Porto Riko Otelleri Ara

En uygun Porto Riko otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz Porto Riko otellerini listele.

  • Otel Bul
  • Rezervasyon Sorgula
Şehir, ilçe, tema, otel adı ara
Giriş ve Çıkış Tarihi
Giriş ve çıkış tarihini seçin
Konuk Sayısı
2 Yetişkin

Porto Riko Hakkında

Güney ve Kuzey Amerika arasında yer alan, Karayip Denizi'nin kuzeydoğusunda, Dominik Cumhuriyeti’nin ise doğusunda bulunan Porto Riko, bir ada ülkesidir. Mona, Vieques, Culebra adacıklarından oluşan Porto Riko’nın adı İspanyolca'da “zengin liman” anlamına geliyor.

Porto Riko, 400 yıl boyunca İspanya İmparatorluğu’na bağlıydı. Daha sonra adayı ABD’nin işgal etmesiyle ülke, ABD’ye bağlı bir özerk bölge haline geldi. İç işlerinde bağımsız, dış işlerinde ABD’ye bağlı olan ada ülkesinde Amerikan Doları kullanılıyor ve halk ABD pasaportuna sahip. Ayrıca Porto Riko’ya gitmek isteyen ziyaretçilerin ABD vizesi alma zorunluluğu bulunuyor.

Porto Riko’da resmi olarak İngilizce ve İspanyolca lisanları kullanılıyor. Ada halkının yüzde 85’i Katolik, yüzde 10’u Protestan, yüzde 5’i diğer dinlere mensup. Nüfusun büyük bir bölümünün kıyı kesimlerde ve şehirlerde yoğunlaştığı ülkede, halkın yüzde 10,6’sı başkent San Juan’da yaşıyor. Aynı zamanda Bayamón, Carolina, Ponce ve Caguas da yerli halkın hayatını sürdürmeyi tercih ettiği şehirler arasında yer alıyor.

İspanyol, Amerikan ve çeşitli yerli kültürlerin etkisinin göze çarptığı Porto Riko’da nüfusun büyük çoğunluğu İspanyol asıllı. Yarı tropikal bir iklimin hâkim olduğu Porto Riko’da yazları çok sıcak, kışları ise ılıman geçiyor. Bu nedenle aralık-nisan ayları arası ülkeyi ziyaret etmek en uygun zaman olacaktır. Ülkedeki El Yunwue adındaki yağmur ormanı, tarihi plajları ve çeşitli ormanları ise görülmeye değer doğal güzellikler.

Porto Riko ekonomisinde turizm önemli bir rol oynuyor. Büyük yolcu gemisi turizmi ülke ekonomisine önemli katkı sağlıyor. Sanayisi gelişen ülkede ilaç, elektronik, tekstil, petrokimya, metal, makine, motorlu ulaşım araçları, cam, çimento ve işlenmiş gıda ürünlerinin üretimi yapılıyor. Ecza ürünlerin de önemli ihracatçılardan biri olan Porto Riko’da firmaların çoğu dış satım gerçekleştiriyor. Bunun yanı sıra çeşitli gıda ürünleri, makine parçaları, kimyasallar, petrol ürünleri ithal ediyor.

Ulaşım altyapısı Karayipler'e kıyasla oldukça geliş olan ülkede 11 havalimanı yolcu taşımacılığı yapıyor. En büyük havalimanı olan San Juan Uluslararası Havalimanı’ndan Karayipler, Kuzey Amerika, Güney Amerika’nın yanı sıra Avrupa’daki 20’den fazla şehre direkt uçuş gerçekleştiriliyor. Porto Riko’dan uçakla New York’a 3.5, Meksika Körfezi’ndeki limanlara 4 saatte gidiliyor.

Porto Riko, küçük bir yer olmasına rağmen mutfak olarak oldukça zengin. Pirincin çok önemli olduğu adada Paella adında etli bir pilav, Empadanilla adında bir çeşit balıkla içi doldurulan börek, muzu kızartarak hazırlanan Mofongo ve Morina balığı turşusu ülkeye özgü yemekler arasında bulunuyor.

Porto Riko'ya seyahat etmek için öncelikle Amerikan temsilciliklerine başvuru yaparak vize almanız gerektiğini unutmayın.

Porto Riko Ülke Rehberi