Zambiya Otelleri Ara

En uygun Zambiya otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz Zambiya otellerini listele.

  • Otel Bul
  • Rezervasyon Sorgula
Şehir, ilçe, tema, otel adı ara
Giriş ve Çıkış Tarihi
Giriş ve çıkış tarihini seçin
Konuk Sayısı
2 Yetişkin

Zambiya Hakkında

Afrika’nın güneyinde bulunan ve resmi adı ile Zambiya Cumhuriyeti olarak adlandırılan ülke kısaca Zambiya olarak biliniyor.

Uzun yıllar Birleşik Krallık’a bağlı bir sömürge olan ve sonradan bağımsızlığını kazanan Zambiya’nın sınır komşuları ise Tanzanya, Angola, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Mozambik, Malavi, Namibya, Botsvana ve Zimbabve.

Başkenti Lusaka olan ülkenin adı Zambezi Nehri’nden geliyor. Nyanja, Lunda, Bemba, Lozi ve Tonga gibi çok sayıda dilin konuşulduğu ülkede kırsal alanlara gidildikçe İngilizce’nin dışında farklı dil ve lehçelerle karşılaşmak da mümkün.

Ülkenin nüfusu yapılan son sayımlardan alınan verilere göre 17 milyona yaklaşıyor. Bu nüfusun büyük bir bölümünü Bantu ve Bemba gibi etnik gruplar, geride kalanları ise Rotse ve Tongalar oluşturuyor. Ülkede sayıları çok sınırlı olsa da Avrupalı göçmenler de özellikle Zambiya’nın büyük kentlerinde yaşamını sürdüren topluluklar arasında. Zambiya’da yaşayan halkın neredeyse tamamı Hıristiyan topluluklardan meydana geliyor. Ülkede Müslüman nüfus yok denecek kadar az. Hıristiyanlar arasında en yaygın mezhep ise Protestanlık.

Ülke nüfusu genellikle başkent Lusaka ve diğer büyük kentlerde yaşamını sürdürüyor. Başkentin dışında diğer büyük şehirden bazıları ise Ndola, Kitwe, Chingola ve Kabwe, Zambiya’da ekonomi ağırlıklı olarak yeraltı kaynaklarına dayanıyor. Ülke bakır üretimi ve ihracatında dünyanın en önemli merkezlerinden biri olarak kabul ediliyor. Kobalt ve bakır gibi madenlerin dışında tarım da Zambiya ekonomisine önemli bir gelir kaynağı sağlıyor. Ülkede yetiştirilen ürünlerden bazıları pamuk, tütün ve mısır. Ülkede ayrıca şeker üretimi de önemli bir ticari faaliyet alanı.

Zambiya’da iklim mevsimlere ve yüksekliğe göre değişiklik gösteriyor, Ülkede sıcak ve kurak, yağışlı ve serin olmak üzere üç farklı mevsim yaşanıyor. Yıl boyunca sıcaklık ortalaması genellikle 15 ve 33 derece arasında değişiklik gösteriyor. Ülkeyi yılın tamamında rahatlıkla ziyaret edebilirsiniz. Bununla birlikte eğer doğanın sunduğu muhteşem görüntülere tanık olmak ve bu benzersiz manzaraları fotoğraflamak isterseniz sonbahar dönemini rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

Yaşanan ekonomik zorluklara karşın dünyanın en renkli ülkelerinden biri olan Zambiya’da yılın neredeyse tamamında birbirinden renkli ve eğlenceli festivaller düzenleniyor. Ülkede kutlanan bu festivaller arasında şubat ayında katılımcıları buluşturan Ncwala ve temmuz ayında coşkulu görüntülere sahne olan Umutomboko en ünlü ve görülmeye değer seçenekler arasında.

Ülkede en sık yetiştirilen ürünlerden olan mısır aynı zamanda Zambiya mutfağında sunulan birçok lezzetin de ana malzemesini oluşturuyor. Ülkede darı ve mısırla hazırlanan bir çeşit lapa tavuk veya balıkla birlikte tüketiliyor. Ekonomik olarak zorlanan bölgelerde ise daha çok kurutulmuş balık veya bamya ve lahana gibi sebzeler tercih ediliyor.

Ülkede özellikle temiz içme suyu bulmak birçok bölgede ziyaretçileri en fazla zorlayan konuların başında geliyor. Bu nedenle otelinizden ayrılmadan yanınıza temiz içme suyu almanız tavsiye ediliyor.