Sudan Otelleri Ara

En uygun Sudan otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz Sudan otellerini listele.

  • Otel Bul
  • Rezervasyon Sorgula
Şehir, ilçe, tema, otel adı ara
Giriş ve Çıkış Tarihi
Giriş ve çıkış tarihini seçin
Konuk Sayısı
2 Yetişkin

Sudan Hakkında

Kızıldeniz kıyısında yer alan Sudan, resmi adı ile Sudan Cumhuriyeti olarak da anılan bir Doğu Afrika ülkesi. Başkenti Hartum olan ülke, Orta Afrika Cumhuriyeti, Libya, Güney Sudan, Etiyopya, Eritre ve Çad ile sınır komşusu. Ülkenin merkezinde ise hem tarım hem de ekonomik faaliyetlerde önemli bir yere sahip olan Nil Vadisi yer alıyor.

Ülke topraklarında yaşam çok eskilere dayanıyor ve Sudan, Afrika’da uygarlığın ilk başlangıç noktalarından biri olarak kabul ediliyor. Sudan ayrıca çok geniş bir alana yayılan toprakları sayesinde yüzölçümü bakımından Afrika’nın en büyük 20 ülkesinden biri olarak kabul ediliyor.

Ülkenin resmi dili ve aynı zamanda halk arasında en yaygın konuşulan dil Arapça. Sudan’da Arapça dışında Nuban, Nübyece ve Beja gibi farklı diller de ülkenin farklı bölgelerinde konuşuluyor. Sudan’ın para birimi ise Sudan Sterlini. Eğer yanınızda dolar ve euro gibi dövizler varsa, büyük kentlerde birçok yerde kolayca ödeme yapabilirsiniz. Ancak küçük şehirlere ve Sudan’ın uzak bölgelerine seyahat edecekseniz Sudan Sterlini bulundurmanızda fayda var.

30 milyondan fazla nüfusa sahip Sudan’da halkın neredeyse tamamına yakın bir bölümü Müslüman. Bununla birlikte ülkede az sayıda Hıristiyan ve diğer dine mensup halklar da çok uzun zamandır yaşamlarını sürdürüyorlar.

Sudan’da iklim bölgelere göre önemli farklılıklar gösteriyor. Ülkenin kuzeyinde çok sıcak hava koşullarının hâkim olduğu çöl iklimi etkiliyken güney bölgelerde tropikal iklimi etkisini hissettiriyor. Yılın bazı dönemlerinde ülkede yoğun kum fırtınaları da yaşanabiliyor. Bu nedenle seyahatiniz öncesinde araştırma yaparak hazırlıklarınızı tamamlamanızda fayda var.

Ülkenin başkenti Hartum dışında diğer önemli şehirler ise aynı zamanda başkente çok yakın bir mesafede yer alan Omdurman ve Sudan'ın en büyük liman şehri olarak bilinen Port Sudan.

Ekonomisi madenlere ve tarım ürünlerine dayalı olan Sudan’da en önemli yeraltı zenginlikleri arasında petrol, altın, gümüş ve çinko ilk sıralarda yer alıyor. Tarım ürünlerinde ise diğer Afrika ülkeleri ile benzerlik gösteren ülkenin başlıca ürünleri arasında pamuk, şekerkamışı, patates, muz ve mango sayılabilir.

Ülkeyi ziyaret etmek için yılın neredeyse tamamı elverişli olsa da 1 Ocak’ta kutlanan Bağımsızlık Günü ve Ramazan ile Kurban Bayramı dönemlerinde daha hareketli bir ortam hâkim.

Sudan’da yemek kültürü de diğer Arap ülkelerinden çok farklı değil. Ülkede çok çeşitli ve lezzetli pilavlar ile tavuk ve kuzu etinin farklı alternatiflerini hemen her bölgede bularak tadabilirsiniz. Yeme içme konusunda özellikle Avrupa’dan gelen ziyaretçileri en fazla zorlayan konulardan biri de elle yeme alışkanlığı. Çatal ve kaşık ülkede neredeyse hiç kullanılmıyor ve bunların yerine elle yemek tercih ediliyor. Ülkenin güney bölümlerine yolculuk yaparken dikkatli olmalı ve yanınızda mutlaka yerel bir rehberle seyahat etmelisiniz.

Sudan Ülke Rehberi