Zimbabve Otelleri Ara

En uygun Zimbabve otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz Zimbabve otellerini listele.

Şehir, ilçe, tema, otel adı ara
Giriş ve Çıkış Tarihi
Giriş ve çıkış tarihini seçin
Konuk Sayısı
2 Yetişkin

Zimbabve Hakkında

Afrika’nın güneydoğusunda yer alan Zimbabve, hiçbir deniz veya okyanusla bağlantısı bulunmayan bir kara ülkesi. Resmi adıyla Zimbabve Cumhuriyeti olarak da bilinen ülkenin başkenti ise Harare.

Mozambik, Güney Afrika Cumhuriyeti, Zambiya ve Botsvana ile sınırları çevrelenen Zimbabve’nin adı yerel dilde ‘’Taş Evler’’ anlamına geliyor. Afrika’nın en büyük antik kalıntılarından bazılarına ev sahipliği yapan ülkenin nüfusu 13 milyona yaklaşıyor. Nüfusun büyük bölümünü Shona, Ndebele ve Chewa gibi yerel topluluklar oluşturuyor.

Ülkede geçmiş dönemlerde Avrupalı yerleşimciler de toplam nüfusta önemli bir paya sahip olsa da günümüzde Avrupalı halk gitgide azalmış ve toplam nüfusta %1’den daha az bir orana düşmüş durumda. Ülkede yaygın olarak görülen AIDS hastalığı ve çevre ülkelere yaşanan göçler Zimbabve nüfusunun azalmasına yol açan faktörler arasında.

Zimbabve’de halkın yarısından fazlası Hıristiyan. Bununla birlikte ülkede yerel Afrika dinlerine inananların sayısı da azımsanmayacak kadar fazla.

Herhangi bir denize ve okyanusa sınırı bulunmamasının da etkisi ile genelinde karasal ve tropikal iklim etkili olan Zimbabve’de yaz aylarında sıcaklık genellikle 25-30 derece arasında ölçülüyor. Kış aylarında ise sıcaklıklar genellikle çok düşmüyor. Ülkenin başkenti Harare’de yıl boyunca sıcaklık ortalama olarak 20-25 derece civarında. Zimbabve, elverişli iklim koşulları ile ziyaret için yılın neredeyse her döneminde uygun. Bununla birlikte eğer yoğun yağışların görüldüğü yağmur sezonunu tercih etmezseniz kasım ve mart ayları dışında kalan dönemlerde ülkeyi rahatlıkla ziyaret edebilirsiniz.

Zimbabve’nin en yüksek noktası aynı zamanda Mozambik sınırına yakın bir yerde bulunan ve ziyaretçilere etkileyici dağ manzaraları sunan Nyangani.

Zimbabve’de ekonomi diğer Afrika ülkeleri ile benzer şekilde genellikle tarıma dayalı. Ülkede en fazla yetiştirilen tarım ürünlerinden pamuk, tütün, buğday ve mısır aynı zamanda ticarette de önemli paya sahip. Ekonomik açıdan büyük zorluklar yaşanan ülkede enflasyon oranı da oldukça yüksek. Zimbabve dünyada enflasyonun en yüksek olduğu ülke olarak biliniyor.

Yaşanan tüm zorluklarla birlikte oldukça renkli ve heyecan verici bir kültürel zenginliğe sahip Zimbabve yıl boyunca çok sayıda festival ve kutlamaya sahne oluyor. Ülkede kutlanan bu festivaller arasında en ünlülerden bazıları Buddyz Sanat Festivali, Harare Caz Festivali, Harare Uluslararası Sanat Festivali ve Kış Caz Müzik Festivali.

Genel olarak mısır ve patates ağırlıklı lezzetlerden oluşan Zimbabve mutfağında yemekler çoğunlukla elle yeniyor. Ülkenin en meşhur yemeklerinden biri ise yine bu malzemelerle hazırlanan ve ‘’sadza and stew’’ olarak anılan lezzet.

Zimbabve’de yaşanan yüksek enflasyon nedeniyle resmi para birimi bulunmuyor. Ülkede resmi işlemlerde genellikle Amerikan Doları kullanılıyor. Bu nedenle ülkeyi ziyaretiniz sırasında yanınızda Amerikan Doları bulundurmanızda yarar var.

Zimbabve Semtleri