2. Sayfa Stavanger Otelleri Ara

En uygun Stavanger otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz Stavanger otellerini listele.

Şehir, ilçe, tema, otel adı ara
Giriş ve Çıkış Tarihi
Giriş ve çıkış tarihini seçin
Konuk Sayısı
2 Yetişkin

Stavanger Hakkında

Norveç’in batısında, Kuzey Denizi kıyılarında yer alan liman kenti Stavanger, ülkenin dördüncü büyük şehridir ve ‘enerji başkenti’ olarak adlandırılmaktadır. Kuzey Denizi’ndeki zengin petrol yataklarının 1969 yılında keşfedilmesi ve işlenmeye başlamasıyla birlikte dünyanın en önemli petrol kentleri arasında yerini almıştır. Petrol endüstrisinden önce balıkçılık ve konserve merkezi olarak bilinen şehir, 1900’lerde Avrupa’nın en büyük sardalya balığı tedarikçisi konumundayken, zaman içerisinde, bu alandaki üretim ve faaliyetlerini durdurmuştur. Balıkçılık endüstrisindeki son fabrika 2002 yılında kapanmıştır. Liman yakınındaki en büyük üretim tesisi, bugün Konserve Müzesi olarak varlığını sürdürmektedir.

Önemli petrol platformları ve buna bağlı endüstrilerle gelişmiş bir sanayi kenti olan Stavanger, tarihi ve Norveç’e özgü doğal dokusuyla da ilgi çekicidir. Kentin ortasında büyük bir yapay göl yer almaktadır. Adını Norveçli şair Alexander Kielland’dan alan park, şehrin en eski parkıdır. Stavanger’in tarihi bölümü olan Gamle Stavanger’de 18. ve 19. yüzyıllardan kalma ahşap evler, en dikkat çekici turistik bölgedir.

Büyük seyahat gemilerinin uğrak noktası olan kentte ayrıca Stavanger Kilisesi, Petrol Müzesi, Konserve Müzesi ,The Rogaland Sanat Müzesi ve Tungenes Denizfeneri şehrin başlıca turistik gezi noktalarıdır. Stokkavatnet ve Preikestolen ise kent yakınlarındaki ilgi çekici doğal oluşumlardır. Ilıman iklim etkilerinin görüldüğü şehir yıl boyunca rüzgarlı ve yağışlıdır. Stavanger Havaalanı kentin 11 km. güneybatısındadır.