Seyahat sigortalı kişi vefat ederse tazminat ödenir mi?

Seyahat sigortalı kişi vefat ederse tazminat ödenir mi?

Seyahat sigortası ile genellikle “sigortalının seyahati sırasında oluşacak sağlık problemleri” teminat altına alınır. Bu teminatlar ise satın alınan poliçeye göre değişiklik gösterebilir. En çok verilen teminatlar tıbbi danışma, acil durumlarda en yakın hastaneye nakil giderleri ve tedavi masraflarıyla ilgilidir. Sigortalıya sunulan teminat türleri ya da bu teminatlar kapsamında verilen hizmetler satın alınan poliçeye göre değişir.

 

Vefat tazminatı ise standart poliçelerde genellikle yoktur ama sigortalı dilerse poliçesinde bu durumu da teminat altına aldırtabilir. Vefat halinde yakınlara tazminat ödenmesi daha çok ferdi kaza sigortasının konusudur ama seyahat sigortasına da rahatlıkla ilave edilebilir.

Sonuç olarak, poliçesinde ilgili teminatı satın alanların yakınlarına vefat tazminatı ödenir, aksi halde ödenmez. Ancak birçok poliçe, sigortalının vefatı halinde cenazenin yurda havayolu ile nakli ya da cenazenin yurtdışında defnedilmesi sırasında oluşacak masrafları karşılar. Poliçe satın alınırken teminatların incelenmesi gerekir.

ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.

x