Sultanahmet Otelleri Ara

En uygun Sultanahmet otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz Sultanahmet otellerini listele.

Sultanahmet Hakkında

Her yıl hem yerli hem de yabancı çok sayıda turistin uğrak noktası olan Sultanahmet, hiç şüphe yok ki Türkiye’nin ve dünyanın en özel tarihi yerlerinden. Aynı zamanda bölgeye adını veren Sultanahmet Camii’nin yanı sıra Topkapı Sarayı, Ayasofya Müzesi ve Yerebatan Sarnıcı gibi pek çok tarihi yapıya ev sahipliği yapan bölgeyi hakkını vererek gezebilmek adına en az birkaç gününüzü buraya ayırmanız gerekiyor.  

Osmanlı’da olduğu gibi Bizans İmparatorluğu döneminde de önem taşıyan ve ‘’Hipodrom Meydanı’’ gibi farklı isimlerle adlandırılan Sultanahmet Meydanı’ndan gezinize başlayabilirsiniz. Günümüze sadece birkaç mozaiği  ulaşabilen ve ‘’Büyük Saray’’ olarak adlandırılan eski Bizans sarayı da bu bölgede yer alıyordu.

Dünyanın en eski katedrali olduğu söylenen ve aynı noktada tam 3 kez inşa edilen Ayasofya, önceleri kilise iken Osmanlı döneminde camiye çevrilen bir eser. Sonradan Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatıyla müzeye dönüştürülen yapı günümüzde halen müze olarak ziyaret edilebiliyor. Bizans İmparatorluğu’nun hüküm sürdüğü yıllarda imparatorluk kilisesi olan Ayasofya, aynı zamanda hükümdarların taç giyme törenlerine ev sahipliği yapan yer.  

Topkapı Sarayı’nın hemen girişinde bulunan ve Alman İmparatoru II. Wilhelm tarafından Osmanlı Devleti’ne hediye edilen Alman Çeşmesi ise bölgedeki dikkat çekici bir diğer eser. Almanya’da yaptırılan çeşme sonrasında İstanbul’a getirtilerek 1900 yılında Sultanahmet’teki yerine yerleştirildi.  

Sultanahmet geziniz sırasında ayrıca Osmanlı sultanlarının yüzlerce yıl boyunca dünyaya hükmettikleri Topkapı Sarayı’nı muhakkak ziyaret etmelisiniz. Sarayın görkemli giriş kapılarından adımını attığınız andan itibaren içerideki devasa bahçeler, köşkler ve Kutsal Emanetler Dairesi gibi özel bölümler karşısında büyüleneceğinizden hiç şüpheniz olmasın. Çok geniş bir arazi üzerinde kurulan Topkapı Sarayı’nı gezmek için en az birkaç saatinizi tamamen buraya ayırmanız gerekecek. Ancak saray içinde göreceklerinizin kesinlikle bu zamana değeceğine emin olabilirsiniz. Eğer Müzekart’ınız varsa, Topkapı Sarayı’na kartınızla girebilirsiniz ancak sarayın bazı bölümlerinde Müzekart geçerli değil.

Sultanahmet'te gezerken ayrıca Selçuklu ve Osmanlı döneminden bugüne miras kalan eski halıları görmek için Halı Müzesi’ni ziyaret edebilir, günümüzde halen ibadete açık olan Sultanahmet Camii’nin enfes mimarisi karşısında büyülenebilir, Bizans döneminde İstanbul’un su ihtiyacını karşılama amacıyla yaptırılan Yerebatan Sarnıcı’nı görebilirsiniz.  

Beyazıt’ta bulunan Kapalıçarşı ve Eminönü’nde yer alan Mısır Çarşısı gibi diğer turistik noktalara oldukça yakın olan Sultanahmet ve civarında gezerken Osmanlı döneminde saray bahçesi olan Gülhane Parkı’nı görmeden bölgeden ayrılmayın. Baharda açan rengarenk lale ve güllerle renkli görüntüler vaat eden parkta çay içerek İstanbul manzarasını seyredebilirsiniz. Yine bahar ve yaz aylarında parkın çimlerine uzanarak dinlenmek Sultanahmet gezisi sonrasında üzerinizde oluşacak tatlı yorgunluğu atmak adına ilaç gibi gelecek.

Sultanahmet ve civarına gelip de köfte yemeden buradan dönmek olmaz. Tarihi semtin meşhur köftesini meydanın hemen çevresini saran restoranlarda tatma şansınız var. Sultanahmet’teki restoranlarda meşhur şiş kebap, tavuk şiş ve künefe gibi Türk mutfağının olmazsa olmaz lezzetlerinden nefis örnekler sizi bekliyor olacak. Yaz aylarında ise meşhur Maraş dondurmasıyla serinleyerek rahatlayabilirsiniz. Yemek sonrasında Türk kahvesi keyfi ise tam bir Sultanahmet klasiği. Özellikle Tarihi Yarımada’yı kuş bakışı seyredebileceğiniz mekanlardan birine geldiğinizde gün batımı İstanbul’un eşine az rast rastlanır günbatımı manzarasının keyfine varabilirsiniz. Sultanahmet’i ve çevresinde bulunan ünlü tarihi eserleri kendiniz de gezebilirsiniz ancak özellikle Osmanlı ve Bizans tarihi konusunda uzmanlaşmış rehberlerle birlikte gezdiğinizde bölgeden çok ayrı bir haz alacağınızı unutmayın.  

Üstelik Sultanahmet’te aralarında eski bir hapishaneden dönüştürülen lüks otelin de bulunduğu pek çok konaklama tesisi yer alıyor. Küçük pansiyonlar, oteller ve pansiyonlar arasından bütçenize uygun olanı tercih ederek rezervasyon yaptırabilirsiniz. Ancak özellikle baharın gelmesiyle başlayan ve kışa kadar devam eden yoğun turizm sezonunda Sultanahmet otellerinde doluluk oranlarının hayli yüksek olduğunu anımsatmamız gerek. Seyahat tarihleriniz netleşir netleşmez Sultanahmet veya çevresinde kalacağınız otele rezervasyon yaptırarak terinizi garantileyebilirsiniz. Konaklama için Sultanahmet’i veya yakınlardaki semtleri tercih etmenin şüphesiz en büyük artılarından biri şehrin göz kamaştıran tarihi eserlerine kolayca hatta pek çoğuna sadece yürüyerek ulaşabilme rahatlığı. Sultanahmet’te de durağı bulunan tramvaya bindiğinizde ise Beyazıt, Laleli, Eminönü, Karaköy ve Kabataş gibi İstanbul’un diğer popüler semtlerinden bazılarına dakikalar içinde gelme şansı bulabilirsiniz.  

x