Şile Otelleri Ara

En uygun Şile otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz Şile otellerini listele.

Şile Hakkında

İstanbul’un Karadeniz kıyısında kurulan Şile, şehrin uzun zamandır sayfiye amacıyla kullanılan tarihi ve turistik ilçelerden. Çekmeköy, Pendik ve Beykoz gibi ilçelerle çevrili olan Şile yazın plajları, kış mevsiminde ise huzurlu köyleriyle tercih ediliyor. Şile’nin günümüzdeki nüfusu 30 bine yaklaşıyor. İlçe nüfusunun yarıya yakını merkezde yaşıyor.

Cilalı Taş Devri’nden bu yana yerleşimin olduğu tahmin edilen Şile hem Bizans hem de Osmanlı Devleti dönemlerinde oldukça önemli bir bölgeydi. Özellikle Sahilköy ve civarında bulunan mağaralar ve eski kalıntılar Şile’de iskanın ne denli eski zamanlara dayandığını anlamak açısından önemli. İlçede gezerken tarihte yaşayan ilk Hristiyan topluluklar için doğal bir sığınak olan mağaraları ziyaret ederek zamanda yolculuk yapabilirsiniz. 

Şile’de hem Karadeniz hem de Akdeniz ikliminden özellikler taşıyan geçiş iklimi görülüyor. Bölgenin çok büyük bir bölümünü kaplayan ormanlar sayesinde nem oranı her mevsimde yüksek. Ortalama olarak yılda 120 gün ve daha fazlası yağışlı geçiyor. Bu da Şile gezisine çıkmadan önce her ihtimale karşı yanınıza yağıştan koruyacak şemsiye alsanız iyi olur demek.  

Özellikle yaz aylarında İstanbul ve diğer yakın şehirlerde yaşayanlar tarafından ziyaret edilen Şile’de sahile yakın otellerde kalarak denize girebilirsiniz. Bölgede gezerken ayrıca 1800’lü yıllardan bu yana hizmet veren ve bu anlamda Türkiye’nin en eskilerinden olan tarihi Şile Feneri’ni görebilir, Yeniköy’de bulunan Osmanlı Hamamı’nı görülecekler listenize ekleyebilirsiniz. Bölgenin eski evleri, Hanımsuyu Çeşmesi ve Sarıkavak Kalesi ise Şile’de gezilecek yerler söz konusu olduğunda adı geçen diğer noktalar.

Hem doğal hem de tarihi zenginlikler anlamında hayli şanslı bir coğrafya üzerinde bulunan Şile’ye geldiğinizde Karamandere Köyü yakınlarında bulunan Saklıgöl, Hacılı ve Değirmençayırı Şelalesi ile Kumbaba Tepesi gibi yerleri de ihmal etmeyin. Özellikle Kumbaba Tepesi, geçmişten günümüze çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan hayli ilginç noktalardan.  

Eğer Şile’yi Temmuz ayının son haftasında ziyaret ederseniz, her yıl bölgede kutlanan Şile Bezi Festivali’nde eğlenceli anlar yaşayabilirsiniz. Çok sayıda modacı ve sanatçıyı ağırlayan festival hiç kuşkusuz Şile’nin canlı kültürel yaşamına tanık olmak için eşsiz bir atmosfer vaat ediyor.

Konaklama tesisleri Şile’de özellikle 1950’li yıllardan itibaren açılmaya başladı ve bu dönemden itibaren sayıları hızla arttı. Günümüzde daha lüks odalarla hizmet veren 5 yıldızlı otelleri veya uygun fiyatlarıyla öne çıkan pansiyonları Şile’de bularak rezervasyon yaptırabilirsiniz. 

Şile’ye toplu taşıma araçlarını kullanarak gelmek isterseniz, Üsküdar’dan hareket eden ve yaz aylarında seferleri sıklaşan otobüslerle ilçeye seyahat edebilirsiniz. Marmara Bölgesi’nin kuzeydoğusunda yer alan ilçeye otomobille ulaşımı tercih etmeniz durumunda ise İstanbul şehir merkezinden yola çıktığınızda ortalama 1 saatte burada olabilirsiniz.  

x