Özbekistan Otelleri Ara

En uygun Özbekistan otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz Özbekistan otellerini listele.

Şehir, ilçe, tema, otel adı ara
Giriş ve Çıkış Tarihi
Giriş ve çıkış tarihini seçin
Konuk Sayısı
2 Yetişkin

Özbekistan Hakkında

Resmi adı ile Özbekistan Cumhuriyeti olarak da adlandırılan Özbekistan, Orta Asya’nın en önemli ve gelişmiş devletlerinden biri. Ülkenin başkenti aynı zamanda bölgenin başlıca kültür, sanat ve ekonomi merkezlerinden biri olarak öne çıkan Taşkent.

Eski Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) ülkelerinden olan Özbekistan, günümüzde cumhuriyetle yönetilen bağımsız bir ülke. Herhangi bir denizle bağlantısı olmayan Özbekistan’ın sınır komşuları ise Kırgızistan, Afganistan, Tacikistan, Kazakistan ve Türkmenistan.

Ülkenin resmi dili Özbekçe. Bununla birlikte Özbekistan’da Rusça da birçok bölgede yaygın olarak konuşuluyor. Ülkenin 32 milyona yaklaşan nüfusu büyük şehirlerde ve kırsal alanlarda yaşıyor. Özbekistan’ın en önemli ticari faaliyet alanlarını yeraltı zenginlikleri ve tarım oluşturuyor. Ülkede doğal gaz, altın ve uranyum gibi madenlerle pamuk gibi tarım ürünleri ekonomide büyük paya sahip.

1991 yılında bağımsızlığını kazanan ülkede bu tarihten sonra ticaret ve turizm gibi alanlardaki gelişmeler hız kazanmış durumda. Seyhun ve Ceyhun gibi büyük nehirlerin yanı sıra Aral Gölü’ne de ev sahipliği yapan ülkede su kaynakları genellikle tarımsal üretimde kullanılıyor.

Tipik karasal iklimin etkili olduğu Özbekistan’da yazlar çok sıcak ve kurak, kış mevsimi ise sert ve soğuk geçiyor. Ülkeye ziyaretinizi kış aylarında gerçekleştirmeyi planlıyorsanız bavulunuza soğuktan koruyan kalın giysilerinizi de yerleştirmeyi unutmayın. Sert karasal iklim nedeniyle ülkeye seyahat etmek için en ideal dönemler havaların daha ılıman seyrettiği ilkbahar ve sonbahar mevsimleri.

Tarihi İpek Yolu’nun en önemli duraklarından biri olan Özbekistan’da başkent Taşkent’in dışında Semerkand ve Buhara gibi şehirler de görülmeye değer yerler arasında. Tarihin en eski ve önemli eğitim, sanat ve bilim merkezlerinden olan bu kentlerden Semerkand’da döneminin en ünlü eğitim kurumlarından biri olan Uluğ Bey Medresesi’ni görebilirsiniz. Yine dünyanın en eski gözlem evlerinden olan Uluğ Bey Rasathanesi’ni ve ‘’kadınlar pazarı’’ olarak da bilinen, çeşitli meyve ve sebzelerin yanında el yapımı hediyelik eşyalar da satın alabileceğiniz Siyab Bazaar’ı gezebilirsiniz.

Çok zengin ve köklü bir mutfak geleneğine sahip Özbekistan’da sofraları süsleyen başlıca lezzet ise pilav. Ülkede bölgelere göre pilavlarda kullanılan malzemeler ve pilavın pişirme yöntemi farklılık gösteriyor.

Semerkand, Buhara ve Fergana yörelerinin pilavları ise bunlar arasında en ünlüleri. Kuzu, dana, tavuk ve at eti gibi farklı malzemelerle pişirilen pilavlara yöreye göre çeşitli sebze ve meyvelerle baharatlar da ilave edilebiliyor.

Her yıl özellikle yeme içme temalı birçok festivale ev sahipliği yapan Özbekistan’da kutlanan en önemli festivallerden biri ülkenin başkenti Taşkent’te katılımcıları buluşturan Dünya Halkları Mutfağı Festivali. Farklı ülkelerden ziyaretçiLeri de çeken bu festivalin dışında Taşkent Pilav Festivali ve Taşkent Bira Festivali de son derece renkli görüntüler eşliğinde kutlanıyor.