Seyahat sigortasının süresi nasıl belirlenir?

Seyahat sigortasının süresi nasıl belirlenir?

Seyahat sigortasının süresi en az yapılacak seyahatin gün sayısı kadar olmalıdır. Örneğin 10 günlük bir seyahat söz konusu ise 1 haftalık bir poliçe ile sadece ilk 7 gün teminat altına alınmış olur. Geriye kalan 3 gün için herhangi bir teminat verilmeyeceği için sigortalının riskleri tamamen teminat altına alınmamış olur.

Seyahat süresinden daha fazla gün sayılı poliçe düzenlenmesinde ise herhangi bir sakınca yoktur. Hatta sık sık seyahat edenler yıllık ya da 3 aylık gibi çeşitli sürelere sahip seyahat sigortası yaptırarak birden fazla seyahati için tek poliçeye sahip olabilir.

 

Özellikle 3 ay, 6 ay ya da 1 yıllık gibi birçok seyahat için yapılan tek poliçelerde “azami kalış süresi” ya da “azami teminat süresi” gibi ibareler yer alır. Bu süre sigorta şirketine ya da poliçeye göre değişebilir. Örneğin azami teminat (kalış) süresi poliçede 6 hafta, 92 gün ya da herhangi bir başka süre ile sınırlanmış olabilir. Poliçe vadesi boyunca yapılacak seyahatin süresi belirtilen azami teminat süresinden fazla olursa sigortalının tüm kalış süresince oluşabilecek riskleri teminat altına alınamamış olabilir. Uzun süreli yapılacak seyahat sigortalarında bu hususa özellikle dikkat etmek gerekir. Azami kalış ya da azami teminat süresi her bir seyahat için ayrı ayrı hesap edilir.

Yurtdışı seyahatlerde, seyahat sigortası ile verilen teminatların başlaması için sadece yurtdışından çıkmış olmak yetmez. Teminatlar gidilen ülkeye resmi giriş yapılması ile başlar ve Türkiye’ye resmi olarak giriş yapılması ile sona erer.

ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.

x