Konut Kredilerinde Hayat Sigortası Zorunlu mu?

Hayat sigortası primi; tazminat tutarı, sigortalı kalma süresi ve sigortalının yaşı arttıkça önemli bir rakama dönüşebiliyor. Özellikle konut kredilerinde tutar ve vade yüksek olduğundan, bu sigorta birçok masraf kaleminin önüne geçebiliyor. Peki ama yıllardır kredi alırken yaptırmaya alışkın olduğumuz hayat sigortası, konut kredilerinde de zorunlu mu?

  Zorunlu değil isteğe bağlı! Bu konuya ilişkin referans oluşturabilecek iki tane de resmi kaynak var. Bunlardan bir tanesi; Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından Resmi Gazete’de yayınlanan ‘Konut Finansmanı Kuruluşlarınca Verilecek Sözleşme Öncesi Bilgi Formu Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik’ içeriği. Bu yönetmelikte ‘formun önyüzünde yer alacak şekilde en az on altı punto ve koyu siyah harflerle hayat sigortası, konut sigortası gibi yapılması isteğe bağlı sigortaların yaptırılmasının zorunlu olmadığına dair ibarenin yazılması gerekmektedir’ ifadesi yer alıyor. Banka bu form aracılığıyla zorunlu olmadığını zaten açıkça belirtiyor. Sonuç: Seçim size ait!

Diğer referans ise, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un ‘Satıştan Kaçınma’ başlığı altında yer alan Aksine bir teamül, ticarî örf veya adet yoksa, satıcı bir mal veya hizmetin satışını o mal veya hizmetin kendisi tarafından belirlenen miktar, sayı veya ebat gibi koşullara ya da başka bir mal veya hizmetin satın alınmasına bağlı kılamaz. Diğer mal satışı ve hizmet sağlama sözleşmelerinde de bu hüküm uygulanır’ibaresi. Bu ifade, Tüketici Hakem Heyetleri’nin bu konuda müşteri lehine verilen kararlarına da kaynak oluşturuyor.

 

Banka dayatmadan da hayat sigortası yaptırılmasını talep edebilir elbette. Bu da bankanın en doğal hakkı. Geçmiş tecrübelerimiz, bu sigortanın vefat gibi olumsuz durumlarda birçok kişiyi kalan borç yükünden kurtardığını gösterdiği için aslında bizim tavsiyemiz de yaptırmanız yönünde. Ancak bilmelisiniz ki; konut kredilerinde hayat sigortası zorunlu değil, isteğe bağlı! Kendi arzunuzla yaptırmaya karar verdiyseniz, sigorta detaylarını öğrenmeyi ve poliçenizi bankadan istemeyi unutmayın! Zira bu konu ihmal edilebiliyor…

Betül Sungurlu
Betül Sungurlu

ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı

Yorum Yap
İlgili İçerikler