Slovenya Otelleri Ara

En uygun Slovenya otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz Slovenya otellerini listele.

Şehir, ilçe, tema, otel adı ara
Giriş ve Çıkış Tarihi
Giriş ve çıkış tarihini seçin
Konuk Sayısı
2 Yetişkin

Slovenya Hakkında

Resmi adıyla Slovenya Cumhuriyeti olarak bilinen Slovenya, Orta Avrupa’da yer alan küçük bir ülke. Hırvatistan, İtalya, Macaristan ve Avusturya ile komşu olan Slovenya’nın güneybatısında ise Adriyatik Denizi’ne kıyısı var.

Ülkenin başkenti aynı zamanda Slovenya’nın en kalabalık ve gelişmiş şehri olan Ljubljana. 1991 yılında bağımsızlığını ilan eden ülke, Avrupa Birliği başta olmak üzere birçok uluslararası organizasyona da üye.

Ülkenin adı yani Slovenya, Slav dilinde ‘’Slavların ülkesi’’ anlamına geliyor. Slovenya’da resmi dil Slovence olsa da Macarca ve İtalyanca da ülkenin birçok bölgesinde yaygın olarak konuşulan diller arasında. Ülkenin nüfusu 2 milyondan biraz daha fazla. Slovenya’da kullanılan resmi para birimi ise euro. 

Slovenya’da iklim bölgelere göre farklılık gösterse de genel olarak ülkede karasal iklimin izlerini görmek mümkün. Güneyde, Adriyatik Denizi kıyısında ise Akdeniz iklimi hüküm sürüyor ve bu bölgede hava biraz daha ılıman. Ülkenin kuzey bölgelerinde ise hava sıcaklıkları kış aylarında oldukça düşük seviyelerde seyrediyor ve bu bölgelerde kış döneminde kar yağışı da görülebiliyor.

Slovenya’da genel olarak ekonomi tarıma dayalı. En önemli tarım ürünleri ise buğday, patates, mısır ve çeşitli üzüm türleri. Ülkenin özellikle ünlü Maribor bölgesinde yer alan bağlarda yetiştirilen üzümlerden elde edilen şaraplar da ülke ekonomisinde oldukça önemli bir paya sahip. Ülkede ayrıca mobilya, kimya ürünleri ve tekstil sanayisi de son derece gelişmiş durumda.

Slovenya aynı zamanda adı birbirinden eğlenceli festival ve karnavallarla birlikte anılan bir ülke. Her yıl yaz aylarında başkentte düzenlenen etkinlikler Ljubljana Festivali adı ile biliniyor. Bled şehrinde gerçekleşen Bled Klasik Müzik Festivali ve yine başkentte caz tutkunlarını buluşturan Ljubljana Caz Festivali müziğe meraklı gezginlerin keskinle kaçırmaması gereken etkinlikler arasında. Ekim ayında ülkeyi ziyaret ederseniz Ljljana Maratonu’nu da görebilirsiniz.

Dini inanışlara ve geleneklerine son derece bağlı Slovenya halkının önemli bir bölümü Katolik. Ülkede Katoliklerin dışında Müslüman, Ortodoks ve Protestanlar da yaşamını sürdürüyor.

Neredeyse yılın tamamına yayılan etkinlikler ve her mevsim farklı güzellikler sunan muhteşem doğası sayesinde Slovenya’yı ziyaret etmek için hemen her dönem ideal. Ülkenin birbirinden eğlenceli festivallerine katılmak isterseniz yaz aylarını, karın ve kış sporlarının tadını doyasıya çıkarmak isterseniz kış dönemini tercih edebilirsiniz. Ayrıca doğanın canlanmasıyla benzersiz manzaralar sunan Slovenya’da bahar tatili de oldukça cazip bir seçenek.

Etli ve yağlı yemekleri ile bilinen Slovenya’da uzun süre aklınızdan çıkmayacak lezzetleri de deneyebilirsiniz. Ülkenin geleneksel hamurlu tatlısı ‘’potica’’ ve ünü ülke sınırlarını aşan şaraplar Slovenya ziyaretçilerinin olmazsa olmazları arasında.

Slovenya Semtleri