Tunus Otelleri Ara

En uygun Tunus otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz Tunus otellerini listele.

Şehir, ilçe, tema, otel adı ara
Giriş ve Çıkış Tarihi
Giriş ve çıkış tarihini seçin
Konuk Sayısı
2 Yetişkin

Tunus Hakkında

Homeros’un ünlü destanı Odysseus’ta “lotus yiyenler ülkesi” olarak anlatılan, Akdeniz’in büyüsünü ve kültürünü en iyi şekilde yansıtan Tunus, tarihi ve kültürel değerleri açısından çok zengin bir ülke. Milattan önce 814 yılında Fenikeliler tarafından kurulan Kartaca'dan bugünlere ulaşan Tunus'un kültürel mirasının temelleri de bu döneme uzanıyor. Bu tarihten sonra Kartaca, birçok kez el değiştirdikten sonra 75 sene boyunca Fransa’nın kolonisi olarak tarihte var olabilmiştir. 1963 senesinde ise bağımsızlığını ilan ederek devlet ülkesi haline gelen Tunus’ta konuşulan resmi dil her ne kadar Arapça olsa da Fransızca konuşan Tunus yerlisi de bir hayli fazla.

Ülkenin her noktasında Fenike, Roman, Bizans, Arap, Osmanlı ve Fransız kültürlerinin etkilerini, etkileşimlerini ve eşsiz uyumunu Tunus’un geleneksel kıyafetlerinde, yemeklerinde, turistik bina ve yerlerinde; kısacası hemen hemen her köşesinde görmeniz mümkün. Nüfusu 11 milyona yakın ve başkenti Tunus olan ülkenin diğer önemli şehirleri arasında ince kum plajlarıyla ün salmış Hammamet, Sfax, Susa (Sousse), Kartaca ve Bizerte yer alıyor. Tam bir tarım ülkesi olan Tunus’un % 60’a yakın bir kısmı tarıma elverişli topraklardan oluşuyor. Zeytincilikte ise bir dünya markası haline gelen Tunus, bu konuda dünya sıralamasında da ilk ona giriyor.

Bunun dışında ülke, gelirinin büyük bir bölümünü turizm sektöründen karşılıyor. En önemli gelir kaynağının turizm olmasından dolayı ülkede günün 24 saati hayat devam ediyor. Gece eğlenceleri, organizasyon ve etkinlikler, festivaller, ülke turizmini günden güne daha da geliştiriyor. Kullandıkları resmi para birimi ise Tunus dinarı. Tunus’un kuzeyinde kış ayları yağışlı ve ılıman; yazları ise kuru ve sıcak geçiyor. Güney bölgesinde ise çöl iklimi hakim.

Sınır komşuları Cezayir ve Libya olan ülke, bulunduğu coğrafi bölgede turizm ve diğer sektörler anlamında en gelişmiş ülkelerden biri olarak sayılıyor. Böylesine renkli bir kültüre sahip olan ülkenin festivalleri de oldukça hareketli gösterilere ev sahipliği yapıyor. Geleneksel kıyafetler ve danslar eşliğinde adeta bir renk cümbüşü haline gelen festivallerin en ünlüsü; mart ve kasım aylarında düzenlenen Tunus Sahra Çölü Festivali. Geleneksel Tunus mutfağındaki yemeklerin çoğu, Türk ve Akdeniz mutfağıyla da benzerlik gösteriyor. En çok önem verilen ve tüketilen besin maddesi ise ekmek. Hatta “tabouna” adı verilen köy ekmeği, neredeyse bütün Tunus yemeklerinin yanında ikram ediliyor. Tunus yemeklerinin birçoğu etli ve en ünlü yemekleri, safranlı pilav, ince bulgurlu çorba ve kuskus.

Tunus’a seyahat etmek için Enuygun.com'dan uçak bileti karşılaştırması yaparak, en uygun uçak biletini bulabilir ve kısa bir sürede satın alabilirsiniz. Türk vatandaşlarının ziyaret süresi 3 aydan az olmak şartıyla ülkeye girişte vize alması gerekmiyor.

Tunus Semtleri