Urla Otelleri Ara

En uygun Urla otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz Urla otellerini listele.

Urla Hakkında

Geçmişin ihtişamını taşıyan tarihi yapıları ve insanın içini açan üzüm bağları ile meşhur Urla, İzmir çevresinde huzuru arayanlar için tam anlamıyla doğru adres. Kent merkezinden hareket eden dolmuşlarla yaklaşık 1 saat içinde ulaşılabilen ilçede gezerken binlerce yıllık tarihin ve sessiz atmosferin tadını çıkarabilirsiniz.  

Urla’da konaklama için tercih edebileceğiniz tesisler arasında küçük ölçekli butik İzmir otelleri hayli yaygın. Ayrıca fiyat konusunda avantaj sağlayan Urla pansiyonlarına da rezervasyon yaptırabilirsiniz. Urla sahilinde bulunan tesislerde kaldığınızda sabah gözlerinizi masmavi deniz manzarası ile açmanın ayrıcalığını yaşayacaksınız. İlçenin tesislerinde yüzme havuzu, güneşlenme terası, bahçe ve hızlı giriş gibi olanaklar genellikle Urla ziyaretçilerine sunuluyor. 

Urla’yı ziyaret ettiğinizde Çeşmealtı ve İskele Mahallesi başta olmak üzere ilçenin popüler noktalarını gezdikten sonra merkezde bulunan restoranlarda oturarak enfes Ege yemeklerinin tadına bakmayı ihmal etmeyin. Üstelik taş fırında pişen pizza ve pideler de son yıllarda Urla’nın gözde tatları arasında yerini aldı bile. Anadolu yarımadasının en eski limanlarından birine ev sahipliği yapan ilçede zeytinyağı üretimi son derece önemli yer tutuyor. Urla’da gezerken buram buram Ege kokan zeytinyağlarından veya zeytinyağlı sabunlardan satın alarak sevdiklerinizi mutlu edebilirsiniz.  

Eski medeniyetlerin izini sürmek isteyen Urla ziyaretçileri Klazomenai Antik Kenti’ni ilçeye geldiklerinde mutlaka görmeliler. Günü civardaki antik yerleşimleri ve bağları gezerek geçirdikten sonra ise liman çevresinde vereceğiniz yemek molası ile gün batımı manzarasına karşı dinlenebilirsiniz. Özellikle yaz aylarında Urla’nın huzurlu atmosferini solurken tadını çıkarabileceğiniz diğer bir harika aktivite ise dondurma yemek. Damla sakızı, kavun, karadut ve çikolata gibi aromalar ilçede hayli revaçta. 

Rotanızı merkezde yer alan Urla Sanat Sokağı tarafına doğru çevirdiğinizde yan yana dizilen galeriler ile butikleri göreceksiniz. Yaz aylarında gerçekleşen festivaller sayesinde iyice şenlenen sokakta kahve eşliğinde sohbet için ideal mekanlar ziyaretçileri bekliyor. Malgaca Pazarı adıyla bilinen yerel pazar ise Urla civarında yetişen taze sebzelerden satın alırken ilçe halkıyla sohbet etmek isteyenler için ideal bir adres. Ayrıca Türk edebiyatının usta kalemlerinden Necati Cumalı’nın dünyaya gözlerini açtığı ev de yine burada görülebilecek gözde duraklardan.  

Urla'nın çevresine yerleşen köyler, en az ilçe merkezi kadar renkli ve ilgiye değer. Barbaros, Balıklıova ve Germiyan gibi isimlerle anılan köylerin her biri adeta saklı kalmış hazine gibi. Üstelik Urla köylerinin pek çoğunda yazın deniz keyfi yapabilir, diğer mevsimlerde ise yöresel zeytinleri ve enfes zeytinyağlarını tadabilirsiniz. 

Türkiye’nin neredeyse her şehrinden İzmir’e ve sonrasında tarihi ilçe Urla’ya otobüsle yolculuk yapılabiliyor. Ankara, İstanbul ve Hatay gibi merkezlerden şehre düzenlenen uçak seferleri ise ziyaretçilere ulaşım anlamında farklı bir seçenek sağlıyor. 

Urla Galeri

Urla Seyahat Yazıları

x