Tacikistan Otelleri Ara

En uygun Tacikistan otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz Tacikistan otellerini listele.

Şehir, ilçe, tema, otel adı ara
Giriş ve Çıkış Tarihi
Giriş ve çıkış tarihini seçin
Konuk Sayısı
2 Yetişkin

Tacikistan Hakkında

Orta Asya’da yer alan ve hiçbir denize kıyısı olmayan bir kara devleti olan Tacikistan, resmi adı ile Tacikistan Cumhuriyeti olarak da anılıyor.

Özbekistan, Kırgızistan, Çin Halk Cumhuriyeti ve Afganistan ile sınır komşusu olan Tacikistan’ın başkenti ise aynı zamanda ülkenin ün ünlü ve gelişmiş şehri olan Duşanbe.

Ülkenin nüfusu yapılan son sayımlara göre 9 milyona yaklaşıyor. Tacikistan’da yaşamını sürdüren nüfusun neredeyse tamamını Tacik kökenliler oluşturuyor. Tacikistan topraklarında yaşayan diğer etnik gruplardan bazıları ise Özbekler ve Ruslar. Tacikistan’da halkın hemen hemen tamamı Müslüman. Bununla birlikte sayıları nüfusa oranla çok az olsa da ülkede Hıristiyanlık inancına sahip ve diğer dinlere mensup halklar da yaşıyor.

Tacikçe, Tacikistan’ın resmi dili. Aynı zamanda Rusça da ülkede konuşulan yaygın diller arasında yer alıyor. Tacikistan’da geçerli olan milli para birimi ise somoni. Yapılan araştırmalara ve kazılara göre Tacikistan’da ilk yerleşimin izleri bundan 6.000 yıl öncesine tarihleniyor. Ahameniş, Makedon, Moğol ve Rus İmparatorluğu’nun hâkimiyet altına aldığı bölge sonraki dönemlerde Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’ne katılmış ve sonrasında Sovyetler Birliği’nin dağılması ile bağımsız bir ülke haline gelmiştir.

Hiçbir denize veya okyanusu kıyısı bulunmayan ülkede sert karasal iklim etkisini gösteriyor. Özellikle yüksek kesimlerde Pamir Dağları dolaylarında kutup iklimi ve kısmen çöl ikliminin etkisini görmek mümkün. Tacikistan ziyareti için en ideal dönemlerse sert geçen kış aylarının dışında kalan ılıman ve sıcak yaz dönemi. İlkbahar ve sonbahar ise yazdan sonra ülke ziyareti için uygun sayılabilecek diğer zaman aralıkları.

Tacikistan’da görülmeye değer güzelliklerin başında ülkenin neredeyse tamamına yayılan muhteşem dağ ve doğa manzaraları geliyor. Başkent Duşanbe’de yer alan ve aynı zamanda Tacikistan para birimine adını veren Şah İsmail Somoni’nin heykeli ise ülkede görülmesi gereken başlıca eserlerden sadece biri.

Sanayi ve ticari yaşamı çok gelişmemiş ülkelerden biri olan Tacikistan’da ekonomi genel olarak tarım ve hayvancılık temelli. Ülkede yetiştirilen tarım ürünlerinden bazıları ise pamuk, buğday ve tahıl ile kavun ve üzüm gibi meyveler.

Tacikistan’da ayrıca hayvancılık da ülke ekonomisinde önemli bir yere sahip alanlardan biri. İpekböceği ve küçükbaş hayvan ticareti ülkeye yurt dışından gelir sağlayan faaliyetlerin başında geliyor. Ülkede ayrıca çeşitli madenler ile petrol ve hidroelektrik enerji üretimi de Tacikistan ekonomisi için gelir yaratan ticaret kollarından birkaçı.

Genellikle pirinç ile hazırlanan yemekleri ile bilinen Tacik mutfağında ‘’plov’’ olarak anılan pilavlar oldukça meşhur. Ülkede ayrıca başta kefir olmak üzere süt kullanılarak hazırlanan çok sayıda lezzeti de sofralarda bulabilirsiniz. Yemeklerden sonra ise Tacikistan’ın en ünlü lezzetlerinden biri olan çayı bölgelere göre farklılık gösterebilen tadı ve sunumu ile deneyebilirsiniz.

Tacikistan Semtleri