Safed Otelleri Ara

En uygun Safed otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz Safed otellerini listele.

Şehir, ilçe, tema, otel adı ara
Giriş ve Çıkış Tarihi
Giriş ve çıkış tarihini seçin
Konuk Sayısı
2 Yetişkin

Safed Hakkında

İsrail’in kuzeyinde bulunan Safed, Celile bölgesinin bir parçası konumunda ve doğuyla batının dengesi olarak tanımlanan bir şehir. Galilee Dağları’ndaki çam ormanlarının içinde Tiberias ve Celile Denizi’ne bakan şehir, hem antik bir ihtişam hem de mistik bir atmosfere sahip. Kudüs, Hebron, Tiberias’la birlikte Musevilerin kutsal toprak saydığı dört şehirden olan Safed, maneviyatın da en yoğun yaşandığı merkez üslerden biri.

Şehrin ne zaman kurulduğu tam bilinmese de, bazı rivayetlerde Büyük Sel’den sonra Nuh’un oğullarından biri tarafından inşa edildiği söyleniyor. Bilinen gerçek tarihi ise İspanya’dan kaçan Yahudiler için 15. Yüzyılda bir sığınak olduğu yönünde. Şehir aynı zamanda Kabala hareketinin de ev sahibi. İspanyol Yahudilerinin kurduğu Eski Şehir bölgesinin Arnavut kaldırımlı dar sokaklarında, Kabala’nın rengi mavi boyalı kapılar ve pencerelerle, öğretinin sembolü olan mistik izlere sık sık rastlıyorsunuz. Sayılamayacak kadar çok sinagogları ise taş ve ahşap süslemeleriyle dikkat çekerken, tavan ve duvar resimleriyle de görenleri büyülüyor. Sanat galerilerinin de yoğun olduğu Eski Şehir bölgesinde kısa bir yürüyüşle tarihten doğaya geçiş yapabiliyor ve kendinizi meyve ağaçları ile zeytinlikler arasında bulabiliyorsunuz.

Orta Doğu’daki ilk matbaa baskısının burada yapıldığı, ilk İbranice kitabın da 1578 yılında burada basıldığı biliniyor. Büyük bir sanatçı kolonisinin yerleşkesi olan şehirde, adı sanatçılar mahallesi olan ayrı bir bölge bulunuyor. Müze severler için mükemmel bir yer olan Safed şehrinin en görülesi müzeleri ise Meiri Müzesi ile Macar Müzesi. Derin tarihin abideleri olan antik mezarlıkta sürekli hahamların dua ettiği liderlerin mezarları bulunuyor. Kentin en keyifli ve hareketli zamanları ise her yıl düzenlenen festivaller. Özellikle de şehrin en meşhur festival olan Klezmer Festivali’ne dünyanın dört bir yanından turist katılıyor.

Sınırları ormanlar, akarsular ve harabeler olan, deniz seviyesinden 900 metre yüksekte bulunan şehir, İsrail’in en yüksek ve en soğuk şehri. Kışları kar yağışıyla yazları ise ılık bir iklimle karşılaşıyorsunuz. Şehre havayoluyla gelmek istediğinizde inebileceğiniz en yakın büyük havalimanı Haifa Havaalanı olup, Safed merkezine 69 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Şehre transferi havaalanı servisleri, otobüsler, taksilerle veya araç kiralayarak yapabiliyorsunuz.