Portekiz Otelleri Ara

En uygun Portekiz otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz Portekiz otellerini listele.

  • Otel Bul
  • Rezervasyon Sorgula
Şehir, ilçe, tema, otel adı ara
Giriş ve Çıkış Tarihi
Giriş ve çıkış tarihini seçin
Konuk Sayısı
2 Yetişkin

Portekiz Hakkında

Avrupa’nın en batısında konumlanan Portekiz, İber Yarımadası üzerinde, İspanya’nın batısında yer alıyor. Toprakları İspanya ve Atlas Okyanusu ile çevrili ülkenin başkenti ise Lizbon. Başkentin dışında Porto, Braga, Aveiro gibi önemli şehirlere sahip Portekiz’in resmi dili ise aynı zamanda ülkede en sık konuşulan dil olan Portekizce. Madeira ve Azorlar adaları ise Portekiz’e bağlı özerk yönetim bölgeleri.

Tarihte Yunan, Roma, Fenike ve Emeviler gibi birçok farklı millet tarafından yönetilen ülke toprakları, günümüzde resmi adı Portekiz Cumhuriyeti olan Portekiz’in bir parçası. 15. ve 16. yüzyıllar boyunca Brezilya ve Filipinler’i de kapsayan geniş bir bölgeye hükmeden Portekiz İmparatorluğu dünyanın en güçlü devletlerinden biri olarak biliniyordu.

Günümüzde ise Portekiz Avrupa’nın en modern ve gelişmiş ülkelerinden biri ve başta Avrupa Birliği olmak üzere çok sayıda uluslararası kuruluşa da üye. Aynı zamanda ülkenin en büyük akarsuyu olarak bilinen Tejo Nehri, Portekiz’i ikiye bölüyor. Ülkenin kuzeyinde güneyine kıyasla daha karasal bir iklim hakim ve hava koşulları yıl boyunca genel olarak daha serin. Güneyde ise hava daha sıcak ve kurak. Portekiz’in kıyılarında Akdeniz ikliminin etkilerini görmek mümkün. Yıl boyunca sıcaklık ortalaması 15-19 derece arasında. Yaz aylarında güneş özellikle kıyı bölgelerinde sıcak yüzünü neredeyse her gün gösteriyor.

Bu sayede Portekiz sıcak geçen yaz ayları başta olmak üzere tüm yıl boyunca ziyaret için ideal. Ülkenin en yüksek noktası ise Pico Adası’nda yer alan Pico Dağı. Ülkenin ekonomisi genel olarak sanayi ve turizme dayanıyor. En gelişmiş sanayi kolları ise otomotiv, tekstil, çimento, mobilya ve şişe mantarı. Portekiz, özellikle şişe mantarı üretiminde dünyanın en önemli merkezlerinden biri.

Portekiz’de pirinç, buğday, mısır ve üzüm gibi meyve ve sebzeler yetiştirilse de ülke başta meyve ve sebzeler olmak üzere birçok temel gıda ihtiyacını Güney Amerika ülkelerinden ithal ederek karşılıyor. Portekiz’in 11 milyona yaklaşan nüfusunun önemli bir bölümünü Portekizliler oluşturuyor. Brezilya, Ukrayna ve Angola kökenliler ise ülkede yaşayan en geniş yabancı topluluklar arasında. Portekiz’de halk genel olarak Katolik. Ülkede az sayıda da olsa Müslümanlar ile Protestan ve Museviler de yaşıyor.

Sanat, edebiyat ve müzik gibi alanlarda çok zengin bir çeşitliliğe sahip Portekiz’de Fado müziğinin ayrı bir yeri var. Hem yerli halk hem de yabancı turistler ülkede bu müzik türüne ait eserleri dinlemekten büyük keyif alıyor.

Avrupa’nın farklı mutfak kültürlerinden etkilenen Portekiz mutfağı ise en az ülkenin tarihi ve kültürel yapısı kadar çeşitli alternatifler sunuyor. Dünyanın önde gelen şarap üreticilerinden biri olan Portekiz’de ünü dünyaya yayılan Porto şarapları ile balık, et ve sebze yemekleri ülkenin önde gelen lezzetleri arasında. Portekiz’i ziyaret ederseniz Morina balığı ile hazırlanan benzersiz tarifleri de mutlaka denemelisiniz. Aynı zamanda suyun derinliğine göre renk değiştirebilme özelliği ile bilinen balığın lezzeti ülkenin sınırlarını çoktan aşmış durumda. Portekiz’de özellikle yaz aylarında çok sayıda festival ve karnaval kutlanıyor. Algerve Uluslararası Film Festivali, Cool Jazz Fest, Boom Festival ve Avanca Film Festivali bu kutlamalar arasında en çok bilinenler arasında.

Ülkenin başkenti Lizbon’da görülmesi gereken yerlerin başında aynı zamanda şehri tepeden seyretmek için harika bir manzara sunan Sao Jorge Kalesi ile deniz kıyısında yer alan ve şehrin en önemli sembolleri arasında kabul edilen Belem Kulesi geliyor. Ayrıca Macellan ve Vasco de Gama gibi ülkenin dünyaca ünlü kâşiflerine adanan Kâşifler Anıtı, 25 Nisan Köprüsü ve tarihi Alfama bölgesi şehirde görülmesi gereken yerler arasında. Şarapları ile ünlenen Porto’da ise ayı zamanda ‘’kentin kalbi’’ olarak bilinen Aliados Meydanı ve Porto’nun en önemli alışveriş alanlarından biri olan Balhao Pazarı mutlaka görülmeli.

Avrupa’nın en etkileyici katedrallerinden biri olarak anılan Porto Katedrali ile rengârenk evleri, en güzel Portekiz lezzetlerini deneyebileceğiniz kafe ve restoranları ve hediyelik eşyalar alabileceğiniz dükkânları ile şehrin hayranlık uyandıran yerlerinden biri olarak ünlenen Ribeira bölgesi de Porto’da görülmesi gereken tarihi merkezler arasında.

Portekiz’in başkenti Lizbon’a ve ülkenin diğer popüler şehirlerine en uygun seferleri karşılaştırmak için acele edin. En uygun Portekiz uçak bileti için Enuygun.com’dan uçak bileti karşılaştırması yaparak biletinizi kolayca satın alabilirsiniz.

Portekiz Ülke Rehberi