisinde birçok noktada, taksi durakları bulunuyor. Yol üzerinde de taksiye sıklıkla rastlayabiliyorsunuz. Ancak, taksi ücretlerinin çok yüksek olduğunu ve taksi ile havalimanına seyahat sürenizin trenden çok farklı olmayacağını belirtmekte fayda var.

Halle'den Havalimanına Ulaşım

Halle içerisinden havalimanına ulaşımda en sık tercih edilen seçeneklerden biri tren. Alternatif olarak, havalimanı tarafından düzenlenen özel servisleri de değerlendirebilirsiniz. Bunun haricinde taksiye binebilir veya araç kiralayabilirsiniz.

Servis

Aynı Leipzig’teki gibi, havalimanı tarafından düzenlenen özel servislerle, bulunduğunuz noktadan havalimanına doğrudan ulaşım sağlayabilirsiniz. Üstelik uçuş saatlerine göre planlanan bu araçlarla seyahat etmeniz durumunda, uçağınızı kaçırma riskinden kurtulmuş oluyorsunuz. Toplamda sekiz kişilik yolcu kapasitesine sahip olan bu araçlardan yararlanmak istiyorsanız, uçuşunuzdan en az bir hafta öncesinde yer ayırtmanız bekleniyor.

Tren (S-Bahn)

Merkezi tren istasyonundan kalkan trenler aracılığıyla havalimanındaki tren istasyonuna seyahat edebilirsiniz. Tren kalkışları, Pazar günleri, her saat başına dört dakika kala; Pazartesi’den itibaren, her saat başına, altı dakika kala düzenleniyor. Tren, on bir dakika içerisinde havalimanına varıyor. Trenler, Halle dahil olmak üzere, tüm Almanya’da daha çok S-Bahn olarak biliniyor. Şehir içerisinde hareket eden S7 isimli tren hattı, Halle-Nietleben, Halle-Neustadt, Halle Zscherbener Straße, Halle Südstadt,Halle-Silberhöhe, Halle Rosengarten, Halle (Saale) Hauptbahnhof istasyonları boyunca sefer yapıyor.

Otobüs

Otobüsler de, şehir içi ulaşımda önemli bir role sahip. Ayrıca, Halle’den Leipzig başta olmak üzere, çoğu komşu şehre de şehirler arası otobüs seferleri aracılığıyla seyahat etmeniz mümkün.

Araç Kiralama

Şehir içerisinde yer alan Rent a Car ofislerinden aracınızı kiralayarak veya internetten rezervasyon yöntemiyle, uçuşunuzdan önce aracınızı ayırtarak havalimanına seyahat edebilirsiniz.

Taksi

Havalimanına daha pratik ve konforlu bir ulaşım için, şehir içerisinde bulunan birçok taksi durağından kolaylıkla taksi bulabilirsiniz.

Havalimanı Bilgileri

Leipzig-Halle Havalimanı, Saxony bölgesindeki Schkeuditz kasabasına konumlu, uluslararası çapta hizmet veren bir terminale sahip. Aslen Leipzig ve Halle bölgesine yolcu taşıyan bu havalimanını, komşu şehirlere ulaşmak için de kullanabilirsiniz.

Almanya’nın on üçüncü en büyük havalimanı olan Leipzig-Halle, yolcularına kaliteli zaman geçirmek için çeşitli opsiyonlar sunuyor. Terminal B ve merkezi Terminal içerisinde çeşitli yiyecek ve içecek alternatifleri bulmanız mümkün.

Bistro “Ju 52”, Marché Cliccadou Bar, Marché Express Bar, Marché Restaurant, Panini Backhop ve Wiener Bakery, terminal içinde yer alan başlıca yiyecek içecek dükkânları. Christel D. shoes & fashion, Eckert Presse & Buch ve Airport market Ringeltaube ise havalimanında alışveriş yapabileceğiniz başlıca mağazalar.

Terminalde, kaliteli ürünleri, piyasa değerlerine göre daha uygun fiyata satın alabileceğiniz bir Duty Free mağaza da yer alıyor. Ayrıca havalimanı içinde, macera sever yolcular için uçuş simülasyonu düzenlenen bir alan da yer alıyor.

10 Haz 2019 Tarihinde Güncellenmiştir.

Havalimanından New York Şehir Merkezine Ulaşım

John F. Kennedy Intl. Havalimanı

JFK Havalimanı New York’un güney doğusunda yer alan Queens bölgesinde bulunuyor. Manhattan’a uzaklığı ise yaklaşık 20 km. Havalimanından şehrin birçok bölümüne ulaşabilmek için metro, tren, otobüs, taksi, araç kiralama yöntemi ya da havalimanı servislerini kullanabilirsiniz. Toplu taşıma araçlarının kalktığı istasyonlara havalimanındaki AirTrain trenlerine binerek kolayca ulaşabiliyorsunuz. Bu trenler aynı zamanda havalimanındaki terminaller, kiralık araç ünitesi, araç park yerleri ya da otel shuttle servislerine ulaşımınızı da 7/24 sağlıyor.

AirTrain trenleri havalimanı içerisinde ücretsiz servis veriyor ama şehrin metro, otobüs ve tren hattına ulaşmanızı sağlayacak ana istasyonlara gitmek isterseniz ücret ödemeniz gerekiyor. Ücreti diğer toplu taşıma araçlarında da geçerli olan Metrocard’lar ile ödeyebilirsiniz. Bu kartları havalimanında bulunan otomatik bilet makinalarından temin edebilirsiniz.

Metro

Havalimanından New York metrosuna ulaşmak için öncelikle AirTrain’e binmeniz gerekiyor. Yolculara açık olan her terminalde AirTrain istasyonu bulunduğu için indiğiniz terminalden bu trenlere rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Metronun E, J ya da Z hattına binecekseniz Jamaica Station’a, A hattına binecekseniz Howard Beach Station’a giden AirTrain hattına binmeniz lazım.

Şehrin diğer metro hatlarına geçmeyi planlıyorsanız havalimanından binebileceğiniz A, E, J ve Z hatları ile kesişme noktalarını önceden belirleyebilirsiniz. Rotanızı internet üzerinden edineceğiniz Newyork Subway haritasını inceleyerek planlayabilirsiniz. Jamaica Station’dan New York metrosunun E hattına binerseniz Queens’in batı bölümüne, Manhattan merkeze ve Bronx’taki bazı bağlantı noktalarına ulaşabiliyorsunuz.

Manhattan Bölgesine yolculuk AirTrain yolculuğunuzla birlikte 50 ile 75 dakika arası sürüyor. Bu istasyondan geçen J ve Z hatlarıyla ise Queens’in kuzeyindeki, Brooklyn’in güneyindeki duraklara veya Manhattan bölgesine gidebiliyorsunuz. New York metrosunun Howard Beach Station’dan geçen A hattıyla ise Manhattan’ın aşağı kısımlarına gidebiliyorsunuz. Metroya binebilmek için havalimanından ya da metro istasyonlarından Metrocard satın almanız gerekiyor. Yüklediğiniz paraya göre kullanım sürenize göre (1 aylık, haftalık vs) ya da yolculuk sayınıza (10 yolculuk) göre alabileceğiniz çeşitli seçenekleriniz var. Şehirde kalış sürenize ya da iş/gezi programınıza göre size en uygun Metrocard seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

Tren

AirTrain ile Jamaica Station’a geldikten sonra LIRR ( Long Island Rail Road) trenlerini kullanarak Manhattan merkezdeki Penn Station’a gidebilirsiniz. Penn Station, Manhattan’ın ana duraklarından biridir ve Empire State Binası ile Herald Meydanı’na oldukça yakın merkezi bir konumdadır. JFK Uluslararası Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşmanın en hızlı yolu bu trenlerdir. AirTrain ile 10 dakikada Jamaica İstasyonu’na ulaştıktan sonra Jamaica İstasyonu’ndan Manhattan’a 35 dakika gibi bir sürede gidebilirsiniz. Bunun dışında yine Jamaica İstasyonu’ndan Brooklyn, Long Island ve Queens’in farklı noktalarına giden LIRR tren hatlarını kullanabilirsiniz. Tren bilet ücretlerini nakit olarak trende biraz daha pahalıya ödeyebilirsiniz. Önceden Metrocard almanız daha avantajlıdır. Havalimanından ya da istasyonlardan haftalık, aylık ya da 10 yolculuk için gibi değişik seçeneklerde ön ödemeli kartlardan satın almanızı tavsiye ederiz.

Otobüs

Otobüsler şehrin yerlileri haricinde toplu ulaşımda en son tercih olarak kullanılsa da JFK Havalimanı’ndan ayrılmak için otobüsleri de kullanabilirsiniz. Havalimanı terminallerinden AirTrain’e binerek geleceğiniz Jamaica İstasyonu’ndan New York City otobüslerine de ulaşabiliyorsunuz. Bu istasyondan geçen Q6, Q8, Q9, Q20, Q24, Q25, Q30, Q31, Q34, Q40, Q41, Q43, Q44, Q54, Q56, Q60 and Q65 otobüs seferleri ile şehrin farklı noktalarına gidebilirsiniz. AirTrain ile gideceğiniz Howard Beach İstasyonu’ndan da otobüse binebiliyorsunuz. Bu duraktan kalkan Q11 numaralı otobüs ile Queens merkeze kadar gidebilirsiniz. Ayrıca havalimanının 5. Terminaline yakın bir duraktan kalkan ve Queens’e giden Q10 ve Q3 otobüslerini kullanabilirsiniz. Q10 nolu otobüs güzergâhında New York metrosunun A,E ve F hatlarına bağlanabileceğiniz duraklarda inebilirsiniz.

Benzer şekilde Q3 numaralı otobüs hattı da 169. Cadde ve Hillside Ave. Duraklarında metronun F hattına bağlanıyor. Bu duraklardan metroya geçiş yapabilirsiniz. Yine aynı duraktan kalkan B15 numaralı otobüsler ise New York’un doğusuna giden bir güzergâha sahip. Otobüsler, metro ile birlikte havalimanından ayrılmak için en ucuz ulaşım aracıdır ama trafik içerisinde hareket ettiği için sizi gideceğiniz yere en uzun sürede ulaştırır. Üstelik fazla bagajınız varsa bu yolculuk biraz zahmetli olabilir.

Havalimanı Servisleri

JFK Havalimanı’nda bizdeki HAVAŞ’a benzer havaalanı servisleri de bulunuyor. Her terminal çıkışındaki otobüs duraklarından binebileceğiniz bu servislerin en yaygın kullanılanı NYCAirporter Servisleri. JFK Havalimanı’ndan Manhattan’daki Penn Station, Grand Central Terminal ve Port Authority Bus Terminal duraklarına kadar sizi yaklaşık 90 dakika içerisinde götürüyor. Bu süreler trafiğe göre farklılık gösterebilir. Ayrıca bu servisin Manhattan merkezindeki otellere servis imkânı da var. Eğer bu otobüslerden gidiş-dönüş bilet alarak faydalanırsanız yol üzerindeki Bryant Park’ta otel servislerine geçiş yapıp, otelinize kadar gidebiliyorsunuz. Otelinizin bulunduğu yeri sorgulayarak havalimanının bu servisi ile konaklayacağınız yere doğrudan da ulaşabilirsiniz. NYCAirporter servisleri gün içerisinde saat 05.00 ile 23.30 arasında çalışıyor.

Taksi

Havalimanı terminallerinin çıkışında taksileri görebilirsiniz. Manhattan’da tek bir noktaya gidecekseniz sabit fiyat uygulaması var. Birden fazla kişi taksiye binip ücret paylaşımı yapacaksanız varılan ilk nokta için belirlenen bir sabit ücret alınıyor ardından diğer noktalara kadar taksimetre yeniden çalıştırılıyor. New York taksileri maksimum 4 kişi ile hareket edebiliyor. Gideceğiniz yer için sabit fiyat uygulaması yoksa çeşitli saat aralıklarında taksi ücretleri zamlı tarifeden işlem görüyor. Özellikle 16.00 ile 20.00 arası yoğun saatlerde. Ayrıca bagajlar için ilave ücret isteyebilirler. Taksiye binmeden önce bunları görüşmeniz gerekiyor.

Şehri yakından bilmeyenlerin gitmeden önce taksi fiyatlarına göz atmalarını tavsiye ederiz. Taksiler sizi tipik bir turist karşılama âdeti ile dolaştırarak da gideceğiniz yere götürebilirler. Bu konuda özellikle New York’ta bilinçli olmakta fayda var.

Araç Kiralama

Araç kiralama firmalarının ofislerini terminallerin geliş salonlarında bulabilirsiniz. JFK havalimanında “Advantage”, “Budget”, “Hertz”, “Alamo”, “Dollar”, “National”, “Avis”, “Enterprise”, “Payless” ve “Thrifty” olmak üzere toplam 10 kiralama şirketinin ofisini bulabilirsiniz. Geziniz New York ile sınırlı ise araç kiralama çok gerekli değildir. Birçok yere yürüyerek gidebileceğiniz gibi şehrin metro sistemi trafiğe girmeden dolaşmanıza olanak sağlar ve New York’un hemen her bölgesini kapsar. Havalimanından şehre ulaşmak için de pek çok alternatifiniz var. Yine de araç kiralamayı düşünürseniz bunu şehir merkezinden de yapabilirsiniz. New York’un araç kiralamanın ve otopark ücretlerinin ucuz olmadığı bir yer olduğunu da hatırlatalım.

10 Haz 2019 Tarihinde Güncellenmiştir.

Newark Liberty Intl. Havalimanı

JFK International Airport’dan sonra Newark Liberty Havalimanı New York’a gelen uluslararası uçuşlara ev sahipliği yapan ikinci havalimanı. Manhattan’a 23 km uzaklıkta, Newark ve Elisabeth arasında, New York-New Jersey metropolünde yer alıyor. Newark Liberty Havalimanı’ndan şehir merkezine gitmek için tren, havalimanı servisleri, araç kiralama ya da taksi gibi seçenekleriniz var. Havalimanı terminalleri, araç park yerleri, otel shuttle servislerinin kalktığı noktalara ve bağlı tren istasyonlarına gitmek için terminallerden kalkan AirTrain trenlerine binebilirsiniz.

Tren

Trenler Manhattan merkeze ulaşmanın en hızlı yoludur. Havalimanı tren istasyonuna gitmek için uçaktan indikten sonra AirTrain’e binmeniz gerekiyor. AirTrain’ler 7/24 servis veriyor. 05.00- 24.00 arasında terminaller önünden her üç dakikada bir, geri kalan saatlerde ise 15 dakikada bir kalkan bu tren hattı havalimanı içerisinde ücretsiz, havalimanı tren istasyonuna ise ücretli hareket ediyor.

Tren yolculuğu yapmayı planlıyorsanız havalimanındaki makinelerden alacağını biletlerde AirTrain ücreti de dâhil edilmiş oluyor zaten. Yalnız biletinizi yolculuğunuz bitene kadar yanınızda bulundurunuz. Hem AirTrain’de hem de geçiş yapacağını trende bu bileti göstermeniz gerekiyor. Havalimanı terminalleri önünden kalkan AirTrain trenleri sizi Newark Liberty Airport İstasyonu’na kadar götürüyor. Buradan Manhattan merkezdeki ana istasyonlardan biri olan New York Penn Station’a kadar giden Amtrak ya da NJTransit (New Jersey Transit) tren hattına ulaşabilirsiniz.

Ayrıca her iki hattın ilk durağı olan Newark Penn Station’da inip PATH hızlı trenlerine geçiş yaparak Journal Square ya da Dünya Ticaret Merkezi’ne de gidebilirsiniz. Havalimanı terminalleri önünden yaklaşık 10 dakika süren bir yolculuk sonrası Newark Liberty Airport İstasyonu’na AirTrain ile geliyorsunuz. Bu istasyondan NJTransit ya da Amtrak tren hattına geçiş yaptıktan sonra Newark Penn Station’a ortalama 15 dakikada, New York Penn Station’a ise 30 dakikada ulaşabilirsiniz.

Dileyenler Newark Penn Station’dan da PATH hattına geçiş yaparak Dünya Ticaret Merkezi’ne 40 dakikada gidebiliyor. NJTransit tren hattı gün içerisinde 06.00-21.00 arasında her saatte en az 6 tren kalkacak şekilde çalışıyor. 21.00 -24.00 arasında ise saatte 4 tren kaldırılıyor. NJTransit tren hattı ile New York dışında Jersey City ya da Trenton gibi New Jersey’de yer alan diğer yerleşimlere de geçiş yapabilirsiniz. Amtrak trenlerinin yoğunluğu ise daha az.

Havalimanı, New York ve Philadelphia arasında çalışan Amtrak trenleri yaklaşık olarak saatte bir hareket ediyor. Amtrak trenleri ile 5 saat süren bir yolculuk ile Boston’a veya 3 saatlik bir yolculuk ile Washington DC’ye de gidebilirsiniz. Ayrıca Amtrak trenlerini kullanarak Rhode Island, Richmond, Connecticut eyaletlerindeki şehirlere de ulaşabiliyorsunuz.

PATH trenleri New York’daki Dünya Ticaret Merkezi, Journal Square, 33. Cadde gibi bazı duraklara biraz daha hızlı bir seçenek sunar. NJTransit ile Newark Penn Station’dan PATH’e geçiş yapabilirsiniz.

Havalimanı Servisleri

Havalimanı terminalleri önünden kalkan Newark Airport Express otobüsleri de New York’a gitmek için hem hızlı hem de araç değiştirmenize gerek kalmadan şehir merkezine sizi ulaştıran bir alternatif. Yolculuk süresi trafiğe göre değişiyor ama ortalama 1 saat kadar sürüyor. Biletleri online olarak satın alabiliyorsunuz. Otobüste ödeme yapma imkânı bulunmuyor. Her yolcu terminali önündeki otobüs duraklarından binebileceğiniz bu servislerin New York’taki durakları Manhattan merkezde yer alan Grand Central Station, Bryant Park ve Port Authority Bus Terminal. Newark Airport Express otobüsleri yılın 365 günü çalışıyor. 06.45 ile 23.15 arasında her duraktan 15 dakikada bir kalkan otobüs bulabiliyorsunuz.

Kalan saatlerde ise 30 dakikada bir otobüs kalkıyor. Bunların dışında otobüs seçeneklerini sorgulamak isterseniz NJTransit otobüslerine de bakabilirsiniz. Havalimanından geçen 28, 37, 62, 67 ve 107 numaralı NJ Transit otobüsleri New Jersey ya da New York’a giden belediye otobüsleridir.

Taksi

Her havalimanından olduğu gibi Newark Liberty Havalimanı’ndan taksiye binebilirsiniz. Bu taksiler New Jersey’e bağlı çalışan taksilerdir. Newark, şehirdeki diğer havalimanlarına kıyasla Manhattan’a biraz uzak olduğu için sabit fiyat uygulaması yoktur. Taksimetreye göre gideceğiniz yere göre ücret değişir. Büyük bagajlar için ilave ücret alınır. Köprü geçişleri gibi ücretler fiyata eklenir.

New York’ta eğer şehri çok iyi bilmiyorsanız taksi şoförünün sizi dolaştırarak götürme ihtimalini de göz ardı etmemeniz gerekir. Trafiğin yoğun saatlerinde yolculuk trenlere göre uzun sürebilir. Yine de kapınıza kadar ulaşım imkânı sağladığı için taksiler her zaman konforlu bir ulaşım aracıdır. Yolcu terminallerinde çıktığınız zaman taksileri rahatlıkla bulabilirsiniz.

Araç Kiralama

Araç kiralama firmalarının ofislerini terminallerin geliş salonlarında bulabilirsiniz. Newark havalimanında “Advantage”, “Budget”, “Hertz”, “Alamo”, “Dollar”, “National”, “Avis”, “Enterprise”, “Payless” ve “Thrifty” olmak üzere toplam 10 kiralama şirketinin ofisini bulabilirsiniz. Geziniz New York ile sınırlı ise araç kiralama bu şehirde çok gerekli değildir. Birçok yere yürüyerek gidebileceğiniz gibi şehrin metro sistemi trafiğe girmeden dolaşmanıza olanak sağlar ve New York’un hemen her bölgesini kapsar.

Havalimanı’ndan şehre ulaşmak için de pek çok alternatifiniz var. Yine de araç kiralamayı düşünürseniz bunu şehir merkezinden de yapabilirsiniz. New York’un araç kiralamanın ve otopark ücretlerinin ucuz olmadığı bir yer olduğunu da hatırlatalım.

18 Nis 2019 Tarihinde Güncellenmiştir.

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Leipzig/Halle-New York uçak bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?

Enuygun, Leipzig/Halle-New York uçuşları için arama yaptığınızda tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Leipzig/Halle-New York uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Leipzig/Halle-New York uçuşları için hangi havalimanlarını kullanabilirim?

Leipzig/Halle-New York uçuşlarında kalkış havalimanı olarak Leipzig - Halle Havalimanı, Leipzig Hauptbahnhof Havalimanı, varış için Battery Pk City Havalimanı, John F. Kennedy Intl. Havalimanı, LaGuardia Havalimanı, Marine Air Havalimanı, Newark Liberty Intl. Havalimanı, Wall Street Spb Havalimanı kullanabilirsiniz.

Leipzig/Halle-New York arası uçuş mesafesi kaç kilometre ve uçuş kaç saat sürer?

Leipzig/Halle-New York arası uçuş mesafesi toplam 6345 kilometre. İki şehir arasındaki uçak yolculuğu 7 saat 50 dakika sürüyor.

Leipzig/Halle-New York uçuşları için en uygun gün hangisi?

Ortalama fiyatlar incelendiğinde, Leipzig/Halle-New York uçuşları için en uygun gün: Çarşamba.

New York Ortalama Sıcaklık
Gün
Min
Maks
Paz
17ºC
25ºC
Paz
Pzt
15ºC
20ºC
Pzt
Sal
13ºC
22ºC
Sal
Çar
14ºC
20ºC
Çar
Per
16ºC
20ºC
Per
Haritada Görüntüle
Alternatif Uçuşlar
Leipzig/Halle - New York Alternatif Ulaşım
Para birimi