Sur Otelleri Ara

En uygun Sur otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz Sur otellerini listele.

Şehir, ilçe, tema, otel adı ara
Giriş ve Çıkış Tarihi
Giriş ve çıkış tarihini seçin
Konuk Sayısı
2 Yetişkin

Sur Hakkında

İsmini şehrin tarihi savunma duvarlarından alan Sur,  Diyarbakır’a bağlı bir ilçe. Dicle Nehri’nin kıyısında kurulan ilçenin tarihinin yaklaşık 8 bin yıl öncesine uzandığı tahmin ediliyor. Bu özelliği sayesinde Sur, hem Diyarbakır’ın hem de tüm Güneydoğu Anadolu’nun en eski yerleşimleri arasında gösteriliyor. Tarih boyunca pek çok farklı medeniyeti kucaklayan ilçede Hititler, Persler, Romalılar, Medler, Anadolu Selçukluları ve Osmanlılar hakimiyet kurdu. Bölgede kurulan her bir medeniyet, bir öncekilerden aldığı mirası koruyarak ve ilerleterek bugünkü Sur ilçesini meydana getirdi.

İlçede gezerken şehrin eski surlarının yanı sıra  Meryem Ana Kilisesi, tarihi Diyarbakır evleri, Hz. Süleyman Camii, On Gözlü Köprü, Diyarbakır Ulu Camii ve Nebi Camii gibi eserleri görme şansınız var. Özellikle son dönemlerde kentsel dönüşüm ve yenileme çalışmalarıyla isminden söz ettiren ilçenin çehresi hızla değişime uğruyor. Nüfusu 120 bine yaklaşan Sur’un parklarında Diyarbakır’ın yeşil atmosferini yaşayabilirsiniz. Ahmet Arif ve Ziya Gökalp’in müze olarak kullanılan evlerini gezerek ünlü şairlerin geçmiş yıllardaki yaşamına şahitlik etme fırsatını bulabilirsiniz.

Çevredeki yerel lokantalarda ise enfes tatlarıyla meşhur Güneydoğu Anadolu mutfağının yemeklerini tadabilirsiniz. İlçeye ulaşmak için en pratik ve kolay yöntem, kuşkusuz önce İstanbul başta olmak üzere büyük şehirlerden Diyarbakır Havalimanı’na uçmak. Daha sonra havalimanı terminalinden servis araçları veya taksilerden yararlanarak Sur ve civarına rahatlıkla gelmeniz mümkün. Üstelik havalimanında özellikle çevre ilçelere gideceklere kolaylık sağlayan kiralık araç seçenekleri de mevcut.

Önemli Noktalar