Sigorta şirketine nasıl dava açabilirim?

Sigorta şirketine poliçenizde yer alan hükümlere uymadığı gerekçesiyle dava açabilirsiniz. Ancak dava açmadan önce poliçenizi bir hukukçuya incelettirmeniz gerekir. Zira poliçede yer almayan bir hüküm nedeniyle tazminat almanız zorlaşır.

Poliçenizi inceletin

Öncelikli olarak poliçenizi bir bilene ya da hukukçuya inceletin. Sigorta şirketi poliçenizde yer alan hükümlere uygun davranmadıysa o zaman davayı açıp kazanma ihtimaliniz de yükselir. Ancak o poliçe imzalarken çok da önemsemediğimiz ve incelemeden imzaladığımız maddelerde, sizin aradığınız koşullar olmayabilir. Bu yüzden davaya kazanma ihtimaliniz zorlaşır. Poliçenizde yer alan hükümleri sigorta şirketinin yükümlülüklerini yerine getirmediği gerekçesiyle önce şirkete itiraz edip itirazınızın kabul edilmemesi halinde dava açabilirsiniz.

Dava açma süresine dikkat!

Bir avukat ya da işi bilen bir kişiden dava açabileceğinize dair onay aldınız o zaman dava açma sürelerini kontrol etmeniz gerekir. Dava açma süresi sigorta türüne göre değişiklik gösterebiliyor. Örneğin trafik kazalarında kazadan 3-4 yıl sonra talepte bulunmanız durumunda sigorta şirketi kaza masrafını karşılamaz. Bazı davalarda 4 yıla kadar dava açabilirsiniz ancak trafik sigortalarında bu süre çok uzundur.

Zaten trafik sigortasıanlaşmazlıkları için öncelikle Sigorta Tahkim Komisyonu’na başvurursunuz burada bazen anlaşmazlıklar çözümlenebiliyor. Yine açacağınız davaların zaman aşımı olabilir. Bu yüzden bu tip hukuki sorunlarda işini iyi bilen bir hukukçuya danışmanız daha doğru olacaktır.

Hamide Nazli
Hamide Nazli

İstanbul Üniversitesi Banka ve Sigortacılık mezunu. Lise yıllarından beri aktif olarak çalıştığı sigorta sektöründe deneyim kazandıktan sonra Enuygun’a Sigorta Uzmanı olarak katıldı. 2017 yılından beri sigorta kullanıcılarına iyi bir deneyim sunmak için çalışıyor.

Yorum Yap