Velingrad Otelleri Ara

En uygun Velingrad otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz Velingrad otellerini listele.

Şehir, ilçe, tema, otel adı ara
Giriş ve Çıkış Tarihi
Giriş ve çıkış tarihini seçin
Konuk Sayısı
2 Yetişkin

Velingrad Hakkında

Velingrad, güzel doğası ve sayısı 70’in üzerinde maden suyu kaynağıyla ‘Balkanların SPA Başkenti’ olarak da anılan bir Bulgaristan şehri. Rodop Dağlarındaki Chepino Vadisi’nin batı kıyısında, Sofya’ya 130, Filibe’ye ise 80 kilometre mesafede bulunan bu güzel, kent Balkanlar’daki en önemli ‘balneolojik’ beldelerden de biri.

Velingrad, 1948 yılında Kamenitsa, Chepino ve Ladzhene adındaki üç yerleşimin birleşmesiyle kuruluyor. Kuruluşundan günümüze kadar geçen zamanda da Batı Rodop’taki küçük bir kasabadan Bulgaristan’ın en popüler turistik beldesine dönüşüyor. Çam ormanlarının taze kokusunu iliklerinize kadar hissedeceğiniz kentin en büyük hazinesi maden suyu kaynakları. Sıcaklığı 27 ila 94 santigrat arasında değişen bu doğal kaynaklar, Güney Bulgaristan’ın en büyük jeotermal kaynakları. Roma döneminden bu yana kullanılan şifalı sularının mide, bağırsak, solunum ve sinir hastalıkları gibi birçok rahatsızlığa iyi geldiği biliniyor.

Velingrad’ın doğasının çeşitliliği de oldukça çekici. Kent civarında UNESCO tarafından korunan 15 doğal park bulunuyor. Batak, Dospat ve Belmeken barajlarında ise balık avı yapılabiliyor. Bulgaristan’ın diğer bölgelerine göre daha fazla güneşli gün geçiren kentte yıl boyunca her mevsim tatil yapabiliyorsunuz. Yaz aylarında mineral açık yüzme havuzlarında yüzebiliyor, kış aylarında ise karla kaplı dağ başlarının eşsiz manzarasını izleyebiliyorsunuz. Kentin en güzel kesitlerinden biri de Bulgaristan’ın en büyük karstik kaynaklarından biri olan Kleptuza Gölü. Şehrin sonunda bulunan göle yeşil çam ormanları arasından yürüyerek ulaşabiliyorsunuz. Velingrad’ın en önemli kültür anıtı 1136 metre yükseklikteki bir kaya üzerine inşa edilmiş, Orta Çağ’dan kalma Tsepina Kalesi.  Kentin en ilginç müzesi ise Tarih Müzesi olup, müzede Bulgaristan’ın boyalı Paskalya yumurtalarının en zengin sergisiyle karşılaşıyorsunuz. Kente 35 kilometre uzaklıktaki Pobit Köyü yakınlarındaki Rus bebeklerine benzeyen Kamak adındaki kaya oluşumu ve 13 kilometre güneybatısındaki sarkıtları, dikitleriyle ünlü Lepenitsa Mağarası ise mutlaka görün diyeceğimiz yakın konumdaki yerlerden.

Velingrad’a gitmek için inebileceğiniz en yakın havalimanı yaklaşık 100 kilometre mesafede bulunan Filibe şehrindeki Plovdiv Havaalanı. Havaalanından otobüs, servis, taksi veya araç kiralayarak şehre ulaşabiliyorsunuz.