Pakistan Otelleri Ara

En uygun Pakistan otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz Pakistan otellerini listele.

Şehir, ilçe, tema, otel adı ara
Giriş ve Çıkış Tarihi
Giriş ve çıkış tarihini seçin
Konuk Sayısı
2 Yetişkin

Pakistan Hakkında

Pakistan, batısında Afganistan ve İran, kuzeyinde Çin, doğusunda Hindistan olan bir Güney Asya ülkesi. Umman Denizi’ne 1046 kilometre kıyısı olan ülkenin nüfusu yaklaşık olarak 190 milyon civarında. Bu da Pakistan’ın dünyada nüfus bakımından en kalabalık altıncı ülke olmasını sağlıyor.

Yarı cumhurbaşkanlığı ile yönetilen Pakistan’da Pencap, Sind, Belucistan ve İslamabad olmak üzere 4 eyalet bulunuyor. Başkenti İslamabad olan ülkenin en büyük şehri Karaçi’dir. İslamabad ve Karaçi’den sonra en diğer önemli şehirleri ise Lahor, Haydarabad, Multan ve Peşaver olarak sıralanıyor.

Urduca ve İngilizce'nin resmi dil olduğu Pakistan’da bu dillerin yanı sıra Hintçe, Pencabi, Sindhi, Seraiki, Peştuca, Beluci dilleri de konuşuluyor. Pencabi, Peştun, Sindhi, Seraiki, Muhacir, Beluci ırklarınıhn yaşam sürdüğü ülkenin yüzde 97’si Müslüman, yüzde 1.5’i Hıristiyan, yüzde 1.5’i ise Hindu’dur. Pakistan ekonomisi büyük ölçüde tarıma dayanıyor. Halkın geneli tarım ile uğraşan ülkede endüstri orta seviyede olup şimdilerde gelişme gösteriyor. Tekstil de ülkenin önemli endüstri dalları arasında yer alıyor. Hatta tahıl ihracatının yanı sıra ülke tekstil ürünleri ve pamuk satışı da gerçekleştiriyor.

Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Arap Emirlikleri, Çin Halk Cumhuriyeti ve Afganistan gibi ülkelerle ticaret yapan Pakistan, dışarıdan mineral yakıtlar, makine, elektronik aletler satın alıyor.

Pakistan’da para birimi olarak Pakistan Rupisi kullanılıyor. 100 Pakistan Rupisi yaklaşık olarak 3 Türk Lirası’na karşılık geliyor.

Genel olarak sıcak ve kurak bir iklime sahip Pakistan’da coğrafi koşullardan dolayı bölgeler arasında iklimsel değişiklikler gözleniyor. Yaylalarda haziran ayında ortalama 46 dereceye çıkan sıcaklık ocak-şubat aylarında 4-5 derecelere düşüyor. Dağlarda ise sıcaklık yüksekliğe bağlı olarak kutup iklimi veya aşırı sıcak iklim arasında değişiklik gösteriyor. Bundan dolayı seyahatler için bölgelerde iklim değişiklik gösterse de en uygun dönem ilkbahar ve sonbahar aylarıdır.

Cumhuriyet Günü, Aşure Günü, 23 Mart Pakistan Günü, 14 Ağustos Bağımsızlık Günü, Ramazan ve Kurban Bayramları ve Noel Pakistan’ın önemli günleridir.

Hint Mutfağı’na çok benzerlik gösteren Pakistan mutfağı çeşitlilik anlamında oldukça zengindir. Et, sebze, bakliyat, ekmek ve pirinç mutfağın vazgeçilmez ürünleridir. Yemeklere acılık veren baharatların çok kullanıldığı ülke mutfağında pilav, hemen hemen her sofrada yer alıyor. Mayalanmış hamurdan yapılan çapatti, parata, puri, bademli tavuk, balta masala ezmesi, zerde pilav başlıca önemli yemekleridir.

Pakistan’ın en büyük ve en gelişmiş şehri olan Karaçi’de uluslararası havalimanı bulunuyor. Diplomatik, hizmet ve hususi pasaportu olan her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Pakistan’a yapacakları, bir yıl içinde 90 güne kadar olan seyahatlerinde vizeden muaf tutuluyor.

Pakistan Semtleri