Kaskoda Hasar İkame Teminatı Gerekli mi?

Kaskoda Hasar İkame Teminatı Gerekli mi?

Kaskoda hasar ikame teminatı isteğe bağlı olarak poliçeye dahil edilen bir güvencedir. Kaskonuzun hasar ikame teminatı içermesi ise ileride ek prim ödeme ihtimalini ortadan kaldırır. Dolayısıyla  kasko poliçesi satın alırken bu teminatı ilave ettirmenizde, edilmediyse de yapmanız gerekenleri bilmenizde fayda var.

Herhangi bir hasar anında sigorta şirketinizin size ödediği tutar, aracınızın sigorta bedelinden  düşülür. Geriye kalan sigortalılık döneminizde kaskonuz eksik sigorta bedeli ile devam eder. Bundan sonraki süreçte, aracınızın tam hasara uğraması ya da çalınması gibi durumlarda  ise kalan sigorta bedeli üzerinden ödeme yapılır. Dolayısıyla gerçek kaybınız ödenmez.

Daha açık bir ifadeyle, aracınıza 25.000 TL sigorta bedeli ile kasko yaptırdınız. 2 ay sonra aracınız bir kazaya karıştı ve 4000 TL’lik hasarınız oluştu ve sigorta şirketiniz bu hasarı size ödedi. Bu tutar sigorta bedelinizden düşülür ve aracınız bundan sonraki dönemde 21.000 TL üzerinden sigortalı olur. Bunu düzeltmek için normal şartlarda, hasarınız için aldığınız tazminat ödemesinin ardından sigortacınızla görüşmeniz ve düşülen sigorta bedelini yeniden artırmak icin zeyilname yaptırarak ek prim ödemeniz gerekir.

Hasar ikame teminatınız varsa durum başka! Kaskonuz içine dahil edeceğiniz bu teminat ile yukarıda bahsi geçen durumlarda sigorta bedeli düşmez, her bir hasarınızdan sonra aracınız yine başlangıçtaki sigorta bedeli üzerinden kaskolu olmaya devam eder.  

Sonuç olarak kasko seçeneklerinizi değerlendirirken bu teminatın ilavesi halinde ne kadar prim artışı olacağını sormanızı tavsiye ediyoruz. Başlangıçta ilave ödeyeceğiniz küçük bir prim ile bu riskinizi de güvenceye alabilirsiniz.

ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.

x