Uçhisar Otelleri

En uygun Uçhisar otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz Uçhisar otellerini listele.

Uçhisar Hakkında

Nevşehir'e bağlı köylerden Uçhisar yöre halkı tarafından Kapadokya'nın Çatısı, Kapadokya'nın Tepesi, Kapadokya'nın Zirvesi gibi isimlerle de anılır. Köyün temek geçim kaynağı tarım olsa da turizm her geçen yıl Uçhisar ekonomisinde kendisine daha fazla yer bulur.

Uçhisar Kapadokya bölgesinin en yüksek noktasını oluşturur. Bu nedenle hem Kapadokya Vadisi'nden Uçhisar'ın manzarasını izlemek hem de Uçhisar'dan peribacalarıyla süslenmiş Kapadokya'nın manzarasını izlemek ayrı keyifli olur.

Uçhisar Kalesi, gerek tarihi gerek ilginç mimarisi ile yörenin en önemli öğesi konumunda bulunur. Bölgede Hıristiyanlık'ın yayılmaya başladığı ancak yönetim tarafından yasaklandığı dönemlerde bu kale bir sığınak olarak kullanılmış ve kale içerisinde çeşitli gizli odalar, tüneller ve yollar oyulmuştu. Kalenin üst bölümünde ise üç ayrı mezar bulunuyor. Karakale ve Güvercinlik Vadisi de yörede görülmesi gereken en güzel yerlerden. Uçhisar'ın hemen ardında başlayan ve Unesco Mirasları Listesi'nde yer alan Göreme Milli Parkı mutlaka gezilmeli.

Bağcılığın yaygın olduğu yörede ev yapımı şarap geleneği çok yaygın ve alkol tüketen Uçhisar ziyaretçilerince kaçırılmaması gereken bir tat. Uçhisar ve çevresinde balon turları düzenleyen çok sayıda firma bulunur. Bunlardan birisine katılmak ya da günün en erken saatlerinde yapılan balon turunun gökyüzünde oluşturduğu görsel şöleni izlemek ziyaretçiler için güzel bir aktivite alternatifi.

Uçhisar'da karasal iklimin etkileri görülür. Bahar ayları yöreyi gezmek için en ideal zaman olarak kabul edilir. Bölgedeki konaklama merkezlerinin doğa ve kültür turizmine alternatif olarak geliştirdikleri şömine, şarap ve kar manzarası eşliğinde dinlenmeye yönelik kış turizmi Uçhisar'ı ziyaret etmek için kış aylarını tercih ettirebilir. Ancak özellikle temmuz ve ağustos ayı başta olmak üzere sıcak ve kurak yaz ayları yöreye gitmek isteyen ziyaretçilere tavsiye edilmez.

Uçhisar Galeri

Uçhisar Seyahat Yazıları

x