Etiyopya Ülke Rehberi

Ülke Künyesi

Haritada Göster
Ülke:
Etiyopya
Bilinen İsimleri:
Vize:
Dil:
Amharca
Nüfus:
112,1 milyon
Tel Kodu:
+251
Zaman Dilimi:
GMT+3
Konsolosluk:
Para Birimi:
Etiyopya Birri
Din:

Genel Bilgiler / Rehber

112 milyon nüfusuyla Afrika’nın en kalabalık 2. ülkesi olan Etiyopya, 30’dan fazla etnik grubun bir arada yaşadığı bir Doğu Afrika ülkesi. Eritre, Cibuti, Somali, Güney Sudan ve Kenya ile komşu olan ülke, aynı zamanda Afrika Birliği’nin merkezi konumunda. Başkenti 3,5 milyon nüfusuyla bölgenin en büyük metropollerinden Addis Ababa olan Etiyopya’da Harar, Dire Dawa ve Lalibela da en çok ziyaret edilen diğer şehirler arasında. Bir dönem köleler ülkesi anlamına gelen Habeşistan adıyla tanınan Etiyopya; 3000 yıldan eski tarihi, ilginç gelenekleri ve koruma altına alınan tarihi güzellikleriyle Afrika’nın en kendine özgü ülkelerinden biri.

Orman bakımından fakir olan ülkenin geniş stepleri ve savanları fillerden zebra ve aslanlara kadar pek çok vahşi hayvana ev sahipliği yapıyor. Bu zenginlikten dolayı ekolojik turizm konusunda son yıllarda gelişen ülkede özellikle fotoğraf safarileri çok popüler. Doğal kaynaklar bakımından fakir olan ülkenin halkın büyük bölümü tarım faaliyetleriyle uğraşıyor. Afrika’nın ender Hristiyan ağırlıklı ülkelerinden olan Etiyopya’da halkın neredeyse yarısı Hristiyan, diğer yarısı ise Müslüman ve yerel dini inançlara sahip. Bu nedenle Etiyopya’nın her şehrinde etkileyici camiler, kiliseler ve kutsal mabetlerle karşılaşmak mümkün.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınan Simen Dağları Milli Parkı, Lalibela Kaya-Oyma Kiliseleri, Fasil Ghebbi Kalesi, Aksum Piramitleri, Aşağı Awash Vadisi, Aşağı Omo Vadisi, Tiya Dikili Taşları, Harar Jugol-Taşlaşmış Şehir ve Konso Kültürel Peyzajı Alanı’nın yanı sıra doğal güzellikleriyle ünlü Wonchi Krater Gölü ve Lanana Rift Vadisi de ülkede turistlerin en çok ziyaret ettiği yerler arasında.

Ne Zaman Gidilir

Etiyopya'da bölgelere göre subtropikal ve tropikal iklim özellikleri görülüyor. 1800 metre yüksekliğin altındaki alanlarda yazları 40 dereceyi geçen ve en soğuk zamanlarda bile sıcaklıkların 20 derecenin olduğu düşmediği subtropikal iklim özellikleri yaşanırken, 2500-3000 metre yükseklikteki bölgelerde ise yıllık ortalama 16 derece civarında ılıman bir tropikal iklim görülüyor.

Yükseltilere göre yağmur miktarının da değişiklik gösterdiği Etiyopya'da metrekareye yıllık 50 mm’den 2000 mm’ye kadar çeşitlilik gösteren yağmur geçişleri var. En yüksek sıcaklıkların ilkbahar aylarında yaşandığı ülkede yaz ayları oldukça yağışlı, sonbahar ve kış ayları ise kurak geçiyor.

Başkent Addis Ababa, yıllık 20-25 derece ortalama sıcaklıkları ile yıl boyu ideal hava durumuna sahip. Etiyopya’yı ziyaret etmek için en güzel zamanları ise kuru iklim olarak yağışların az olduğu ve sıcaklıklarının 15 ile 20 derece arasında değiştiği ekim ve ocak ayları arası. Muson yağmurlarının etkili olduğu haziran ile ekim ayları arasında ise ülkeyi ziyaret etmek önerilmiyor.

Nasıl Gidilir?

İstanbul'dan Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa’nın yanı sıra Lalibela, Dire Dawa, Gondar, Bahir Dar, Mekelle ve Awasawa ve Jinka gibi şehirlere de direkt veya aktarmalı uçuşlarla kolayca gidebilirsiniz. Türk Hava Yolları’nın direkt uçuşlarının bulunduğu ülkeye Ethiopian Airlines, EgyptAir ve Lufthansa gibi çeşitli havayollarının Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan gibi çeşitli aktarmalı uçuşlarıyla da gitme şansınız var.

İstanbul'dan 5 saat 30 dakikalık bir uçak yolculuğu ile ulaşabileceğiniz Addis Ababa Bole Uluslararası Havalimanı’na aktarma durumuna göre uçuş süreleri uzayabilir, ayrıca aktarma yapılacak ülke içinde de transit vize almanız gerekiyor.

Gece Hayatı

Etiyopya’nın özellikle Addis Ababa, Harar ve Dire Dawa gibi turistik şehirlerinde dans gösterileri ile eğlenebileceğiniz gece kulüpleri veya etnik Afrika müzikleri dinleyebileceğiniz barları kolayca bulabilirsiniz. Ülkenin diğer şehirleri ise oldukça sakin ve halk eğlenmek için yerel müzikler çalınan küçük barları tercih ediyor. Geceleri tehlikeli olabilen şehir sokaklarından dolayı pek çok turist ise büyük otellerin içine hizmet veren eğlence mekanları ve restoranlarda zaman geçirmeyi tercih ediyor.

Addis Ababa’da Egypt Sokağı, Ethio China Sokağı ve Mickey Leland Sokağı, onlarca farklı bar ve kafesiyle turistlerin ilk uğradığı yerler arasında. Sudan Club, Happiness Lounge, Suba Lounge, Harlem Jazz, Memo Club, Club H2O ve Fun Zone Lounge, başkentin; Pam Pam Night Club, Lucky Bar, Kifajo Bar ve Rendezvous Pub ise Dire Dawa şehrinin en popüler eğlence mekanlarından.

Alişveriş / Ne Alınır

Yerlilerin hazırladığı el yapımı hediyelik eşyalar bakımından çok zengin olan Etiyopya'da Addis Ababa’nın yanı sıra Harar, Dire Dawa ve Lalibela gibi diğer turistik şehirlerde de renkli Afrika pazarlarından küçük el sanatı atölyelerine kadar çok çeşitli alışveriş seçenekleri bulabilirsiniz. Elmas, altın ve gümüş mücevher, el dokuması yün halılar, ahşap oyması haçlar, yerel ressamların yaptığı dini resimler, ipek eşarplar, eski sikke ve antikalar, bölgeye özgü baharatlar, Afrika kabilelerinin tören maskeleri ve giysileri, ülkede en çok satılan hediyelik eşyalar arasında yer alıyor.

Addis Ababa’nın ünlü Merkato Pazarı, özellikle hafta sonları çok kalabalık oluyor ve burada yüzlerce baharat ve yöresel yiyecekten el yapımı zanaat ürünlerine kadar pek çok seçenek bulabilirsiniz. Tarihi bir binanın içinde yer alan Chiromeda Pazarı, benzersiz mücevherler bulabileceğiniz T & H Designs, Sholla Pazarı, Etiyopyalı sanatçıların resimlerini alabileceğiniz St. George Galerisi ve Lela Galeri, ülkeyi gezen turistlerin alışveriş yapmak için mutlaka uğradığı yerler arasında.

Festivaller ve Fuarlar

 • Timkat Festivali (Ocak)
 • Genna Festivali (Ocak)
 • Ketera Festivali (Ocak)
 • Fasika Festivali (Nisan, Mayıs)
 • Aşenda Festivali (Ağustos)
 • Meskel Festivali (Eylül)
 • Etiyopya Uluslararası Film Festivali (Kasım)
 • Büyük Etiyopya Koşusu (Kasım)
 • İrrecha Hasar Festivali (Eylül) 

Fuarlar

 • Addis Agrofood Tarım, Gıda Teknolojileri ve Ambalaj Fuarı (Haziran, Addis Ababa)
 • Uluslararası Plastik, Baskı ve Ambalaj Fuarı (Haziran, Addis Ababa)
 • Ethiopia Building Expo Yapı ve İnşaat Fuarı (Eylül, Addis Ababa)
 • Autoexpo Africa (Eylül, Addis Ababa)
 • EITE Uluslararası ekipman ve Makine Fuarı (Eylül, Addis Ababa)
 • Foodagro Ethiopia Uluslararası Gıda, Tarım ve Otel Ekipmanları Fuarı (Eylül, Addis Ababa)
 • Uluslararası Medikal ve Sağlık Bakım Ürünleri Fuarı (Eylül, Addis Ababa)
 • POWER & ENERGY AFRICA Uluslararası Ticaret Fuarı (Eylül, Addis Ababa)
 • Güneş Enerjisi Fuarı (Eylül, Addis Ababa)
 • Addis Build Uluslararası İnşaat ve İnşaat Malzemeleri Fuarı (Ekim, Addis Ababa)
 • ASFW Moda Haftası (Kasım, Addis Ababa)

Tatiller / Önemli Günler

7 Ocak Etiyopya Noel Kutlaması

17 Ocak Dini Bayram

2 Mart Adwa Günü

Etiyopya Kutsal Cuma (Tarihi her yıl değişiyor)

1 Mayıs İşçi Bayramı

5 Nisan Etiyopya Vatanseverler Günü

Ramazan Bayramı (Tarihi her yıl değişiyor)

Kurban Bayramı (Tarihi her yıl değişiyor)

28 Mayıs Derg Rejiminin Sona Ermesinin Kutlaması

11 Eylül Etiyopya Yeni Yılı

27 Eylül Meskal Bayramı

28 Aralık Aziz Gabriel Bayramı

Dikkat Edilmesi Gerekenler

- Dinin toplum yaşamı üzerinde önemli bir etkisinin olduğu Etiyopya’da halka açık alanlarda çiftlerin öpüşmesi veya el ele tutuşması hoş karşılanmıyor, hatta evli çiftlerin bile şehirlerde el ele yürümemeleri öneriliyor.

- Turistlerin yerel halkla din, politika ve yaşam tarzları hakkında tartışmaya girmemesi gerekiyor, Etiyopya halkı, bu gibi konularda oldukça hassas.

- Sokak yemeklerinin yaygın olduğu ülkede bu tarz yöresel yemeklere alışık olmayan turistlerin gıda zehirlenmelerine karşı dikkatli olması gerekiyor. Musluk suyunun da içilmediği Etiyopya’da bu sular diş fırçalama amacıyla bile kullanılmıyor, bu nedenle yanınızda mutlaka şişelenmiş su bulundurmalısınız.

- Kaçak avcılığa karşı fildişi, deri ve gergedan boynuzu gibi ürünlerin ülkeden çıkarılması yasak. Ayrıca elmas ve altın gibi mücevherleri ülkeden çıkarırken de özel bir belge almanız gerekiyor.

- Kalabalık pazarlar ve turistik merkezlere giderken yanınıza fazla nakit para ve değerli eşya almamalısınız.

- Vahşi hayvanlar ve kaybolma riskinden dolayı doğa gezilerine mutlaka rehberlerle çıkmalı ve yanınızda böcek ilacı bulundurmalısınız.

- Ülkeye gitmeden önce Hepatit A, Hepatit B, tifo, meningokok menenjiti ve sarıhumma gibi hastalıklara karşı aşı olmanız istenebilir.

Ulaşım

Engebeli alanlar, savanlar ve bozkırlardan oluşan Etiyopya’da asfalt veya çakıl olarak toplamda 100.000 kilometreden fazla yol var. Yollar, ulaşım için yeterince kaliteli olmasa da otobüsler ve minibüslerle yapılan kara yolu taşımacılığı ülkede çok yaygın ve hemen her şehre bu araçlarla ulaşım sağlayabilirsiniz. Trenlerin de belirli bölgeler arasında hem yolcu hem de yük taşımacılığı yaptığı ülkede Addis Ababa-Cibuti Demiryolu ve Awash-Hara Gebeya Demiryolu hatları en yoğun kullanılan hatlar arasında.

60’dan fazla havalimanı bulunan ülkede dış hat uçuşlarının çoğu Addis Ababa Bole Uluslararası Havaalanı ve Dire Dawa şehrindeki Aba Tenna Dejazmach Yilma Uluslararası Havaalanı’na yapılıyor. Ethiopian Airlines ise ülkenin ulusal havayolu olarak 20’den fazla iç hat destinasyonuna yolcuların ulaşımını sağlıyor.

3,5 milyon nüfuslu Addis Ababa gibi büyük Etiyopya şehirlerinde ulaşım için otobüsler, minibüsler ve taksiler kullanılıyor. Minibüsler, ucuz olduğu için yerel halk tarafından otobüslerden daha çok kullanılıyor. Hem minibüsler hem de otobüslerin çalışma saatleri oldukça düzensiz olduğu için turistler çoğunlukla taksi kullanmayı veya araba kiralamayı tercih ediyor. Ülkede taksiler oldukça ekonomik ve taksilerle uzun mesafeli yolculuklar bile yapabilirsiniz. Ülkenin trafiği yoğun ve karışık olduğu için araba kiralamayı planlıyorsanız, şehri bilen şoförlü bir taksi kiralamanızı öneririz.

Kültür

112 milyonluk Etiyopya nüfusunun büyük bir bölümü Arabistan'dan göç eden Orono ve Amhara yerlilerinden oluşuyor. Toplam nüfusun %35'i Orono yerlileri, %27'si Amhara yerlileri, geri kalanları ise Somali ve çeşitli ülkelerden gelen göçmenlerden oluşuyor Birkaç yerel takvimin aynı anda kullanıldığı ülkede dünyanın ilk alfabelerinden olan Ge’ez alfabesi ile yazılan Etiyopya takviminin yanı sıra Jülyen takvimi, Miladi takvim ve Hicri takvim de kullanılıyor.

Hristiyanlığın baskın din olduğu ülkede halkın %43'ü Etiyopya Ortodoksluğuna bağlı, ayrıca ülke nüfusunun %33 gibi büyük bir bölümü de Müslüman. Ülkenin kırsal bölgelerde Bahailik ve yerel Afrika dinleri de oldukça yaygın. Dinlerine çok bağlı olan Etiyopyalılar, hem dini hem de geleneksel bayramlarını coşkuyla kutluyor, ayrıca ülkede her dine ait etkileyici camiler, kiliseler ve tapınaklar özenle korunuyor.

Okuma yazma oranının %49 gibi düşük bir seviyede olduğu ülkede halkın büyük çoğunluğu tarımla uğraşıyor ve yoksulluk sınırı altında yaşıyor. Etiyopya’da doğum oranları çok yüksek ve 50 yıl önce 22 milyon olan ülke nüfusu günümüzde 100 milyonu geçmiş durumda. Afrika’nın en kalabalık 2. ülkesi olan Etiyopya’da aileye dayalı bir toplum yapısı var ve genelinde üç nesil aynı evde yaşıyor.

 80'den fazla etnik grubun bir arada yaşadığı Etiyopya'da özellikle müzik, bu etnik yapıdan dolayı en gelişmiş sanat dalı. Ülkenin her şehrinde onlarca farklı kültürden yerel müzikler dinlemeniz mümkün. Atletizm konusunda da dünyanın sayılı ülkelerinden biri olan Etiyopya, özellikle uzun mesafeli koşularda pek çok olimpiyat madalyası kazandı.

Sakin ve dost canlısı insanlar olan Etiyopyalılar; gürültüden, aşırı davranışlardan, çok parlak ve açık giysilerden hoşlanmıyorlar, ayrıca kutsal alanlara turistlerin saygı göstermesini istiyorlar. Diğer Afrika ülkelerindeki gibi baharatların ve acının yoğun kullanıldığı et yemeklerinin çok sevildiği ülkede Hint ve Asya mutfağının yanı sıra göçmenlerin çeşitli ülkelerden getirdiği yöresel lezzetleri de tadabilirsiniz.

Ekonomi

Afrika'nın en hızlı gelişen ekonomilerinden birine sahip olmasına rağmen Etiyopya'da hala büyük oranda yoksulluk var. Ülkenin gayri safi hasılasının %50’sini ve ihracatın neredeyse tamamını tarım ürünleri oluşturuyor, ayrıca iş gücünün %80’i tarım alanlarında çalışıyor. Su kıtlığı yaşanan ve sadece yağmur suyu ile sulanan tarım alanlarına sahip ülkede ilkel teknolojilerle tarım yapılıyor ve çoğunlukla mısır, arpa, darı, kahve, yağlı tohumlar, kavun gibi ürünler yetiştirilerek ihraç ediliyor. Hayvancılığın kırsal bölgelerde yaygın olduğu Etiyopya’da özellikle sığır, deve ve koyun çiftlikleri fazla.

Vahşi yaşam zenginliğinden dolayı son yıllarda ekolojik turizmin geliştiği Etiyopya, doğal kaynaklar açısından ise Afrika’nın en fakir ülkelerinden biri. Tuz madenlerinin çok olduğu ülkede demir, manganez, altın ve platin rezervleri de bulunuyor. İmalat sanayinin gelişmediği ve gayri safi milli hasılanın sadece %5’ini karşıladığı ülkede tekstil imalathaneleri fazla ve tekstil ürünleri çoğunlukla komşu ülkelere ihraç ediliyor. Teknolojik ürünler, araba, makine, yakıt ve ilaç ithal eden Etiyopya’nın 2019 yılı verilerine göre gayri safi milli hasılası 95 milyar dolar, yıllık kişi başına milli geliri ise ortalama 900 dolar civarında.

Vize Nasıl Alınır?

Etiyopya seyahat edecek siyah (diplomatik) pasaport sahibi Türk vatandaşları, 90 gün aşmayacak konaklamalar için vizeden muaf tutulurken; bordo, gri ve yeşil pasaport sahibi Türk vatandaşlarının ise Etiyopya vizesi alması gerekiyor. Başvurabileceğiniz vize seçenekleri arasında ise Etiyopya turistik vize, Etiyopya ticari vize ve Etiyopya özel amaçlı vize bulunuyor.

Kapıda vize uygulamasının olmadığı Etiyopya'da elektronik vize başvurusu yaparak vize işleminizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Vize başvurusunda istenen belgeler arasında ise 6 ay daha geçerliliği bulunan pasaport, son 6 ay içinde çekilmiş 2 tane biyometrik fotoğraf, Etiyopya vize başvuru formu, konaklama ve uçak rezervasyonları, banka hesap bilgileri, aşı karneleri ve uluslararası geçerliliğe sahip bir sağlık sigortası gibi çeşitli belgeleri var.

Genelde bir hafta içinde tamamlanan Etiyopya vize işlemleri tatil ve yoğun dönemlerde 2 haftaya kadar uzayabiliyor. Vizeler için belirlenen harç bedelleri aylık turistik vize için 120 dolar ve aylık ticari vize için ise 150 dolar civarında. Etiyopya’ya aktarmalı olarak gitmeyi planlıyorsanız, aktarma yapılacak ülke için de transit vize almanız gerekiyor, ayrıca ülkeye gitmeden önce Hepatit A, Hepatit B, tifo, meningokok menenjiti ve sarıhumma gibi hastalıklara karşı aşı olmanız istenebilir.

Türkiye Temsilcilikleri

T.C. Addis Ababa Büyükelçiliği

Posta adresi: Turkish Embassy, Bole Kifle Ketema, Kebele 03, House No. 018, P.O. Box 1506 Addis Ababa-Ethiopia

E-posta: embassy.addisababa@mfa.gov.tr

Telefon +251 11 661 23 21

Nöbetçi / Acil Durum Telefonu: +251 91 125 23 34 Faks: +251 116 62 95 17

Faks: +251 116 62 95 17

Para birimi