Slovakya Otelleri Ara

En uygun Slovakya otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz Slovakya otellerini listele.

Şehir, ilçe, tema, otel adı ara
Giriş ve Çıkış Tarihi
Giriş ve çıkış tarihini seçin
Konuk Sayısı
2 Yetişkin

Slovakya Hakkında

Orta Avrupa’da yer alan Slovakya, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan ve Ukrayna ile çevrili bir kara ülkesi. Slovakya’nın başkenti aynı zamanda ülkenin en büyük ve gelişmiş şehri olarak bilinen Bratislava.

Muhteşem yeşil alanlar ve doğal güzellikleri ile ünlü Slovakya’da resmi dil Slovakça. Ülkenin nüfusu ise 6 milyona yaklaşıyor ve nüfusun önemli bir bölümü Slovak kökenlilerden oluşuyor. Tarihte Avusturya-Macaristan İmparatorluğu, Çekoslovakya gibi ülkelerin egemenliği altına giren Slovakya, 1993 yılında bağımsız bir ülke haline geldi.

Slovakya’nın coğrafi yapısını genellikle dağlık araziler oluşturuyor. Son derece heybetli görüntüsüyle ziyaretçilerin ilgisini çeken Karpatlar ülkenin önemli bir bölümünü oluşturuyor. Tuna, Hron ve Vah Nehri ise ülkenin en önemli nehirleri arasında yer alıyor.

Ülkede ılıman karasal iklim hâkim ve yıl boyunca sıcaklıklarda çok büyük değişimler görülmüyor. Ülke genelinde kış aylarında termometreler 0 derecenin altını gösterirken yaz aylarında hava sıcaklığı 20 derece civarında ölçülüyor.

Ülkede ekonomi genel olarak tarım ve sanayiye dayalı. Slovakya’da en çok yetiştirilen tarım ürünleri pancar, patates ve çeşitli tahıllar. Ülkede ayrıca gıda, makine ve sanayi ürünleri ticaretinin de ekonomide oldukça önemli bir yeri var.

Yıl boyunca çeşitli kutlamalara sahne olan Slovenya’da kutlanan bu festivaller arasında en ünlülerden biri haziran ayında izleyicilerle buluşan Sanat Filmi Festivali. Slovakya’da ayrıca yeni yıl, Noel ve Bağımsızlık Günü de coşkuyla kutlanıyor. Ülkeyi ziyaret etmek için en uygun dönemlerse hava sıcaklıklarının seyahat için daha elverişli olduğu ilkbahar ve yaz ayları. Kış döneminde ise düşen sıcaklıklar nedeniyle hava şartları daha zorlayıcı olabiliyor. Bununla birlikte eğer amacınız kayak gibi kış sporlarının da keyfini çıkarmaksa ülkeyi kış aylarında da rahatlıkla keşfedebilirsiniz.

Çok farklı malzemelerin bir arada kullanıldığı Slovakya mutfağında domuz ürünleri kullanılan lezzetler oldukça fazla. Bu nedenle eğer domuz eti tercih etmiyorsanız siparişinizi vermeden önce restoranlarda yemeklerde kullanılan malzemelerle ilgili bilgi almanız tavsiye ediliyor. Ülkede patates ve peynir ile hazırlanan ve ‘’bryndzove haluisky’’ adı ile bilinen lezzetli alternatif oldukça popüler. Ayrıca başkent Bratislava başta olmak üzere Slovakya’nın birçok bölgesinde lezzetli tatlılar ve şaraplar da bularak tadabilirsiniz.

Slovakya ziyaretiniz sırasında ayrıca özellikle başkent dışında kalan bölgelerde yerel bir rehberle gezmeniz ve yanınızda yerel dilde yazılmış basit kelime ve cümleleri bulundurmanız fazlasıyla işinize yarayacak.

Ülkeye ziyaretinizin kış aylarında gerçekleşmesi durumunda bavulunuza mutlaka soğuktan koruyan kalın giysilerinizi de yerleştirmeyi unutmayın.

Slovakya Semtleri