Kasko Değerini kolayca bulun

Kasko Değer Listesi

Aracınızın marka, model ve üretim yılı bilgilerini seçerek kasko değerini görebilir ve sizin için en uygun kasko teklifini isteyebilirsiniz.


Kasko Değer Listesi Nedir?

Kasko değeri ya da kasko bedeli, Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği (TSRSB) tarafından araçların marka, model ve üretim yılına göre açıklanan bir miktardır. Kasko değeri aracınızın sigortalanması aşamasında ve ikinci el araç kredisi alımı sırasında baz alınan bir değerdir. Ses, iletişim ve görüntü cihazları ile standart dışı veya ilave olarak yer alan radyo-teyp, telefon, televizyon, klima gibi cihazlar için kasko bedeli ayrıca hesaplanır.

Kasko Değer Listesi Hakkında Sıkça Sorulanlar?

Kasko Değer Listesi hangi tarihten beri yayımlanmaktadır ve yayımlanma amacı nedir?

Kasko değer listesi Aralık 1987’den beri motorlu kara taşıtları sigortalılarının kasko poliçelerinin düzenlenmesinde yardımcı olmak amacıyla yayımlanmaktadır.

Aracıma mutlaka bu listedeki değer üzerinden mi kasko yaptırmalıyım?

Aracın genel durumuna, sigortalandığı tarihteki piyasa şartlarına göre listede gösterilen değerlerin altında veya üstünde bir bedelle de kasko yapılabilir.

Aracıma sonradan ilave ettirdiğim alüminyum jant, radyo teyp, klima gibi aksesuarlar bu listedeki değerlere dahil midir?

Araçlara sonradan ilave edilmiş aksesuarlar listedeki değerlere dahil olmayıp, bunların bedelleri sigortacı ile sigortalı arasında mutabık kalınarak belirlenir.

Aracıma kasko yaptırırken bu listedeki değer üzerinden sigorta ettirdim, aracım çalındığı veya pert olduğunda sigorta şirketi bana bu meblağı mı ödeyecek?

Kasko Sigortası Genel Şartları B.3. maddesi 3.3.1.2 bendi “Aracın tam ziyana uğraması halinde, sigortacının azami sorumluluk haddini geçmemek üzere, hasar anındaki sigorta değeri ödenir”, aynı maddenin 3.3.1.4 bendi ise “Aracın çalınması halinde, sigortacının azami sorumluluk haddini geçmemek üzere aracın çalınma günündeki değeri ödenir” şeklindedir. Bu madde uyarınca aracınız çalındığı veya pert olduğunda hasar tarihindeki değeri ödenir. Esas olarak sigorta şirketi zayi olan aracın eşinin temin edileceği meblağı ödemekle yükümlüdür.

Kamyonumu sigorta ettirirken bu listedeki değere kasası da dahil midir?

Kamyon ve benzeri araçlar için gösterilen değerler kasko değer listesinde aksi bir açıklama yoksa çıplak şasi değerler olup, aracınızın kasasına ait sigorta bedeli, sigortalı ve sigortacının mutabık kalması ile belirlenir.

Benim 20 yaşında bir aracım var, kasko yaptırmak istiyorum ama bu listede değeri yok, ben aracımı hangi değerden sigorta yaptıracağım?

Kasko Değer Listesinde son 15 model yılının değerleri yer almakta olup, daha eski model yıllarına ait araçların değerleri sigortalı ve sigorta şirketi ile mutabık kalınarak tespit olunur.

Bazen aracımın piyasa değeri bu liste ile çok yakın oluyor, bazen de listedeki değeri piyasanın üstünde veya altında kalabiliyor. Bu farkın sebebi nedir?

Ülkemizde oluşan çeşitli gelişmeler (ekonomik ve siyasi alanda olan gelişmeler, faiz ve döviz fiyatlarında oluşan dalgalanmalar, otomotiv sektörüne yeni vergilerin gelmesi veya oranların değişmesi, otomotiv firmalarının uyguladıkları satış kampanyaları gibi) bazı dönemlerde ikinci el oto piyasasında dalgalanmalara yol açabilmektedir.

Kasko Değer Listesi nasıl hazırlanmaktadır?

Kasko Değer Listesi, konusunda uzman profesyonel bir kurumun desteği ile TSRSB (Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği) tarafından hazırlanmaktadır.

Kasko Değer Listesinin hazırlanması yeni araç fiyatlarının kaydı ve ikinci el fiyatlarının belirlenmesi olmak üzere iki aşamadan oluşur.

Yeni araç fiyatları imalatçı ve ithalatçı firmalar ve bunların pazarlama şirketlerinden alınan fiyat listelerinden alınan değerlerden oluşturulur. Bu fiyat listelerinde yer alıp listede yer almayan araçlar, marka ve tip kodu verildikten sonra listeye girilir.

İkinci el fiyatları ise, ikinci el internet siteleri, haftalık ve aylık süreli yayınların takip edilmesi, günlük gazetelerin seri ilan sayfaları, açık oto pazarları ve galeriler, ticari araç pazarları, kurumsal olarak ikinci el alım-satımı yapan şirketlerden alınan listeler gibi kaynaklardan toplanan bilgiler ışığında hazırlanır.

Kasko Değer Listesi hangi sıklıkla yayımlanıyor?

Kasko Değer Listesi aylık olarak yayımlanmakta olup, yayımlanma periyodu Birlik Yönetim Kurulu tarafından değiştirilebilir.

Kasko Değer Listesinde kaç adet marka ve araç tipi vardır?

Şubat 2014 itibariyle listede 109 marka ve 13.865 farklı araç tipi mevcuttur.

x